Czym jest i jakie ma znaczenie skaling zębów?

Autor: nadesłane

Skaling zębów to ważny element profilaktyki zdrowego uśmiechu. Wchodzi w skład profesjonalnej higienizacji jamy ustnej, którą w gabinecie stomatologicznym wykonuje lekarz dentysta lub dyplomowany higienista stomatologiczny. Czym właściwie jest skaling i dlaczego warto go wykonywać?

Skaling zębów — co to takiego?

Skaling to zabieg stomatologiczny polegający na usuwaniu złogów kamienia nazębnego. 

Niedostateczna higiena jamy ustnej, a także dieta bogata w cukier i węglowodany sprawiają, że resztki pokarmowe, składniki śliny i bakterie odkładają się na zębach, tworząc płytkę nazębną. 

Początkowo miękki, lepki osad pod wpływem substancji zawartych w ślinie ulega mineralizacji. Twardnieje i zmienia się w kamień nazębny. 

Kamień z zębów można usunąć poprzez zabieg profesjonalnego oczyszczania w gabinecie stomatologicznym. 

Dlaczego warto regularnie przeprowadzać skaling?

Regularne usuwanie z zębów kamienia jest kluczowe nie tylko dla estetyki uśmiechu, ale przede wszystkim dla zachowania zdrowia jamy ustnej. Kamień nazębny może prowadzić do rozwoju próchnicy i powstawania w zębach ubytków. Wywołuje nieprzyjemny zapach z ust. Złogi kamienia nazębnego mogą być przyczyną krwawienia dziąseł. Wywoływać stany zapalne i prowadzić do obniżania się i odsłaniania szyjek zębowych. W dłuższym procesie prowadzą do procesu zaniku kości wokół zębów, co może skutkować rozwojem paradontozy. 

Zaleca się systematyczne wykonywanie zabiegu skalingu, aby uniknąć narastania i twardnienia kamienia nazębnego i związanych z tym powikłań. 

Czy skaling jest bolesny?

Skaling zębów wykonany przez profesjonalnego higienistę stomatologicznego lub lekarza dentystę jest bezpiecznym zabiegiem. 

Usuwanie kamienia przeprowadza się zazwyczaj za pomocą fal ultradźwiękowych. Metoda 

ta jest nie tylko skuteczna, ale też całkowicie bezbolesna. Dla większego komfortu Pacjenta, niektóre gabinety dodatkowo schładzają miejsce zabiegowe wodą. 

Dolegliwości bólowe w trakcie zabiegu mogą pojawić się w przypadku dużego nagromadzenia się kamienia i odsłonięcia szyjek zębowych oraz przy bardzo nadwrażliwych zębach. 

Jak dbać o zęby po zabiegu skalowania?

Tuż po samym zabiegu mogą pojawić się delikatne dolegliwości bólowe. Zęby pod wpływem czyszczenia stają się bardziej wrażliwe. Aby zminimalizować dolegliwości, można stosować lecznicze płukanki lub pasty łagodzące. Bezpośrednio po zabiegu, przez godzinę należy unikać jedzenia i picia. Warto także zachować tzw. białą dietę w ciągu doby od zabiegu, aby uniknąć trwałego zabarwienia zębów przez zawarte w pokarmach barwniki. 

Źródło: https://wellclinicstomatologia.pl/

 

zdjęcie główne Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Źródło: nadesłane

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.