Czy z Chwaszczyna do Osowy powstanie chodnik?

{module do-reklamy-intertekst|none}

 

Przed kilkoma dniami (13 czerwca br.) odbyła się wizja lokalna wzdłuż odcinka DW 218 od ronda w Chwaszczynie w kierunku Osowy. Spotkanie przedstawicieli gminy i Zarządu Dróg Wojewódzkich miało na celu sprawdzenie na miejscu, w terenie, czy da się wybudować chodnik w kierunku Gdańska. Inicjatorem spotkania był radny powiatu kartuskiego Piotr Fikus.

 

 Jak ustaliliśmy zakładana modernizacja odcinka DW 218 od ronda w Chwaszczynie do granicy Gdańska nie zakłada budowy chodnika i zatok autobusowych. W tej kwestii wielokrotnie interweniował radny Piotr Fikus, pytany przez nas o tę kwestię mówił:

Odpowiedź, jaką otrzymałem od Wicemarszałka Województwa Pomorskiego Ryszarda Świlskiego, nie satysfakcjonowała mnie, gdyż nie było w niej deklaracji budowy chodnika i zatok autobusowych przy DW 218 – od ronda do granicy z Gdańskiem. W celu wyjaśnienia tej kwestii spotkałem się z Dyrektorem ZDW Grzegorzem Stachowiakiem 7 czerwca. Na spotkaniu Dyrektor zaproponował wizję w terenie, do której doszło 13 czerwca. Spotkaliśmy się wspólnie w Dyrektorem ZDW Grzegorzem Stachowiakiem, na spotkanie przybył również Z-ca Burmistrza Gminy Żukowo Marek Trepczyk wraz z inspektorem ds. dróg Elżbietą Szala. Po wizji w terenie zapadły deklaracje ze strony Dyrektora ZDW: obecnie wykonywana dokumentacja, która jest opracowywana zostanie wykonana tak jak planowano tylko na remont nawierzchni DW 218, zaproponowałem ustalenie z prywatnymi właścicielami terenów po których będzie przebiegał chodnik zgody na przekazanie tych terenów pod chodnik, po otrzymaniu takich zgód, Dyrektor ZDW przystąpi do wykonywania dokumentacji na budowę chodnika i zatok autobusowych wzdłuż drogi Nr 218 od ronda do granicy z Miastem Gdańsk.

Nie może być tak, że mamy zagrożone bezpieczeństwo pieszych i kierujących pojazdami na tym odcinku, który jest długości około 2 km i przypomina mam swoim stanem „drogi na Ukrainie”, zaś po drugiej stronie ronda w stronę Koleczkowa mamy drogę, która spełnia wszystkie standardy Unijne. Pragnę zapewnić Mieszkańców Chwaszczyna, że doprowadzę do poprawy bezpieczeństwa na tym odcinku i ZDW wybuduje chodnik i zatoki autobusowe – mówił radny Piotr Fikus.

 

Ustalenia są obiecujące, jednakże kwestia budowy chodnika może przeciągnąć się w czasie z uwagi na zawiłości biurokratyczne. Okres kiedy chodnik może powstać wydaje się dość odległą perspektywą, do której realizacji może dojść za 2-3 lata.

 

Wojciech Albecki

{gallery}2013/2013-06/droga-do-osowy{/gallery}

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.