Chwaszczyńskie obchody niepodległościowe połączone z koncertem Piaśnickiej Mszy Żałobnej

Jak co roku sołtys wraz z radą sołecką w Chwaszczynie przy współpracy z chwaszczyńską parafią pw. śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza przygotowują uroczystości związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W tym roku 10 listopada (niedziela) obchody już 101. rocznicy zostaną połączone z 80. rocznicą rozpoczęcia mordu w lasach piaśnickich, gdzie zginęli także mieszkańcy chwaszczyńskiej parafii.

Upamiętnienie tych tragicznych wydarzeń rozpoczniemy Mszą Świętą w intencji ojczyzny o godz. 15.00 w małym kościele. Potem nastąpi przemarsz przed obelisk pamięci ofiar pomordowanych podczas II wojny światowej, gdzie w modlitwie polecimy ich Panu Bogu, a przy pomniku zostaną złożone kwiaty i wieńce oraz zapalone znicze. Uroczystości zwieńczy koncert Piaśnickiej Mszy Żałobnej w dużym kościele w wykonaniu 5 połączonych chórów, gdzie śpiewają m.in. chwaszczynianie i tuchomianie z chóru Strzelenka i parafialnego zespołu młodzieżowego Elishama. Premiera odbyła się 26 października w Sanktuarium Piaśnickim w Wejherowie. Zapraszamy na to wielkie wydarzenie wszystkich mieszkańców Chwaszczyna, Tuchomia i okolic, całymi rodzinami. Oddajmy hołd tym, którzy zginęli, bo po prostu byli Polakami. Po koncercie zapraszamy na ciepły poczęstunek.

W dużym kościele w Chwaszczynie zostało postawione epitafium w formie roll-up, które upamiętnia zamordowanych w okresie II wojny światowej z terenu przedwojennej parafii Chwaszczyno. Listę 99 nazwisk zebrał i spisał mieszkaniec Chwaszczyna Kazimierz Jastrzębski. Dane te pochodzą z różnych źródeł – tych pisanych jak kroniki parafialne, jak i tych mówionych, od świadków historii i ich potomków. Jak sam autor wspomniał, lista jest cały czas uzupełniana o nowe informacje.

piasnica materialy 2

Epitafium pamięci pomordowanych z terenu przedwojennej parafii Chwaszczyno / fot. Karol Krefta

O powstaniu Piaśnickiej Mszy Żałobnej

80 lat temu rozpoczęła się tragiczna karta historii naszego narodu, ale i całego świata. Szczególnie doświadczone podczas I wojny światowej Pomorze bardzo dynamicznie odradzało się w okresie międzywojennym aż do ponownego naruszenia granic poprzez „anschluss” Kaszubów do III Rzeszy. Eksterminacja ludności w Piaśnicy, jako następstwo niemieckiego planu, była straszliwą zbrodnią, o której nadal za mało wiemy, za mało mówimy.

Pomysł złożenia hołdu i oddania czci wszystkim pomordowanym w lasach piaśnickich zrodził się w Chwaszczynie. Dzięki nawiązaniu współpracy między autorami libretta i muzyki oraz udzielonego zaufania i wsparcia ks. proboszcza Piotra Gruby powstał monument, który jest obrazem uczuć towarzyszących tej przerażającej zbrodni.

– Nad kompozycją pracujemy od kilku miesięcy – mówi dyrygent Magdalena Stenka. – Wierzę, że sprostaliśmy tak dużemu wyzwaniu. To w końcu klasyczne śpiewanie bardzo emocjonalnego tekstu, pełnego odniesień do tragedii piaśnickiej. Zbudowanie harmonii to żmudna i długotrwała praca. Jednak jak ma się do czynienia z odpowiedzialnymi ludźmi, którzy identyfikują się z przekazem utworu, to jest to możliwe.

