Czy fundusz sołecki na 2015 został wstępnie podzielony przez członka rady sołeckiej Chwaszczyna?

 

Na początku tygodnia opublikowaliśmy protokół ze spotkania w Urzędzie Gminy Żukowo, które odbyło się w dniu 08.08.2014r., na którym poruszane były różne sprawy bieżące. Jednak wśród ośmiostronnicowego protokołu najbardziej zwrócił uwagę fakt, że fundusz sołecki dla Chwaszczyna, wygląda jakby już był prawie podzielony, bez udziału mieszkańców Chwaszczyna.


Wydaje się być rzeczą oczywistą, że fundusz sołecki został stworzony trochę w innym celu, niż to się dzieje w tej chwili. Burmistrz powinien dowiedzieć się na co sołectwo przeznaczy swoje środki dopiero z wniosku (uchwały) „Zebrania Wiejskiego”. Teraz to sprawia wrażenie, że zwiększone środki z 29 924 zł do 136 752,68 zł to tylko „mydlenie oczu”, a tak naprawdę nic się nie zmieniło.

 

Opublikowany protokół zbulwersował wiele osób, widać to również w komentarzach na naszej stronie. Osoba podpisująca się jako Obserwator napisała:

„(…)Panie Nowak, czy budżet sołecki jest od wspierania gminy w jej inwestycjach? 100 tys. na budowę remizy? Chyba Pan oszalał. Strażacy już swoje pieniądze dostali z poprzedniego budżetu. Niech Pan wyłoży ze swoich pieniędzy na budowę remizy. Chwaszczyno ma ważniejsze sprawy na głowie. I przestańcie już kłaść te płyty jomb, tylko zacznijcie budować normalne drogi.(…)”

 

Natomiast inny czytelnik „Wyborca” zadaje pytanie:Czy ten zwiększony fundusz sołecki to taka fikcja?  (…) Gmina niby przekaże pieniądze do dysponowania mieszkańcom (fundusz sołecki), które później jedną decyzją wydamy na wsparcie dużej inwestycji gminnej? Kim jest Mirosław Nowak, który dziś mówi na co NASZE pieniądze będą wydane???? Czy Burmistrz z Nowakiem się w tej sprawie dogadał?:(…)Burmistrz poinformował, że skoro środki z funduszu sołeckiego zostaną na tą budowę przeznaczone to wspólnie z funduszami gminy ( około 200-300 tys. ) można założyć, że w przyszłym roku gotowy będzie stan zerowy.”

 
 

Czytelnik Partys również postawił pytanie:Jak może przytłaczająca większość środków z funduszu sołeckiego iść na jedną inwestycję, na którą finansowanie powinno znaleźć się gdzieś zupełnie indziej -> Fundusze Unijne.
Fundusz sołecki chyba z założenia powinien być przeznaczany na różne cele w drobniejszych kwotach – bezpieczeństwo we wsi (jak monitoring), komfort życia (wiaty przystankowe), porządek w centrum wsi, kwiaty na rondzie, może trochę płyt YOMB (co niektórzy krytykują, ale jednak poprawiają komfort), 'stadion’, nowa huśtawka na placu zabaw…
…dużo by się znalazło…Rozumiem, że będzie można składać wnioski na co Fundusz Sołecki chcielibyśmy aby był przeznaczony, a następnie bedzie przeprowadzone głosowanie wśród mieszkańców?
A następnie zwycięskie propozycje będą realizowane – jeśli jest to coś na wzór Funduszu Obywatelskiego – to niech rzeczywiście tak będzie.”

 

 

Temat również poruszył Radnego Powiatowego z Chwaszczyna – Piotra Fikusa, który przesłał do nas następujące pismo:

 

Czytając protokół że spotkania z dnia 08.08.2014 r. które odbyło się w Urzędzie Gminy Żukowo dochodzę do wniosku, iż sekretarz Rady Sołeckiej Pan Mirosław Nowak przecenia swoje kompetencje. Jakim prawem członek Rady Sołeckiej decyduje o przekazaniu środków z funduszu sołeckiego na zadanie inwestycyjne, które powinna zrealizować gmina. Fundusz sołecki są to środki finansowe o przeznaczeniu których powinni decydować mieszkańcy danego sołectwa na zebraniu wiejskim.

 

Pan Nowak twierdząc na spotkaniu cytat z protokołu – (dotyczy rozbudowy remizy):

„Pan Mirosław Nowak poinformował, że z funduszu sołeckiego można by przeznaczyć

 

100 tys. zł na rozpoczęcie budowy. Co na to gmina. Burmistrz poinformował, że skoro środki z funduszu sołeckiego zostanąna tąbudowę przeznaczone to wspólnie z funduszami gminy   ( około 200-300 tys. ) można założyć, że w przyszłym roku gotowy będzie stan zerowy. Więcej funduszy gmina nie będzie mogła przekazać”, zaprzeczył idei funduszu sołeckiego. Nie może decydować o tym jednoosobowo członek Rady Sołeckiej i to na jakimś spotkaniu.

 

Mieszkańcy powinni na zebraniu wiejskim, które planowane jest w miesiącu wrześniu złożyć wnioski uwzględniające planowane do realizacji zadania w ich okolicy. Każdy złożony wniosek poparty 15 podpisami pełnoletnich mieszkańców Chwaszczyna zostanie rozpatrzony na zebraniu wiejskim. Sołectwo do 30 września musi złożyć wniosek – uchwała Zebrania Wiejskiego do Burmistrza Gminy Żukowo. Do podziału w roku 2015 z funduszu sołeckiego będzie kwota 136 752,68 zł.

 

Twierdzenie Burmistrza Gminy Żukowo Pana Jerzego Żurawicza cytat: „Burmistrz poinformował, że skoro środki z funduszu sołeckiego zostanąna tąbudowę przeznaczone to wspólnie z funduszami gminy   ( około 200-300 tys. ) można założyć, że w przyszłym roku gotowy będzie stan zerowy. Więcej funduszy gmina nie będzie mogła przekazać” to kpina z członków Rady Sołeckiej i Mieszkańców naszej miejscowości przy przeznaczeniu na inwestycje w roku bieżącym kwoty 41 826 678,17 zł.

 


 

 

Nie stój bezczynnie ! zmień Chwaszczyno na lepsze ! wejdź na stronę funduszsolecki.chwaszczyno.pl i zgłoś swój projekt.

 

Pamiętaj! Aby projekty były wiążące muszą być podpisane przez co najmniej 15-osobową grupę mieszkańców. Dzięki nam mogą Państwo zebrać potencjalne osoby popierające Wasz pomysł. Zostało mało czasu. Wybór projektów nastąpi już we wrześniu na Zebraniu Wiejskim!

 

 


 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.