Czym wypełnić ukruszony ząb?

Autor: Nadesłane

Ukruszenie zęba może być stresującym doświadczeniem, jednak istnieją różne metody jego naprawy. Czym wypełnić ukruszony ząb?

Do uszkodzenia zęba może dojść w różnych sytuacjach. Często jest to skutek nieszczęśliwego wypadku i uderzenia o twardą powierzchnię. Ząb można też uszkodzić, gryząc twardy produkt, np. pestkę czy skorupkę orzecha. Bez względu na przyczynę pęknięty ząb można naprawić, aby przywrócić jego wygląd i funkcjonalność. Jak wygląda odbudowa zęba po ukruszeniu?

Co zrobić, gdy ząb się ukruszył?

Złamany ząb to duży stres, ponieważ nie wiemy, czy uda się przywrócić mu estetyczny wygląd. Urazy zębów zdarzają się jednak często i zwykle nie ma problemu z naprawą. Istnieje bowiem kilka sposobów naprawy ukruszonego zęba. Ważne jest zachowanie spokoju i podjęcie odpowiednich działań, aby zminimalizować ewentualne szkody i przyspieszyć proces odbudowy. Nie można zrobić tego domowymi sposobami, dlatego konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Jeśli to możliwe, warto zachować ukruszony fragment zęba. Może on być przydatny dla dentysty w procesie naprawy. Po uszkodzeniu zęba warto skorzystać z profesjonalnego gabinetu takiego jak MedicoDent, aby poznać dogodne rozwiązania i jak najszybciej rozwiązać problem. 

Czym wypełnić ukruszony ząb?

W zależności od stopnia uszkodzenia istnieje kilka sposobów wypełnienia ukruszonego zęba. Są wśród nich m.in.:

  • Wypełnienie kompozytowe – jest to popularna metoda, polegająca na użyciu materiału kompozytowego światłoutwardzalnego do odbudowy uszkodzonej części zęba. Materiał ten jest dopasowywany do koloru zęba, co sprawia, że naprawa jest niewidoczna. Jest to podstawowy sposób odbudowy, który sprawdza się przede wszystkim w przypadku niewielkiego ukruszenia zęba.
  • Licówki i korony – stosuje się je w przypadku poważniejszych uszkodzeń zęba, takich jak złamania lub duże ukruszenia. Licówki zakłada się na naturalną koronę zęba. Z kolei koronę można założyć na naturalną koronę lub na wkład koronowo-korzeniowy, gdy naturalna korona zęba uległa zniszczeniu.
  • Włókno szklane – jest to bardzo trwały materiał, którego używa się do odbudowy zębów po leczeniu kanałowym oraz uszkodzonych w znacznym stopniu.

 

Cena naprawy uszkodzonego zęba zależy od rodzaju wypełnienia i gabinetu stomatologicznego, z którego usług się korzysta. Wiele osób zastanawia się też, jak naprawić ukruszony ząb mleczny. Postępowanie w przypadku zębów mlecznych nie różni się zbytnio od urazu u osoby dorosłej. Stosuje się przede wszystkim wypełnienie kompozytowe. W przypadku niewielkich urazów można zaprzestać na zabezpieczeniu zęba lakierem fluorowym.

Źródło: Materiał zewnętrzny

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.