Wiata śmietnikowa jest uznawana za element małej architektury, który coraz częściej stosowany jest przy zabudowie wielorodzinnej ze względu na wygodę segregowania odpadów. Choć budowa wiaty śmietnikowej nie jest obowiązkowa, to jednak warto zastanowić się nad jej zbudowaniem. Wszystko dlatego, że jest to rozwiązanie, które ma naprawdę sporo zalet.
Wiaty śmietnikowe a przepisy prawa
Altana i wiata śmietnikowa to proste obiekty, powstające z różnych materiałów. Najczęściej posiadają zadaszenie, a ich wymiary mogą być bardzo różne, zależne od indywidualnych potrzeb. Mogą być też grodzone częściowo lub w całości.
Jaki jest sens stawiania wiat i altan śmietnikowych? Z założenia takie obiekty mają przede wszystkim:
– zabezpieczać pojemniki na odpady przed czynnikami atmosferycznymi, zwierzętami oraz osobami postronnymi;
– zapewniać lepszą organizację przestrzenną i uporządkowanie odpadów;
– wpływać pozytywnie na estetykę.
Zarówno altany, jak i wiaty niezależnie od tego, na jaki rodzaj postawimy, będą praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem, idealnym do każdego ogrodu.
Obecnie nie ma obowiązku starania się o pozwolenie na budowę wiaty, zamysł jej powstania należy jedynie zgłosić.
Wady i zalety wiaty śmietnikowej
Altana śmietnikowa jest obiektem małej architektury, który ma zarówno swoje zalety jak i wady, choć tych ostatnich jest zdecydowanie mniej.
Jakie są pozytywne strony takiej zabudowy? To przede wszystkim możliwość zachowania estetyki krajobrazu. Taki obiekt dobrze się prezentuje, a dodatkowo skutecznie maskuje miejsce przechowywania odpadów, zapobiegając przy tym ich przypadkowemu przemieszczaniu się. Posiadacze wiat śmietnikowych często mówią, że takie rozwiązanie znacząco ułatwia im prawidłowe segregowanie śmieci.
Niektóre odpady bardzo szybko się psują i wydzielają przykre zapachy. Dzięki wiatom (pod warunkiem że nie ma w nich zbyt wiele szczelni) smród nie przedostaje się do całego ogrodu. Dodatkowo wiata zabezpiecza śmieci przed insektami oraz zwierzętami, które mogłyby poroznosić odpady po całym ogrodzie, robiąc przy tym straszliwy bałagan.
Czy wiaty śmietnikowe mają wady? Tak, choć jest ich niewiele i jak się okazuje w wielu przypadkach, nie są one specjalnie istotne. Z pewnością jednym z istotniejszych mankamentów tego rozwiązania jest konieczność wydzielenia na posesji miejsca, które stanie się stałym miejscem składowania odpadów. Trudność polega na tym, że musi być ono zgodne z wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych. Umiejscowienie wiaty zgodnie z przepisami jest szczególnie problematyczne przy niewielkich posesjach. Za wadę w niektórych przypadkach można uznać także koszty. O ile wiaty blaszane są stosunkowo niedrogim rozwiązaniem, o tyle np. za te murowane trzeba już będzie nieco więcej zapłacić. Dodatkowym utrudnieniem przy wiatach drewnianych czy aluminiowych może być również konieczność ich regularnej konserwacji.
Jaką wiatę śmietnikową wybrać?
Choć wiaty śmietnikowe to rozwiązanie o wielu zaletach i znikomej ilości wad, to jednak często już sam jej wybór dostarcza nieco problemów. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ na rynku dostępnych jest kilka różnych typów, które różnią się między sobą nie tylko estetyką, ale i funkcjonalnością i kosztami budowy.
Wiaty śmietnikowe można klasyfikować przede wszystkim, mając na uwadze materiał, z jakiego zostały wykonane, czyli drewno (estetyczne, ale kosztowne w pielęgnacji), mur (tania eksploatacja, ale drga i czasochłonna budowa) oraz stal (estetyczna, trwałą, funkcjonalna, tania).
Jaką wiatę śmietnikową wybrać? W tym przypadku oczywiście najważniejsze będą indywidualne potrzeby i referencje. Większość inwestorów stawia jednak na wiaty stalowe. Dlaczego? Otóż właściwie zabezpieczona będzie materiałem, który przez długie lata będzie oporny na działanie warunków atmosferycznych. Nie wymaga kosztownych zabiegów pielęgnacyjnych, więc koszty jego eksploatacji są znikome. Dodatkowo również należy zaznaczyć, że jest to jeden z najtańszych modeli wiat dostępnych na rynku.
źródło: https://www.maritom.pl/oferta5/wiaty-smietnikowe.html