Czy Chwaszczyno zmieni nazwę?

 

{module do-reklamy-intertekst|none}

Spis powszechny z 2011 roku wykazał, że w gminie Żukowo deklaruje posługiwanie się językiem regionalnym na „co dzień” ponad 20 % osób. Język kaszubski w wielu domach jest podstawowym sposobem komunikacji. Wydawać by się mogło, że język ten zanika, jednakże przywiązanie do Kaszub jest teraz czymś w rodzaju mody, a kaszubski nie budzi złych emocji. Gdańsk chce, aby go nazywano stolicą Kaszub, natomiast Trasa Lęborska zmieniła nazwę i stała się kaszubską.


Pierwsze kroki mające na celu wprowadzenie dwujęzycznych nazw miejscowości poczynione zostały już w 2009 roku. Wówczas na wielu zebraniach wiejskich odbywających się w tym czasie w gminie Żukowo głosowano nad wprowadzeniem kaszubskich nazw miejscowości. Również mieszkańcy Chwaszczyna na zebraniu wiejskim podjęli taką uchwałę zdecydowaną większością głosów. Jednakże po pewnym czasie sprawa wydawać by się mogło została zapomniana. W tym roku na wniosek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddziału w Chwaszczynie, Baninie i Żukowie sprawą tą ponownie zajął się UG Żukowo.

 

Jak powiedziała nam Brygida Markowska sekretarz gminy Żukowo:


spis powszechny wykazał, że w naszej gminie ponad 20 % osób posługuje się językiem mniejszości narodowych. W tym celu zostanie poddany Radzie Gminy projekt uchwały w sprawie ustalenia dodatkowych nazw miejscowości w języku kaszubskim. My jako urząd przygotowujemy szczegółowy plan lokalizacji nazw miejscowości oraz kalkulację kosztów. Wówczas burmistrz zwraca się do wojewody o wydanie opinii. Następnie wojewoda przekazuje wniosek do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (MAiC – przyp. red.) do departamentu wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych.


Ministerstwo przyznaje dotację i wówczas ogłaszamy przetarg na wykonanie i zainstalowanie tablic. Musimy również jako urząd mieć odpowiednie zgody od zarządców dróg (Zarządu Dróg Powiatowych, Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz GDDKiA – przyp. red.) na wymianę i montaż nowych tablic. Jeśli w wyniku przetargu powstają jakieś oszczędności są one zwracane do MAiC.

Chcielibyśmy to w tym roku zrobić, ale różnie to wychodzi – powiedziała nam sekretarz gminy Brygida Markowska.


DSC03179
[Sekretarz gminy Brygida Markowska przedstawia nam kwestię dwujęzycznych nazw miejscowości]


Jednym z problemów związanych z ustawieniem tablic mogą być ustalenia z zarządcami dróg. Na przykład GDDKiA zezwala jedynie na montaż tablic w pasie drogowym do 15 listopada, a następnie od 15 marca każdego roku z uwagi na warunki pogodowe i długość dnia.

 

Całkowity koszt wymiany tablic z nazwami miejscowości ponosi administracja centralna, UG Żukowo nie dokłada do tego zadania ani złotówki. Otrzymana dotacja nie może być przeznaczona na żaden inny cel i musi być rozliczona z ministerstwem. Ewentualnie powstała nadwyżka w wyniku rozstrzygnięcia przetargu wraca z powrotem do Warszawy.


Mieszkańcy nie muszą wymieniać żadnych dokumentów w związku z wprowadzeniem nowych dwujęzycznych nazw. Nie ponoszą również z tego tytułu żadnych innych kosztów.


WP 000175
[Dwujęzyczne nawy miejscowości z często niewiele się różnią od obecnych – Tablica
przy drodze łączącej Tuchom z Karczemkami. Gmina Szemud wykorzystała dotację
do ustawienia tablic w miejscach, gdzie ich nie było dotychczas.]


Dwujęzyczne nazwy miejscowości oprócz waloru promocyjnego mogą przynosić również inne korzyści. Jako przykład można podać gminę Szemud, gdzie korzystając z dotacji zamontowano tablice z dwujęzycznymi nazwami w miejscach, gdzie dotąd ich nie było wcale. Można w ten sposób oznakować przy wielu lokalnych i bocznych drogach granice miejscowości, jak sądzę przynosi to korzyści nie tylko mieszkańcom. Ktoś z przyjezdnych szukając na przykład danej ulicy będzie już wiedział, czy jest w tej czy innej miejscowości.

 

Wojciech Albecki


{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.