Bogata liturgia 150. Mszy Świętej Kaszubskiej w Chwaszczynie

W niedzielę 18 grudnia Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Chwaszczynie obchodziło 150. Mszę Świętą Kaszubską. Członkowie tegoż partu z tej okazji przygotowali i uczcili to święto w sposób bardzo uroczysty.

Pieśni z ludem podczas Mszy Świętej Kaszubskiej przygotował zespół żeński „Kaszubki” z Chwaszczyna pod dyrekcją Szymona Chylińskiego. Panie wykonały następujące pieśni: „Na rôrotë” (sł.: Eugeniusz Pryczkowski, muz.: Jerzy Stachurski), „Na stół òfiarë” (sł.: ks. Jan Walkusz, muz.: Antoni Zoła), „Pòjce, Panie…” (sł. i muz.: Tomasz Fopke) oraz „Prôwdë semiã” (sł.: Eugeniusz Pryczkowski, muz.: Tomasz Fopke).

150 msza swieta kaszubska 29

Zespół „Kaszubki” podczas 150. Mszy Świętej Kaszubskiej w Chwaszczynie /  fot. Łukasz Krefta

Liturgię Słowa przygotowali członkowie ZK-P oddział Chwaszczyno. I czytanie przedstawił Kazimierz Jastrzębski, psalm Ludmiła Modzelewska, zaś drugą lekcję Teresa Makurat.

150 msza swieta kaszubska 6

Kazimierz Jastrzębski – I czytanie podczas 150. Mszy Świętej Kaszubskiej /  fot. Łukasz Krefta

Ewangelię i kazanie w języku kaszubskim przygotował ks. Piotr Gruba, proboszcz chwaszczyńskiej parafii. W homilii zaznaczył, jak ważne jest wspieranie kultury Kaszub i kultywowanie wiary i folkloru naszych przodków.

150 msza swieta kaszubska 11

Ks. Proboszcz Piotr Gruba czyta Ewangelię w języku kaszubskim podczas 150. Mszy Świętej Kaszubskiej / fot. Łukasz Krefta

Modlitwę powszechną po kaszubsku przygotowały dzieci ze szkół podstawowych w Chwaszczynie pod opieką Bogumiły Gołąbek (Iza Lewińska i Nikola Kulas) i w Tuchomiu przy wsparciu Elżbiety Pryczkowskiej (Nicola Szulc).

Szczególnym akcentem podkreślającym jubileuszową Eucharystię było wykonanie części stałych w języku kaszubskim: „Mszô Kaszëbskô na Chùr i Diôbelsczé Skrzëpicë”. Ten 7-częściowy utwór napisany przez Tomasza Fopke zabrzmiał w chwaszczyńskiej świątyni w wykonaniu trzech połączonych chórów: „Lutni” z Luzina, „Pięciolini” z Lini i „Strzelenki” z Tuchomia.

150 msza swieta kaszubska 3

Tomasz Fopke dyryguje połączonymi chórami podczas 150. Mszy Świętej Kaszubskiej /  fot. Łukasz Krefta

Połączonymi chórzystami, członkami Rady Chórów Kaszubskich, dyrygował autor utworu Tomasz Fopke. Na diabelskich skrzypcach śpiewakom towarzyszył Piotr Chorostian. Msza Kaszubska na Chór i Diabelskie Skrzypce miała szczególny charakter, ponieważ część chórzystów wykonywała ten utwór pierwszy raz, a w Chwaszczynie została wykonana po raz 25. w historii.

Na zakończenie Mszy Świętej Kaszubskiej wierni odśpiewali najpopularniejszą pieśń kaszubską z repertuaru Jana Trepczyka, która towarzyszy wszystkim kaszubskim uroczystościom religijnym: „Kaszëbskô Królewô”.

150 msza swieta kaszubska 42

Pieśń Jana Trepczyka podczas 150. Mszy Świętej Kaszubskiej / fot. Łukasz Krefta

Po głównych uroczystościach wszyscy zaangażowani udali się na poczęstunek przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie i w Tuchomiu. Krótka przerwa na tradycyjnego kucha, kawę, ciasto i chleb ze smalcem pozwoliła nabrać sił na kolejny występ, tym razem w Gdańsku-Osowej w parafii pw. św. Polikarpa.

Zarząd Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego dziękuje wszystkim, którzy biorą udział w przygotowywaniu Mszy Świętych z elementami języka kaszubskiego w Chwaszczynie oraz tym, którzy od 2004 roku ubogacali i ubogacają swoim zaangażowaniem, śpiewem i obecnością tę szczególną inicjatywę.

Za dotychczasowe wsparcie wszystkim składamy serdeczne i staropolskie „Bóg zapłać” i zachęcamy do uczestnictwa w Mszach Świętych Kaszubskich w Chwaszczynie.

Polecamy Państwu relację Panoramy z TVP Gdańsk oraz zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć autorstwa Łukasza Krefta.

 

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
oddział Chwaszczyno

 {gallery}150-msza-swieta-kaszubska-chwaszczyno{/gallery}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.