Piaśnicka Msza Żałobna jest swoistym epitafium pamięci ludzi, którzy zostali pomordowani w lasach piaśnickich, bo… byli Polakami. Utwór został napisany po polsku, kaszubsku (fragm.) i po łacinie (fragm.). Kompozycja ta ma charakter 9-częściowego Requiem podług obrządku rzymskiego. Choć tekst swoim przesłaniem odbiega od tradycyjnej Missa pro defunctis, to jednak symboliką opowiadaną słowem hołdu i czci określa jej najważniejsze fragmenty (Sanctus, Agnus Dei).

piasnica proba

Próba połączonych chórów przed premierą Piaśnickiej Mszy Żałobnej / fot. Mariusz Sieraczkiewicz, mlodagdynia.pl

9 części to tak naprawdę 9 tematów muzycznych (o charakterze pieśni, psalmu, etc.), a wszystkie razem są skupione wokół jednego lasu-cmentarza. Pośród nich znajduje się utwór instrumentalny, a pozostałe są częściami wokalnymi na 4-gł. chór mieszany i solistów z towarzyszeniem organów i pianina. Wszystkie dźwięki kompozycji zostały oparte nie tylko na treści niosącej zgłoski do opisania notacji muzycznej, ale przede wszystkim na treści historii pełnych niewyrazistych odczuć płynących z przeżywania tych tragicznych wydarzeń na Kaszubskiej Golgocie.

– Tworząc Piaśnicką Mszę Żałobną chcieliśmy oddać nie tylko dramat tamtych wydarzeń – dodaje kompozytor Karol Krefta. – Utwór ma być przede wszystkim wołaniem o pamięć, ma skłaniać do refleksji i pokazywać, że ofiara zamordowanych nie poszła na marne.

Części Piaśnickiej Mszy Żałobnej:
I „Nadchodzi mrok”.
II „Czarne skrzydła”.
III „Ogień z fal”.
IV „Mamusiu, gdzie jest tatuś?”.
V „Idziemy na śmierć”.
VI „Las”.
VII „Pamiętać”.
VIII „Ile razy jeszcze nas doświadczysz”.
IX „Śpijcie spokojnie”.

FRAGMENTY PREMIEROWEGO KONCERTU

W Pieśni IV przywołanych jest siedem postaci z różnych części Pomorza i piastujących różne stanowiska. Ma to na celu pokazanie rozmiaru zbrodni i celu, jakim była eksterminacja pomorskiej inteligencji.

Te postacie to:
1. Leon Miotk – leśniczy z Gołębiewa, mieszkaniec Wielkiego Kacka, działacz Polskiego Związku
Zachodniego.
2. Bł. s. Alicja Kotowska – przełożona Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie.
3. Jan Koszałka – kierownik Szkoły Powszechnej w Pierwoszynie.
4. Ks. Robert Sarnowski – proboszcz parafii w Chwaszczynie.
5. Paweł Kolka – harcerz, drużynowy X Gdańskiej Drużyny Harcerskiej, pracownik Poczty Polskiej
w Gdańsku.
6. Augustyn Wyszecki – sołtys Ciechocina (obecnie dzielnica Redy), Przewodniczący Rady
Parafialnej w parafii Reda.
7. Jan Wiktor Napierała – zamordowany wspólnie z matką Eleonorą Marią, podczas ekshumacji
był w nią wtulony.

Premiera Piaśnickiej Mszy Żałobnej odbyła się 26 października o godz. 19.00 w Sanktuarium Piaśnickim w Wejherowie. Chórzyści zaśpiewają także 10 listopada w Chwaszczynie, 16 listopada w Gdyni i 23 listopada w Pierwoszynie.

Chóry po Mszy w Lesie Piaśnickim 6 X 2019

Połączone chóry po rozpoczęciu oficjalnych obchodów 80. rocznicy zbrodni w lasach piaśnickich przy kaplicy tamże / Mariusz Sieraczkiewicz, mlodagdynia.pl

Piaśnicką Mszę Żałobną przygotowują chóry:
Elishama (Chwaszczyno), Kosakowianie (Kosakowo), Sounds of Freedom (Gdynia, Kosakowo) i Strzelenka (Tuchom) oraz Viola (Gdynia). Chórzyści pracują pod dyrekcją Magdaleny Stenki.

