Budowa kościoła – początki


Pięknie położone na Kaszubach Chwaszczyno ma swoją wielowiekową historię, pisaną jednak dopiero od Xlll w., kiedy to jednocześnie dowiadujemy się o kościele i wspólnocie parafialnej tej osady. Różne były jej nazwy, różni właściciele, różni osadnicy, a tym samym ciekawa, zmienna i nie do końca wyjaśniona historia. Chwaszczyno to osada położona nad jeziorem, 12 km od Bałtyku, 20 km od Gdańska w tzw. Szwajcarii Kaszubskiej, w gminie Żukowo  w województwie pomorskim – Archidiecezja Gdańska.

Parafię chwaszczyńską założyli Cystersi dla Chwaszczyna i Tuchomia, otrzymawszy te wsie w 1283r. od Mestwina II. Wcześniej należało Chwaszczyno prawdopodobnie do parafii kielnieńskiej. Budowę obecnego kościoła rozpoczęto w roku 1726 i jak tego doświadczamy nasz kościół obecnie jest za mały przy ciągle powiększającej się liczbie mieszkańców.


Czeka nas budowa nowego kościoła  – o tym usłyszeliśmy, kiedy przyszedłem tu jako nowy proboszcz. Dzięki naszym przodkom powstał nasz piękny kościół, teraz i my możemy też po sobie coś zostawić!

W chwili obecnej pewne kroki do budowy nowego kościoła  już zostały podjęte: badanie gruntu, prace archeologiczne (teren pod budowę kościoła musi być przebadany archeologicznie ponieważ wymagają tego przepisy – badania archeologiczne rozpoczną się 25 lipca 2011r.), czekamy też na otrzymanie zgody na budowę kościoła z Urzędu Gminy i  Urzędu Starostwa Powiatowego w Kartuzach. Jak uda się załatwić sprawy w urzędach, chcielibyśmy rozpocząć budowę jeszcze w tym roku – 2011.

W tym celu została powołana rada ekonomiczna, która zajmie się sprawami budowy nowego kościoła, w skład której wchodzą:

ks. Piotr Gruba, ks. wikariusz, Leszek Kalkowski, Tadeusz Jażdżewski,  Hopa Józef, Stanisław Groth, Roman Walder, Eugeniusz Stefanowski, Freiberg Kazimierz, Piotr Kowalczyk, Marek Rodak, Tadeusz Nadolski, Barasowski Gerard, Piotr Fikus, Eugeniusz Wojewski, Ludwik Secke, Lidzbarski Zbigniew, Piotr Pospieszny, Stanisław Wenta, Jan Hermann, Hewelt Zygmunt, Pospieszny Stanisław, Bork Tadeusz, Wiśniewski Józef, Mielewczyk Marian, Bach Paweł, Kreft Stanisław, Wiesław Pisarski, Marek Papierski, Mieczysław Kazimierczak, Leszek Laskowski, Franciszek Bergański, Wojciech Formella, Kazimierz Miąskowski,  Lipiński Zbigniew, Krzysztof Jankowski

Wydawać by się mogło, że główne sprawy zostały rozpoczęte, ale niezbędną i najważniejszą sprawą, którą musimy pozyskać to finansowanie budowy kościoła – i w tym temacie głównie musimy polegać na sobie, czyli na Wielkim Sercu Wszystkich parafian zamieszkujących w parafii Chwaszczyno. Tego Wielkiego Serca zaznałem od Was wszystkich już niejednokrotnie.

W związku z tym, iż dzieło budowy Nowego Kościoła będzie dziełem nas wszystkich chciałbym, aby nazwiska wszystkich parafian jako budowniczych Nowego Kościoła były wypisane na kamiennej tablicy na wieczną pamiątkę dla Boga i ludzi, którzy będą po nas.

Zbieranie funduszy dokonywałoby się  w następujący sposób:
– na kolekcie w kopertach od kogo?
– indywidualnie  w biurze lub w zakrystii kościoła
– na konto inwestycyjne: Parafia Rzymsko Katolicka Św. Apostołów Szymona  i Judy Tadeusza w Chwaszczynie na nr: 76 8345 1029 0203 2186 2000 0004

Osoby, które chciałyby ofiarować jednorazowo większą sumę pieniędzy proszeni są o kontakt z biurem parafialnym. W podziękowaniu dla tych osób pomyślimy o tabliczce na wzór takiej, jaką wielu z nas widziało w Licheniu.

To wszystko w kwestii Nowego Kościoła, ale Wielu parafian zada pytanie, dlaczego w Chwaszczynie, a nie w innym miejscu i co z obecnym Kościołem?

Odpowiedź najkrótsza to względy finansowe. Budowanie w innym miejscu podwaja koszt budowy kościoła. Oprócz budowy trzeba doliczyć też podłączenie wszystkich mediów jak: woda, prąd, gaz itd. i wybudować całe zaplecze do funkcjonowania kościoła.

Nasz obecny kościół może nadal na służyć w dni powszednie, na śluby, pogrzeby i będziemy nadal o niego dbać.

Nowy, który ma powstać ma być postawiony w ogrodzie plebańskim i głównie służyłby nam na niedzielę i dni świąteczne, kiedy jest duża liczba uczestników na Mszy Świętej.


Psalm 127: „Jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą.”

Licząc na przychylność wszystkich naszych Parafian, proszę o pomoc i modlitwę o jedno „Zdrowaś Maryjo” w intencji tego dzieła. Niech to dzieło, wspólna praca i modlitwa będzie początkiem nowego kościoła.

I tak jak psalmista bądźmy wielkiej nadziei, że uniesiemy ciężar budowy kościoła, – jeśli Pan Bóg tego chce uda nam się!!!

Ks. Piotr Gruba
Proboszcz

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.