Biskup poświęcił replikę Królowej Kaszub dla Kanady

 

Podczas podniosłych uroczystości odpustowych u Królowej Kaszub w Sianowie, 19 lipca br., została poświęcona replika z przeznaczeniem dla Kaszubów Kanadyjskich. Aktu tego dokonał – na prośbę Kaszubów wyrażoną przez kustosza sanktuarium ks. Eugeniusza Grzędzickiego – biskup diecezjalny pelpliński, Ryszard Kasyna.

 

Kaszubi w Kanadzie zachowali swoją kulturę i język. Podtrzymują coraz żywsze kontakty z kaszubską ojczyzną swych przodków – podkreślił ordynariusz pelpliński.

Poświęcenie odbyło się przy obecności około 20 tysięcy uczestników odpustu. Blisko 6 tysięcy z nich przybyło do Sianowa pieszo w licznych pielgrzymkach. Na przykład po raz pierwszy samodzielnie szło ponad dwustu pielgrzymów z Kamienicy Królewskiej. Najdłuższą trasę pokonali pątnicy z Miastka, a także z nadłebskiego Smołdzina. Poświęcona została także druga replika, która trafi do rodziny spod Kartuz.

Replikę cudownej figury wyrzeźbił kaszubski artysta ludowy, Czesław Birr z Mściszewic. Jest darem dla braci za wielką wodą. Uroczyste ofiarowanie figury nastąpiło 5 lipca. Dar od całej społeczności kaszubskiej wręczyli na ręce ich lidera Davida Shulista: kustosz sanktuarium ks. Eugeniusz Grzędzicki, Danuta Kobiela – prezes ZKP w Sianowie, Artur Jabłoński, dwoje dzieci z kaszubskich kolonii odbywających się w Starej Hucie oraz Eugeniusz Pryczkowski. Cała inicjatywa zrodziła się w gronie członków Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie.

Na początek maja przyszłego roku planowany jest wyjazd delegacji kaszubskiej do Kanady. Wówczas organizowany jest tradycyjny festyn Kashub Day. Podczas uroczystości nastąpiłaby uroczysta instalacja figury w kościele NMP w Wilnie, centralnej świątyni Kaszubów kanadyjskich.
(jd)

 

poswiecenie repliki krolowej kaszub 1

poswiecenie repliki krolowej kaszub 2

poswiecenie repliki krolowej kaszub 3

poswiecenie repliki krolowej kaszub 4

poswiecenie repliki krolowej kaszub 5

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.