Czym są technopolie?

Autor: nadesłane

Postęp techniki i rozwój cywilizacji stwarza co raz więcej możliwości podnoszenia poziomu życia. Jedną z nich, są technopolie. Jakie miasta określa się tym mianem? Czy obecne są również w Polsce? Jakie są zalety życia w nich? Zapraszamy do tekstu!

Czym jest technopolis?

Mianem miasta technologicznego, znanego również jako technopolis bądź technopolia, określa się aglomeracje, których rozwój opiera się na technologiach i innowacjach. W praktyce, zwykle są to ogromne i stosunkowo bogate miasta, stanowiące stolice regionalne lub państwowe. Powstanie i utrzymywanie statusu technopolii, zwykle jest sumą długoletniego rozwoju danego i miasta, oraz obecnych regulacji prawnych, w tym różnego rodzaju dofinansowaniom. Oczywiście, w miejscach takich również funkcjonują inne dziedziny gospodarki. Nowoczesne instytuty badawcze i zakłady elektroniczne, wiodą tam jednak prym nad kopalniami, hutami czy innymi, bardziej tradycyjnymi zakładami pracy.

Jak żyje się w technopoliach?

Naturalnie, ogólny poziom życia w technopolis jest zdecydowanie ponadprzeciętny. Bardzo dobrze rozwinięta komunikacja miejska i międzynarodowa, specjalistyczne obiekty służby zdrowia, mnóstwo miejsc służących rozrywce – klubów, restauracji czy galerii. Wszystkie te rzeczy zwykle pojawiają się w nowoczesnych miastach i zdecydowanie poprawiają codzienny komfort mieszkańców. Kluczowe zalety, można wyróżnić jednak w sferze edukacji, pracy i biznesu. Doskonałe uczelnie, z wysoko wykwalifikowaną kadrą dydaktyczną, a także bogatym zapleczem badawczym, umożliwiają zdobycie wykształcenia na najwyższym poziomie. Bogate przedsiębiorstwa, stwarzają miejsca pracy nie tylko dla inżynierów czy informatyków, ale również całego zaplecza; prawników, finansistów czy managerów. Wreszcie, w metropoliach zwykle występuje korzystne środowisko dla rozwoju własnego biznesu. Problemu nie powinno sprawić znalezienie ani kontrahentów i inwestorów, ani konsumentów.

Technopolie w Polsce i na świecie

Poszczególne metropolie, znacznie różnią się od siebie stopniem rozwoju, podobnie jak stopniem rozwoju różnią się miasta w ogóle. W Polsce, za najbardziej zbliżone do koncepcji technopolii, można uznać Warszawę i Kraków. Znajdują się tam zarówno najlepsze państwowe uczelnie, jak i siedziby większości zagranicznych korporacji. Z kolei w skali świata, najbardziej znaną technopolią jest niewątpliwie cały obszar Doliny Krzemowej, szczególnie takie miasta jak San Jose i San Francisco. Nazwa ta z pewnością należy się również miastom azjatyckim: Pekinowi i Tokio. Z kolei spoglądając na Europę, technopoliami są zarówno ogromne miasta, na przykład Berlin i Paryż, ale również znacznie mniejsze ośrodki akademickie, chociażby Cambridge i Oxfrod, a także Zurych w Szwajcarii. Z tych kilku miast, pochodzi znaczna część używanych dzisiaj produktów high tech.

Więcej na: https://cbrtp.pl

Źródło: nadesłane

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.