Błędy podczas układania podłogi z żywicy – czego musisz się wystrzegać?

Autor: nadesłane

Podłogi żywiczne są bardzo wytrzymałymi na zniszczenia i odpornymi na warunki atmosferyczne posadzkami. Ich zaletą jest też ogromna mnogość zastosowań – w magazynach, przestrzeni publicznej, ogrodach czy domach. Nowoczesne podłogi z żywicy potrafią też bardzo estetycznie wyglądać. Wszystko to jest jednak zależne od jednego czynnika. Jest nim oczywiście prawidłowe wykonanie. Teoretycznie jest ono dość proste, ale w trakcie popełnić można naprawdę wiele błędów. Na jakie rzeczy trzeba zwracać uwagę?

W artykule przeczytasz informacje na temat:

  1. Niewłaściwe podłoże pod podłogę z żywicy – zwracaj uwagę na materiały!
  2. Pamiętaj o odpowiedniej wilgotności betonu pod podłogę żywiczną!
  3. Podłoga żywiczna a nieprawidłowe oczyszczenie podłoża – do czego może doprowadzić?
  4. Błędy przy wylewaniu podłogi z żywicy – co możesz robić źle?

Niewłaściwe podłoże pod podłogę z żywicy – zwracaj uwagę na materiały!

Podłoga żywiczna wylewana jest najczęściej na beton. Jest to bardzo dobre połączenie, ponieważ obie substancje nie reagują ze sobą w negatywny sposób. Problem może jednak czasem wystąpić w przypadku innych materiałów. Oczywiście nie jest to przesądzone, ale warto się upewnić jeszcze przed rozpoczęciem prac. Wszystko zależy tutaj od składu danego produktu. Najbardziej wiarygodnym źródłem będzie więc producent żywicy, dlatego to z nim najlepiej jest się skontaktować i upewnić, że nie dojdzie do niepożądanej reakcji chemicznej.

Pamiętaj o odpowiedniej wilgotności betonu pod podłogę żywiczną!

Jest to naprawdę bardzo ważna kwestia. Aby podłoga z żywicy wyglądała dobrze i spełniała swoje zadanie, trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej wilgotności betonu, na którym dokonujemy wylewki. Nie powinna ona przekraczać 4%. Nadmierna wilgoć w połączeniu z żywicą poliuretanową powoduje wydzielanie się dwutlenku węgla, który jest odpowiedzialny za powstawanie pęcherzy powietrza i fałd. Znacząco obniża to więc wygląd podłogi żywicznej. Dodatkowo powstałe poprzez wydzielającą się wilgoć pęcherze mogą wydzielać nieprzyjemny zapach. Jeśli dopuścisz do takiej sytuacji, to podłoga żywiczna może już być nie do odratowania. Nie zapomnij więc o zmierzeniu poziomu wilgoci betonu. Można to zrobić za pomocą wilgociomierzy lub wykorzystując metodę z dwoma higrometrami i folią polietylenową. Należy wówczas położyć na betonie dwa higrometry obok siebie (jeden na, a drugi pod folią). Jeśli będą wskazywać podobne parametry (poniżej 50% RH), to można uznać powierzchnię za suchą. Nie jest to jednak aż tak dokładny pomiar, jak w przypadku profesjonalnych urządzeń.

Podłoga żywiczna a nieprawidłowe oczyszczenie podłoża – do czego może doprowadzić?

Nieprawidłowe oczyszczenie podłoża, na którym znajdować ma się podłoga z żywicy jest przyczyną nie tylko pogorszenia się jej atrakcyjności wizualnej, ale także zmniejszonej wytrzymałości posadzki. Jest tak chociażby w przypadku nieusuniętego mleczka cementowego. Sprawia ono, że nasyceniu ulega tylko wierzchnia część gruntu, a dolne warstwy żywicy narażone są na znacznie szybszą eksploatację. Zalegające substancje oleiste powodują natomiast, że wylewka z żywicy o wiele trudniej łączy się z podłożem. Podobnie sytuacja wygląda z kurzem. W dalszej perspektywie może to doprowadzić do powstawania na podłodze żywicznej odprysków. Jest to więc kolejny element, na który koniecznie musisz zwracać uwagę.

Błędy przy wylewaniu podłogi z żywicy – co możesz robić źle?

Zasadniczym błędem, który może wręcz uniemożliwić Ci wykonanie wylewki żywicznej jest praca w za ciepłym lub za zimnym pomieszczeniu. Obie sytuacje mogą wpłynąć na konsystencję żywicy oraz szybkość jej utwardzania. Idealną temperaturą jest zwykle około 20°C, jednak warto to zawsze sprawdzać na opakowaniu produktu (mogą być różnice w zależności od producenta). Błędów, których musisz się wystrzec na tym etapie jest jednak więcej. Pamiętaj o tym, że zbyt długo wykonywana wylewka może skończyć się utwardzeniem żywicy w pojemniku, w którym się znajduje. W takiej sytuacji nie można dodawać do niej substancji rozcieńczających, czyli np. acetonu. Powodują one bowiem, że podłoga żywiczna jest o wiele mniej twarda, co wpływa na jej obniżoną wytrzymałość. Nie można również zapomnieć o odpowietrzaniu. Jeśli jest ono wykonane nieprecyzyjnie, to może skutkować powstaniem wgłębień po pęcherzach powietrza.

 

Źródło: nadesłane

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.