Chwaszczyńskie nominacje. Eugeniusz Gołąbek z Sucovią!

 

W piątkowy wieczór 13 marca br. w Żukowie odbyła się uroczysta gala wręczenia Gminnej Nagrody Artystycznej Sucovia. W tym roku statuetki wręczano po raz szósty, a otrzymali je nominowani w kategoriach: kultura, sport, inicjatywy społeczne i gospodarka. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Sucovię w kategorii kultura zdobył Chwaszczynianin – Eugeniusz Gołąbek.

 

Do tegorocznej nagrody Sucovia zgłoszono 36 kandydatur. Spośród nich nominowano 12 osób, a 6 z nich otrzymało statuetki. W kategorii kultura zdobył ją Eugeniusz Gołąbek, który wygrał z innym mieszkańcem Chwaszczyna – Tomaszem Fopke.

 

Eugeniusz Gołąbek należy do osób dobrze znanych w środowisku kaszubologów. Uczestniczy w życiu kulturalnym Kaszub, w rozwoju piśmiennictwa kaszubskiego, a przede wszystkim w formowaniu odmiany ogólnej (literackiej) języka kaszubskiego już od ponad 30 lat, w kilku jego stylowych odmianach, m.in. naukowej, szczególnie jednak sakralnej i publicystycznej. Kaszubi zawdzięczają mu pierwsze i zarazem pełne „Skaszëbioné Swiãté Pismiona Nowégò Testameńtu” (1993), a także całą „Knégã Psalmów” (1999) i kaszubską wersję lekcjonarza „To je Słowò Bòżé” (2007).

 

Jego autorstwa jest pierwszy w dziejach standaryzacji kaszubszczyzny – „Kaszëbsczi słowôrz normatiwny” (2005). Obecnie ułożył dwa tomy Wielkiego Słownika Polsko-Kaszubskiego, w którym gromadzi przede wszystkim w pełni udokumentowane słownictwo. Jest współautorem kaszubskiego modlitewnika „Më trzimómë z Bògã” i laureatem wielu prestiżowych nagród, jak Medal Stolema, Medal „Poruszył wiatr od morza”, czy „Srebrnej Tabakiery Abrahama”.

 

Nagrodę specjalną za projekt „Jedzie Mikołaj Święty, by ktoś był uśmiechnięty”, która swoje plony miała również w Chwaszczynie i w Tuchomiu oraz za festyn „Pływanie na byle czym” w Tuchomku dostał Jacek Miąskowski.

 

W kategorii sport wygrała Anita Formela, w kategorii inicjatywy społeczne statuetkę otrzymała Barbara Dawidowska, a w kategorii gospodarka zwyciężyła firma ROCKFIN. Nagrodę honorową za mecenat i promocję gminy Żukowo dostało konsorcjum Unilever Polska.

 

opracowanie Karol Krefta

fot.: Arkadiusz Krauze / okis-zukowo.pl

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.