„Bo wolność krzyżami się mierzy…”. Spotkanie patriotyczne w kościele w Chwaszczynie.

 

9 listopada br. po Mszy Świętej o godz. 15:00 w małym kościele parafialnym w Chwaszczynie odbyło się spotkanie patriotyczne pt. „Bo wolność krzyżami się mierzy…”. Spotkanie miało charakter historyczno-muzyczny. Śpiew parafian wspierał chór „Strzelenka” z Tuchomia.

 

Na początku ks. proboszcz przywitał wszystkich zebranych i powiedział kilka słów o rozumieniu wolności. Po krótkiej prelekcji wszyscy w postawie stojącej odśpiewali hymn Polski. Po nim odbyła się krótka prezentacja jednych z największych bitew w historii Polski i świata z udziałem Polaków. Lektorem przedstawianej historii był Grzegorz Magrian.

 

Zebrani w kościele usłyszeli zarys i przebieg pięciu bitew. Pierwszą z nich była znana wszystkim choćby z samej daty bitwa pod Grunwaldem i zwycięstwo armii króla Władysława Jagiełły nad Zakonem Krzyżackim. Następnie przybliżono najazd Szwedów na Polskę i oblężenie Jasnej Góry, po którym udało się zatrzymać potop szwedzki. Król Jan II Kazimierz Waza po bitwie złożył w katedrze we Lwowie uroczyste śluby, zawierzając Rzeczpospolitą opiece Matki Bożej. Wojnę polsko-szwedzką zakończył podpisany pokój w Oliwie.

 

Kolejną przybliżoną wojną była odsiecz wiedeńska. Król Jan III Sobieski przybył do Wiednia, aby wspomóc europejską armię w walce z najeźdźcą osmańskim. Szacuje się, że armia turecka liczyła wtenczas 140-300 tys. ludzi. Po przybyciu Jana III Sobieskiego do austriackiej stolicy udało się przepędzić muzułmanów w około 12 godzin.

 

Ostatnie dwie przybliżone wojny miały miejsce w ubiegłym wieku. Pierwsza z nich to wojna polsko-bolszewicka i bitwa określana „Cudem nad Wisłą”, podczas której armia polska pod dowództwem m.in. Józefa Piłsudskiego odparła najazd czerwonej armii na nasz kraj. Drugim z nich była bitwa o klasztor na Monte Cassino z przed 70-lat. Polacy przejęcie klasztoru okupili ciężkimi stratami w liczbie ok. 4 tysięcy żołnierzy. Ta bitwa dla wielu jest do tej pory szczególnie bliska. Jeszcze 70 lat temu w Europie trwała jedna z największych wojen w historii świata, w której wielu z nas straciło swoich krewnych.

 

Opis wojen, bitew i zagadnień z nimi związanych obrazowała specjalna prezentacja multimedialna. Całość spotkania przeplatana była śpiewem pieśni i piosenek patriotycznych i żołnierskich ze specjalnie przygotowanych na to spotkanie śpiewników. Wierni przy współpracy z chórem „Strzelenka” z Tuchomia wykonali m.in. takie utwory jak: „Ojczyzno ma”, „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, czy „Białe róże”. Chór z Tuchomia po raz pierwszy tego dnia zaprezentował się w strojach kaszubskich, które pozyskał z funduszy unijnych.

 

Na spotkaniu patriotycznym nie zabrakło także opowieści wiernych o swoich przeżyciach i opowieściach związanych z przebiegiem II Wojny Światowej. Dla wielu z nich wspomnienia o tych wydarzeniach wywołały spore wzruszenie. Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem „Roty” i hymnu „Boże coś Polskę”.

 

IMG 8745

 

IMG 8736

 

IMG 8738

 

 

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.