Co mówi Komendant Wojewódzki Policji o posterunku w Chwaszczynie?

{module do-reklamy-intertekst|none}


Przed kilkoma dniami – 28 września nasza redakcja uczestniczyła w spotkaniu w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku z Komendantem Wojewódzkim Policji nadinspektorem Wojciechem Sobczakiem. Spotkanie zostało zaaranżowane przez Radnego Powiatu Kartuskiego Piotra Fikusa. W rozmowach uczestniczył również Witold Handtke emerytowany nadkomisarz Policji Naczelnik Sekcji Prewencji Ruchu Drogowego w Pruszczu Gdańskim – obecnie mieszkaniec gminy Żukowo.

 

Radny Piotr Fikus przedstawił Komendantowi Wojewódzkiemu Policji sprawę utworzenia posterunku Policji w Chwaszczynie. Wyjaśnił, że głównym problemem w jego utworzeniu są braki kadrowe w Komendzie Powiatowej i jednostkach jej podległych. Zaznaczył, że utworzenie posterunku jest niezbędne z uwagi na rosnącą przestępczość w tej części gminy. Przybywa tu mieszkańców, budują się nowe domy, a komisariat Policji w Żukowie czynny jest tylko za dnia. Odległość z komisariatu w Żukowie do centrum Chwaszczyna wynosi ponad 12 km.

 

Komendant Wojewódzki Policji mówił: decyzja o utworzeniu komisariatu jest jedną sprawą, ale drugą jest kwestia lokalowa. Wakaty w Kartuzach mogą zostać uzupełnione. Nie skieruję tam Policjantów nowo przyjętych, gdyż tacy muszą iść na 6-cio miesięczne szkolenie. Ważne jest też, aby Policjanci pochodzili z waszych terenów, gdyż nie należy generować niepotrzebnych kosztów na dojazdy. W Kartuzach jest oddział prewencji, więc nie ma problemu, aby przesunąć tam część osób. Spokojnie możemy rozmawiać o tym, aby nie było wakatów w Kartuzach. Komendant Perzyńska (mł. insp. Beata Perzyńska – komendant powiatowa Policji w Kartuzach – przyp. red.) nie widzi problemu, aby utworzyć choćby posterunek (w Chwaszczynie – przyp. red.). Komendant rozmawiała z wójtem (burmistrzem gminy Żukowo Jerzym Żurawiczem – przyp. red.), ale ten stwierdził, że nie ma warunków lokalowych. Ja nie jestem przeciwny, jestem za tym, aby powstał taki komisariat. Jednakże to nie może być tak, że my budujemy budynek od podstaw i wszystko zorganizujemy. Jeśli będzie pomoc z strony samorządu, to na pewno będziemy mogli dojść do porozumienia.


Jeśli tworzymy komendę, to tracimy 6 osób, a mi bardziej zależy, aby Ci Policjanci byli na ulicy niż siedzieli i odbierali telefony. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest utworzenie posterunku, zamiast komendy.

 

Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinspektor Wojciech Sobczak obiecał postarać się zlikwidować wakaty w komendzie powiatowej Policji w Kartuzach. Umożliwi to przesunięcie części Policjantów i docelowo utworzenie posterunku Policji w Chwaszczynie.


Radny Piotr Fikus stwierdził, że jeśli wakaty będą zlikwidowane to jest już duży sukces. Z swojej strony obiecał wzmóc wysiłki w celu załatwienia kwestii lokalowych dla posterunku w Chwaszczynie.

 

Wojciech Albecki


spotkanie-w-kwp-w-gdansku-2


spotkanie-w-kwp-w-gdansku-3


spotkanie-w-kwp-w-gdansku-5


{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.