Czyszczenie elewacji budynku – o czym warto pamiętać?
Jak często warto czyścić elewację budynku?
Optymalnym odstępem czasu, po którym powinno się ponownie przystąpić do czyszczenia elewacji, jest okres jednego roku. Nie da się jednak określić częstotliwości tego zabiegu w sposób jednoznaczny. Istotną kwestią jest rodzaj tynku, z którego została ona wykonana. Nie bez znaczenia jest również miejsce, w którym znajdują się ściany budynku mieszkalnego. W sytuacji, w której są one usytuowane w pobliżu ruchliwej ulicy, duża ilość brudu może osiadać znacznie szybciej. Inna kwestia, która ma istotny wpływ na szybkie pojawianie się koniecznych do usunięcia zabrudzeń, jest wysoki poziom wilgotności na danym obszarze. W tym wypadku na murach może osadzać się pleśń oraz grzyby. Do czyszczenia elewacji jej posiadacze przystępują najczęściej w początkowym okresie wiosennym, kiedy to panują ku temu bardziej sprzyjające warunki atmosferyczne, wyższe temperatury przyspieszają wyschnięcie tynku, a jednocześnie można się pozbyć zabrudzeń powstałych po paleniu w piecu w okresie zimy. Oczyszczona elewacja oświetlona przez promienie słoneczne pośród rosnących krzewów i drzew może prezentować się w sposób niezwykle efektowny.
Samodzielne czyszczenie elewacji budynku, czy skorzystanie z usług specjalistów – na które rozwiązanie warto się zdecydować?
Samodzielne czyszczenie elewacji ze względów bezpieczeństwa powinno być ograniczone jedyne do niższych partii budynku mieszkalnego. Jeżeli dom jest wysoki i czynności związane z jego pielęgnacją wymagają wykorzystania rusztowania, warto ze względu na ostrożność zdecydować się na usługi oferowane przez profesjonalistów. Zaletą wykonania tej czynności w sposób samodzielny jest fakt, że w tym wypadku koszty ograniczają się do kupna odpowiednich środków i narzędzi. Zlecenie takiej usługi wiąże się z poniesieniem wyższej ceny, ale warto pamiętać, że będzie ona wykonywana przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, a także profesjonalny sprzęt. Takie rozwiązanie to oszczędność czasu i pewność, że usługa została wykonana w fachowy sposób. W tym wypadku właściciel budynku nie musi obawiać się o stan swojego zdrowia w związku z brakiem konieczności pracy na wysokości. Wykorzystanie innowacyjnej technologi posiadanej przez taką ekipę może okazać się konieczne w przypadku intensywnych zabrudzeń elewacji z cegły. Warto dokonać też impregnację budynku i elewacji.
Samodzielne czyszczenie budynku – jakie narzędzia i środki chemiczne mogą okazać się niezwykle przydatne?
Jednym z najpopularniejszych, a zarazem niezwykle skutecznych urządzeń służących do mycia elewacji budynku jest myjka ciśnieniowa. Polecany jest sprzęt o ciśnieniu na poziomie 120 bar, co jest rozwiązaniem wydajnym, a zarazem w pełni bezpiecznym. Wcześniej podstawowych zabrudzeń znajdujących się na powierzchni można się pozbyć za pomocą szczotki. Jej użycie może być konieczne w przypadku sporej ilości kurzu i mniejszych zabrudzeń. Przy użyciu samej myjki ciśnieniowej i wody można usunąć sporą ilość brudu w np.:. W postaci sadzy. Konsumenci mają do wyboru różnego rodzaju przeznaczone do tego celu preparaty. Warte uwagi, szczególnie dla domostw położonych w obszarze o zwiększonej wilgotności są środki czystości zawierające substancje biobójcze. To doskonały sposób na pozbycie się z elewacji wszelkiego rodzaju mikroorganizmów takich jak grzyby, czy pleśń, a także zabezpieczenie budynku przed ich powstawaniem. Zakupiony preparat powinien być po aplikacji pozostawiony aż do wyschnięcia. W ten sposób będzie możliwe pozbycie się uporczywych plam i uciążliwych, trudnych do usunięcia zabrudzeń. W przypadku uszkodzenia elewacji np przez grad, należy dokonać jej naprawy, potem malowania elewacji.