Awaria przepompowni na Ołowiance. Mieszkańcy Chwaszczyna proszeni o ograniczenie zużycia wody

Saur Neptun Gdańsk wydał komunikat na temat awarii Przepompowni Ołowianka. Wpadają do niej także ścieki z Chwaszczyna, stąd pracownicy SNG mają także prośbę do naszych mieszkańców.

 
W przepompowni ścieków Ołowianka trwają prace mające na celu jak najszybsze usunięcie awarii. Uczestniczy w nich około 100 osób. Przepompownia nadal działa w trybie awaryjnym, co zabezpieczyło gdańskie dzielnice przed niekontrolowanym wylewem ścieków i zalaniem domów.
 
Do uruchomienia Przepompowni Ścieków Ołowianka potrzebna jest praca przynajmniej jednej sprawnej pompy. Praca dwóch pomp będzie powrotem do standardowej pracy przepompowni.
W komorze przepompowni znajdują na co dzień cztery silniki: dwa pracujące w trybie standardowym oraz dwa, które można uruchomić w sytuacjach awaryjnych. Niestety stało się tak, że wszystkie silniki zostały zalane. Sprawę zbada niezależna komisja.
 
– Ze względów środowiskowych ponownie apelujemy do wszystkich mieszkańców i podmiotów gospodarczych o zminimalizowanie zużycia bieżącej wody i wykorzystywanie jej wyłącznie w celach sanitarnych. Prosimy o ograniczenie zużycia wody m.in. do kąpieli, prania, zmywania naczyń i innych prac domowych – apeluje Saur Neptun Gdańsk.
 
Dla ograniczenia ilości ścieków dopływających do przepompowni uruchomiono kolejny awaryjny zrzut ścieków na Zaspie do Kanału Władysława IV. Ujście kanału znajduje się w pobliżu ujścia Motławy i Zatoki Gdańskiej.
 
– W ciągu godziny ilość ścieków zrzucanych do rzeki to ok. 2300 m sześciennych, co stanowi 5% aktualnego przepływu w Motławie. Ścieki wraz z nurtem trafiają do Zatoki Gdańskiej. W ocenie Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego jest to ilość niezagrażająca zdrowiu ludzi. Rekomendowany zakaz kąpieli na gdańskich plażach jest działaniem prewencyjnym. Uruchomienie zrzutu awaryjnego było konieczne, aby zapobiec niekontrolowanemu wylewowi ścieków na terenie Miasta. Przelew awaryjny jest elementem konstrukcji Przepompowni Ścieków i był przewidziany na etapie jej projektu i realizacji – podaje Saur Neptun Gdańsk.
 
Do Przepompowni ścieków Ołowianka odprowadzane są ścieki z następujących dzielnic Gdańska:
1. Osowa
2. Żabianka – Wejhera – Jelitkowo – Tysiąclecia
3. Oliwa
4. VII Dwór
5. Strzyża
6. Wrzeszcz Górny, Wrzeszcz Dolny
7. Brętowo
8. Matemblewo
9. Piecki
10. Przymorze Małe, Przymorze Wielkie
11. Zaspa Rozstaje, Zaspa Młyniec
12. Brzeźno
13. Letnica
14. Nowy Port
15. Młyniska
16. Aniołki
17. Suchanino
18. Śródmieście
oraz Chwaszczyno i Sopot.

 

fot. tytułowa
Trójmiasto.pl

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.