Czy warto ubezpieczyć bagaż?

Autor: nadesłane

Ubezpieczenie turystyczne kupuje się przede wszystkim, by w razie konieczności leczenia lub hospitalizacji nie płacić za te usługi z własnej kieszeni podczas pobytu za granicą. Mało podróżnych zwraca uwagę na inną ochronę, a więc na ubezpieczenie bagażu. Czym ono jest? W jakich sytuacjach działa? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania!

Ubezpieczenie bagażu to często niedoceniana i pomijana ochroną w ramach ubezpieczenia turystycznego. Może się jednak ona przydać podczas podróży i zapewnić odszkodowanie, gdy nasze rzeczy zostaną zniszczone czy skradzione. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu ubezpieczeniu!

Czym jest bagaż dla ubezpieczycieli?

Potocznie za bagaż uznajemy wszystko to, co zabieramy ze sobą w podróż. Dla ubezpieczycieli taka definicja jest zbyt ogólna, więc w warunkach ubezpieczenia często wymieniają listę przedmiotów, które w ramach ubezpieczenia turystycznego uznawane są za bagaż.

Na przykład AXA Partners wskazuje, że bagaż to rzeczy osobiste, które są używane podczas podróży – muszą być własnością ubezpieczonego lub zostać nabyte podczas wyjazdu. Do bagażu zalicza się sprzęt elektroniczny, służbowy i sportowy, choć to zależy od wybranego wariantu ochrony.

Z kolei Signal Iduna uznaje za bagaż rzeczy, które zazwyczaj zabiera się w podróż, a więc ubrania, buty, kosmetyki, urządzenia elektryczne (np. suszarka czy szczoteczka elektryczna), okulary przeciwsłoneczne, przedmioty związane ze stanem zdrowia, wózek dziecięcy i wózek inwalidzki, a także sprzęt elektroniczny (telefon, komputer, drony do 1 kg), sportowy i przedmioty związane z biwakiem (namiot, karimaty, śpiwory).

Również mtu24.pl w OWU określa bagaż jako odzież i rzeczy osobiste, a do tego sprzęt elektroniczny (fotograficzny, rejestratory wideo, zegarki i instrumenty muzyczne), a także wózki, sprzęt rehabilitacyjny i medyczny.

Od czego chroni ubezpieczenie bagażu?

Podstawowym zadaniem ubezpieczenia bagażu jest ochrona w przypadku uszkodzenia, zniszczeniem lub kradzieży. Oczywiście jest to najbardziej ogólny opis. W ogólnych warunkach ubezpieczenia wskazuje się różne sytuacje, w których ubezpieczenie bagażu zadziała. Kiedy więc można liczyć na odszkodowanie?

Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie na przykład, gdy bagaż zostanie zniszczony lub uszkodzony w zdarzeniu losowym, podczas klęski żywiołowej, akcji ratowniczej czy nieszczęśliwego wypadku (w tym komunikacyjnego). Ochrona obejmuje także kradzież z włamaniem, rabunek czy zaginięcie podczas przewozu przez przewoźnika lub przechowaniu za pokwitowaniem – wylicza Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Należy pamiętać, że warunkiem otrzymania odszkodowania za utratę bagażu w wyniku przestępstwa jest zgłoszenie zdarzenia policji, a następstwie otrzymanie odpowiedniego zaświadczenia, które należy przedstawić ubezpieczycielowi.

Kiedy ubezpieczenie bagażu nie zadziała?

Jeśli ubezpieczyciele wskazują przedmioty, które są objęte ochroną w ramach ubezpieczenia bagażu, to nie powinno nas dziwić, że wymieniają także te, których ona nie dotyczy. Są to na przykład lekarstwa, broń, biżuteria, używki, antyki, pieniądze i środki płatnicze czy dzieła sztuki.

W ogólnych warunkach ubezpieczenia turystycznego znajdziemy także sytuacje, w których ubezpieczyciel odmówi wypłacenia odszkodowania. Stanie się tak choćby wtedy, gdy wartość przedmiotów jest niższa niż 100 zł, szkoda powstała umyślnie lub spowodował ją bliski ubezpieczonego, rzeczy zostały zatrzymane przez służby celne, lub do szkody doszło pod wpływem alkoholu bądź w wyniku przeprowadzki.

Oczywiście w przypadku kradzieży lub rabunku z włamaniem należy zdarzenie zgłosić policji. Nie należy także liczyć na odszkodowanie, gdy uszkodzona zostanie sama walizka, torba czy plecak.

Co jeszcze zawiera ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne to pakiet ubezpieczeń, w którego skład wchodzi ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagaży. Przy wyborze każdej z ochron należy zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia – im jest ona wyższa, tym wyższe odszkodowania lub większe koszty pokrywa.

Co ważniejsze, ochronę ubezpieczenia turystyczne można kształtować, a nawet powinno się to zrobić, zgodnie z celem wyjazdu. I tak ubezpieczenie turystyczne może stać się ubezpieczeniem narciarskim, gdy ochrona zostanie rozszerzona o uprawianie narciarstwa i snowboardingu. 

Podobnie będzie w przypadku nurkowania czy uprawiania sportów ekstremalnych. Dzięki rozszerzeniu ochrony o takie aktywności, podczas ich wykonywania turysta będzie chroniony, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku i konieczności leczenia czy hospitalizacji.

Niewiele się mówi o ubezpieczenie bagażu, ale warto na nie zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia turystycznego. Zazwyczaj suma ubezpieczenia bagażu to kilka tysięcy złotych – od 1 000 zł do 6 000 zł. Bezpiecznych wyjazdów!

Źródło: nadesłane

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.