Czym jest skład celny i do czego służy?

Skład celny stanowi określoną przestrzeń na terytorium Unii Europejskiej uznawaną przez organy celne, która służy do magazynowania towarów. Umożliwia składowanie towarów unijnych i nieunijnych. W czasach dynamicznego rozwoju e-commerce i prowadzenia handlu międzynarodowego jest to rozwiązanie wręcz nieodzowne.

Skład celny – co powinieneś o nim wiedzieć?

Skład celny stanowi rozwiązanie bardzo pomocne dla przedsiębiorców, którzy zajmują się skupowaniem i sprzedażą towarów pochodzących spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jeżeli zamierzasz przechowywać towary nieujnijne, a zarazem korzystać z możliwości późniejszego zapłacenia podatku i cła, możesz otworzyć skład celny. W ten sposób w pełni legalnie będziesz mógł przesunąć w czasie obowiązek uiszczenia podatku na czas ich skladowania w składzie celnym. Przepisy prawa określają ten przywilej jako funkcję zawieszenia płatności. Ponadto przedsiębiorca korzystający ze składu celnego ma możliwość skorzystać także z funkcji reeksportowej składu celnego. Warto mieć na uwadze, że składowanie towarów w składzie celnym może trwać tak długo, jak chce tego dany przedsiębiorca. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać, wchodząc na stronę internetową http://pro-log.com.pl/strefa-pro-log/sklad-celny-.

 

Skład prywatny a publiczny – czym się od siebie różnią?

Jak wynika z informacji przekazanych przez Ministerstwo Finansów, obowiązujących na podstawie Unijnego Kodeksu Celnego z 1 maja 2016 roku, istnieje możliwość prowadzenia zarówno prywatnego, jak i publicznego składu celnego. Pierwszy rodzaj składu służy do zaspokajania własnych potrzeb w zakresie przechowywania towaru. Prywatny skład celny jest tożsamy z dawnym składem typu C, D i E. Z kolei skład publiczny, jak sama nazwa wskazuje, ma charakter typowo usługowy.

 

Jakie procedury wiążą się z otwarciem składu celnego?

Aby dopełnić wszystkich formalności, należy złożyć wniosek drogą elektroniczną, listowną lub osobiście, podczas wizyty w urzędzie. Warunkiem otrzymania pozwolenia na prowadzenie składu jest posiadanie firmy zarejestrowanej na terytorium Unii Europejskiej. Warto również pamiętać, że w przypadku chęci składowania zarówno towarów unijnych, jak i nieunijnych, we wniosku o pozwolenie należy zamieścić informację o zapewnieniu rozdzielności księgowej każdego typu towaru. Należy również pamiętać o obowiązujących terminach. Jak wynika z przepisów, pismo o pozwolenie nie powinno być złożone później niż 120 dni przed dniem rozpoczęcia prowadzenia składu celnego, dlatego nie warto odkładać dopełnienia wszelkich procedur na ostatni moment.

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.