– Możliwość wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu pozwoliła mi zrozumieć, jak wielka tragedia spotkała nasz kaszubski naród – mówi Tadeusz Klawikowski, członek chóru „Strzelenka” z Tuchomia – Cały trud włożony w przygotowania traktuję jako oddanie czci wszystkim tam pomordowanym. Wierzę, że teraz patrzą na nas z góry, patrzą na to, co robimy i są wdzięczni za to, że pamięć o nich i ich ofierze, pozostanie w sercach naszego narodu.

Nad wszystkim czuwa Komitet Honorowy, do którego należą: ks. Piotr Gruba (Dziekan Dekanatu Kielno, Proboszcz Parafii pw. śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie) i ks. prałat Daniel Nowak (Dziekan Dekanatu Wejherowo, Kustosz Sanktuarium Piaśnickiego, Proboszcz Parafii pw. Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie).

piasnica materialy 1

Zapowiedź chwaszczyńskiego koncertu Piaśnickiej Mszy Żałobnej w Gościu Gdańskim – dodatku do tygodnika Gość Niedzielny / fot. Karol Krefta

• Kompozytor – Karol Krefta (dyrygent chóru Strzelenka, akompaniator zespołu Elishama, organista w kościele pw. śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza)
• Słowa – Mariusz Sieraczkiewicz (dziennikarz, autor tekstów, redaktor naczelny portalu MlodaGdynia.pl)
• Przygotowanie chóralne – Magdalena Stenka (nauczyciel muzyki, dyrygent chóru Sounds of Freedom, Elishama)

– O okrucieństwach II wojny światowej napisano już wiele – podsumowuje Mariusz Sieraczkiewicz, autor słów. – Nasza Piaśnicka Msza Żałobna jest połączeniem znakomitej muzyki z tekstem mówiącym bezpośrednio, bez przemilczeń i przenośni. Do tej pory Piaśnica nadal nie jest tematem znanym. Filmy „Kamerdyner” i „Piaśnica” to dopiero początek drogi, którą musimy przejść, by mord w lesie piaśnickim stał się rzeczywistą, choć trudną, częścią historii Polski. Ufam, że nasza Piaśnicka Msza Żałobna będzie kolejnym wydarzeniem, które głośno, bo w końcu na kilkadziesiąt gardeł, będzie wołać śpiewem o ludziach, którzy tam zostali zamordowani przez niemieckiego okupanta na początku wojny.

patronat ryszard kasyna

Patronat honorowy udzielony przez Biskupa Pelplińskiego ks. Ryszarda Kasynę / fot. Mariusz Sieraczkiewicz, mlodagdynia.pl

Partnerzy/współorganizatorzy wydarzenia:
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie (Oddziały: Gdynia, Chwaszczyno, Dębogórze), Rodzina Piaśnicka, Wejherowska Wspólnota Pokoleń, Szkoła Podstawowa nr 43 w Gdyni, I Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Gdyni, Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych w Gdyni, Zespół Szkół Jezuitów w Gdyni, Pomorska Inicjatywa Historyczna, Kaszubskie Forum Kultury w Gdyni, parafia pw. śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie, Sołtys i Rada Sołecka w Chwaszczynie.

Honorowy Patronat na „Piaśnicką Mszą Żałobną” objęli:
JE ks. Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź
JE ks. Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna
JE ks. Biskup Włocławski Wiesław Alojzy Mering

Patronat nad chwaszczyńskim koncertem objął również Starosta Kartuski Bogdan Łapa. Starostwo Powiatowe udzieliło także wsparcia finansowego w organizację tego wydarzenia.

Patronat medialny:
TVP 3 Gdańsk, Radio Gdańsk, Radio Kaszëbë, kaszuby24.pl, Gość Gdański – Gość Niedzielny, Radio Głos

Sponsor Główny:
Grupa Energa

Sponsor Strategiczny:
Gas Storage Poland

Partnerzy:
Alexander, Przewozy autokarowe Adrian Kulas, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział Chwaszczyno

plakat piasnica

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.