Czy jesteśmy przygotowani na zimę?

Zamarznięte szyby naszych samochodów wskazują na to, że idzie zima.

W naszym rejonie w nocy temperatura codziennie spada poniżej zera, na terenach gdzie jest mniej zabudowań występują całkiem spore przymrozki. Dla kierowców powinien być to jasny sygnał, że czas na zmianę opon na zimowe, tym bardziej, że specjaliści zalecają robić to już w momencie, gdy temperatura spada poniżej 7 st. C.

 

Warto też przestawić się na zimowy tryb jazdy, a więc zwiększyć odległość od poprzedzającego pojazdu i przede wszystkim ograniczyć prędkość, ponieważ podczas porannej podróży do pracy może nas zaskoczyć  oblodzona droga a co za tym idzie długość drogi hamowania będzie większa.

Drogowcy zapewniają, że do zimowego utrzymania dróg są przygotowani, ale lepiej trzymajmy kciuki, by pierwsze opady śniegu pojawiły się jak najpóźniej

Rzecznik GDDKiA Marcin Hadaj poinformował, że dyrekcja ma teraz w magazynach w całym kraju 150 tys. ton soli, 87 ton chlorku wapnia i 3,8˙tys. materiałów zapewniających szorstkość jezdni zimą.

Dyrekcja szacuje, że zimowe utrzymanie kosztować będzie około 361 mln zł, z czego do końca 2010 roku będzie to 105 mln zł, a przez pierwsze dwa kwartały 2011 roku – 256 mln zł.

Do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych w całym kraju przygotowanych jest już dzisiaj prawie 1000 pojazdów, w tym 360 pługów, 193 solarki, 348 pługosolarek, 39 unimogów oraz ponad 30 pojazdów specjalnych. W magazynach w całym kraju znajduje się 150 tysięcy ton soli, 87 ton chlorku wapnia i 3,8 tysiąca materiałów zapewniających szorstkość jezdni zimą. Ogółem nad sytuacją na drogach tej zimy będzie czuwać 2147 pługów, 158 pługów wirnikowych, 986 solarek i 121 piaskarek.

Wzdłuż dróg krajowych ustawionych zostanie 1277 km zasłon przeciwśnieżnych. Drogowcy będą dysponować 385 tysiącami ton soli drogowej, 120 tys. ton środków poprawiających szorstkość dróg i 5,9 tysiąca ton chlorku wapnia. Na działania związane z zimowym utrzymaniem planowane są wydatki w wysokości około 361 milionów zł z czego do końca 2010 roku 105 mln zł ,a w I i II kwartale 2011 roku 256 mln zł.

W powiecie kartuskim zaplanowano 580 tysięcy złotych na zimowe utrzymanie dróg, ale niestety przez długą zeszłoroczna zimę Zarząd Dróg Powiatowych w Kartuzach musiał już na początku roku wydać 450 tysięcy złotych

Do końca roku będziemy potrzebowali jeszcze dodatkowo 150 tysięcy złotych, o które wystąpiłem już do Rady Powiatu Kartuskiego. Jesteśmy po przetargach na zimowe utrzymanie dróg, mamy zabezpieczonych tysiąc ton mieszanki. Obserwujemy prognozy pogody i oczywiście chcielibyśmy żeby zima przyszła jak najpóźniej, ale wiele wskazuje na to, że niebawem mogą się pojawić pierwsze opady śniegu – mówi Andrzej Puzdrowski, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Kartuzach Zarządu Dróg Powiatowych w Kartuzach.

Dziś rano w Chwaszczynie w okolicach Jeziora Wysockiego temperatura utrzymywała się na poziomie -5 st. C.

Jak było w Waszej okolicy? Napiszcie: kontakt@chwaszczyno.pl lub na forum portalu

KW

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.