Barierki drogowe – wpływ na bezpieczeństwo

Autor: nadesłane

W najbliższym czasie w naszym regionie przeprowadzone zostaną roboty drogowe. Prace dotyczą między innymi okolic drogi S6 oraz kilku innych punktów, w których w przeszłości zdarzały się różnego rodzaju zdarzenia. W niektórych miejscach pojawią się barierki drogowe, których zadaniem będzie poprawienie bezpieczeństwa w tych właśnie punktach. Wyjaśniamy, jaką funkcję one pełnią.

1. Bariery drogowe z punktu widzenia bezpieczeństwa

2. Bariera U11a – w trudnych przestrzeniach

3. Bariera U12a – bezpieczeństwo pieszych

Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów powinno stanowić jedną z priorytetowych kwestii już na etapie projektowania i późniejszego zarządzania siecią drogową. Zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego umożliwia szereg rozwiązań, między innymi barierki drogowe od BarierkiKroll.pl dostępne w kilku wariantach.

Bariery drogowe z punktu widzenia bezpieczeństwa

Zgodnie z przepisami, barierki ochronne stosuje się w miejscach, w których istnieje duże ryzyko wystąpienia wypadku o poważnych konsekwencjach. Rozporządzenie o znakach i sygnałach drogowych nie określa jednak jednoznacznie, w jakich przypadkach należy je wykorzystywać.

W praktyce bariery chodnikowe czy też bariera drogowa znajdują zastosowanie głównie w zabudowie miejskiej, na przykład w pobliżu placówek edukacyjnych, ale także wszędzie tam, gdzie natężenie ruchu jest duże lub nietypowe. Fizyczne odseparowanie różnych grup użytkowników ruchu sprawia, że ryzyko nieprzewidzianych zachowań i związanych z tym zagrożeń zostaje ograniczone. Wyróżniamy różne rodzaje barier drogowych.

Bariera U11a – w trudnych przestrzeniach

Szerokie zastosowanie jako bariery ochronne drogowe znajduje bariera u11a z BarierkiKroll.pl. Stosuje się je głównie w miejscach, w których występuje spora różnica między poziomami gruntu po obu stronach, na przykład w okolicach mostów czy podwyższonych chodników.

Barierki U11a sprawdzą się również przy placach budowy, gdzie pełnią funkcję ochronną.

Bariera U12a – bezpieczeństwo pieszych

Z myślą o pieszych stosowana jest bariera U12a z BarierkiKroll.pl. Barierki U12a mają za zadanie odgrodzić chodnik, a tym samym zabezpieczyć pieszych i uniemożliwiać przejechanie pojazdu z pasa ruchu na część drogi przeznaczoną dla pieszych. W przestrzeni możemy jednak dostrzec je nie tylko w pobliżu jezdni, ale również przy przejazdach kolejowych oraz innych miejscach, gdzie uczestnicy ruchu są szczególnie narażeni na wypadki.

Ze względu na ważną rolę, jaką pełnią barierki, warto stawiać na sprawdzonych producentów oferujących serwis i montaż.

Źródło: nadesłane

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.