Ankiety dotyczące Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta unieważnione.

 

Jak podaje gazeta „Dziennik Bałtycki” unieważnione zostały wszystkie ankiety złożone w urnie w Urzędzie Gminy w Żukowie, dotyczące wyboru wariantu przebiegu Obwodnicy Metropolitalnej Trójmiasta w Miszewie.  W związku z tym do 20 lutego przedłużono termin składania ankiet o wyborze wariantu OMT dla okolic Miszewa.

 

 

Urnę, zawierającą wypełnione ankiety, z żukowskiego urzędu zabrano w środę wieczorem. Stało się tak, gdyż GDDKiA powzięła podejrzenia co do rzetelności zbierania ankiet.

 

Rzecznik GDDKiA w Gdańsku nie chciał jednak wyjaśnić, skąd wzięły się wątpliwości.

 

To, że na spotkaniu w centrali GDDKiA w Warszawie stwierdziłem, że kilkudziesięciu mieszkańców Banina opowiedziało się za wariantem czerwonym, a miszewianie – za niebieskim, w żadnym stopniu nie naruszyło wiarygodności tego sondażu – uważa burmistrz Jerzy Żurawicz.

Jestem burmistrzem i chcę wiedzieć, co myślą mieszkańcy.

Informacje te uzyskałem od ludzi, zaś urna była nienaruszona, opieczętowana. Napisałem do GDDKiA protest z żądaniem uwzględnienia złożonych do urny ankiet.

Jak informuje Piotr Michalski, rzecznik GDDKiA, do wszystkich osób, które poprawnie oddały swój głos do urny w Żukowie, wysłano w czwartek pisma informujące o anulowaniu ankiet i możliwości ponownego wyrażenia swojej opinii.

 

Aby dać szansę wszystkim zainteresowanym wyrażenia stanowiska, a zwłaszcza tym osobom, które już zagłosowały, a ich ankiety zostały odrzucone, GDDKiA wyznaczyła dodatkowe dni wydłużonych dyżurów w oddziale w Gdańsku.

 

We wtorek 12 lutego, piątek 15 lutego i środę 20 lutego ankiety będzie można zostawiać do godz. 20. GDDKiA wyśle swoich pracowników w piątek 15 lutego do remizy OSP w Baninie, a 19 lutego – do remizy w Miszewie, by tam na miejscu przyjmowali ankiety od mieszkańców. Te dyżury pełnione będą od godz. 15 do 20.

 

Pytania w ankiecie dotyczą tzw. korekty różowej i niebieskiej. Obie stanowią modyfikację wariantu czerwonego IA, rekomendowanego zarówno przez projektanta, firmę Lafrentz-Polska, jak i przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku – do dalszych opracowań.

Korekty pojawiły się na przełomie 2012 i 2013 roku, gdy po interwencjach miszewskich firm Ashland oraz Hydromega wojewoda dał zielone światło na opracowanie alternatywnego przebiegu OMT na odcinku około 5 km w rejonie Miszewa. Prace te podjęło – na zlecenie firm – gdańskie biuro projektów Neret Macieja Waniewskiego.

Prezentacja wyników tych prac zbiegła się z posiedzeniem Komisji Oceniającej Projekty Inwestycyjne przy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie. Jednak wówczas ich tam nie przedstawiono.

– Spotkanie było poświęcone wyłącznie przedstawieniu stanu prac na etapie studium techniczno-środowiskowo-ekonomicznego – uspokaja Tomasz Szymkowiak, kierownik Referatu Urbanistyki UG w Żukowie, który reprezentował gminę na spotkaniu. – Projektanci przedstawili wszystkie dotychczasowe warianty, analizy finansowe, przyrodnicze, dotyczące ochrony zdrowia.

Gdy drogowcy w centrali GDDKiA zapoznawali się z opracowaniami firmy Lafrentz-Polska, na Pomorzu swoje koncepcje szykowała do prezentacji społeczeństwu firma Neret.

Naszym zadaniem było, przy zachowaniu normatywnych parametrów dla drogi tej klasy, opracowanie zmiany trasy przebiegu OMT w rejonie Miszewa, przy założeniu jak najmniejszej ingerencji w istniejącą zabudowę, przy zachowaniu interesów osób prywatnych i firm znajdujących się na tym obszarze – wyjaśniał inż. Jarosław Rychcik, projektant z firmy Neret z Gdańska. – Wykonaliśmy dwa warianty – różowy i niebieski. Po analizie wyszło, że nie ma sensu forsowanie wariantu różowego – niewiele zyskujemy. Dlatego rekomendujemy wariant niebieski.

Droga zostanie poprowadzona polami, mniej będzie wyburzeń, a do tego zachowane zostaną interesy firm zatrudniających mieszkańców i płacących niemałe podatki do gminy – dodaje Maciej Waniewski, właściciel firmy.

We wtorek udali się do Warszawy burmistrz Jerzy Żurawicz z marszałkiem pomorskim Mieczysławem Strukiem, by wyrazić poparcie władz samorządowych dla proponowanych korekt. Wyposażeni w mapy, przedstawiali najnowsze rozwiązania projektantów.

Podczas gdy władze idą po myśli przedsiębiorców, mieszkańcy mają szansę na określenie swojego stanowiska w formie ankiet.

Czynne są dwa punkty:

w Urzędzie Gminy w Żukowie oraz

w siedzibie GDDKiA w Gdańsku.

Bardzo nam zależy, jako inwestorowi obwodnicy, żeby mieszkańcy wypowiadali się na temat projektowanej zmiany za pomocą ankiet – podkreśla Piotr Michalski, rzecznik gdańskiej GDDKiA. – Zapowiadaliśmy publicznie, że jeżeli większość społeczności lokalnej wypowie się przeciw wariantom opracowanym przez firmę Neret, to nie uwzględnimy tej korekty w dalszych pracach przy Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym. Tak samo jeśli większość się opowie za zmianami, to ten wariant zostanie poddany takim samym analizom jak pozostałe warianty w dokumentacji projektowej.

Ankietę mogą wypełniać osoby mieszkające w obrębie geodezyjnym Miszewo, Pępowo i Banino lub posiadające w tym rejonie swoje nieruchomości – te dane są sprawdzane przy oddawaniu ankiet. Mieszkańcy nowych osiedli mogą wypełniać i składać ankiety, o ile mają akty własności podpisane z deweloperami.

W ankiecie należy odpowiedzieć na trzy pytania:

Pierwsze dotyczy wyboru konkretnego wariantu – czerwonego IA, korekty różowej lub niebieskiej.

W drugim pytaniu trzeba wybrać uzasadnienie odpowiedzi na pytanie nr 1.

Pytanie trzecie dotyczy ewentualnego zastosowania ekranów akustycznych w przypadku wyboru korekt zaproponowanych przez Neret.

Ankiety można pobrać tutaj.

 


INFORMACJA GDDKiA:

W związku z wątpliwościami dotyczącymi badania ankietowego dotyczącego ankiet składanych do urny znajdującej się w Urzędzie Gminy Żukowo, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje iż unieważnia wszystkie ankiety zdeponowane w tym miejscu. Jednocześnie informujemy, iż od tej pory swoje głosy w badaniu ankietowym będzie można oddawać tylko w siedzibie GDDKiA Oddział Gdańsk w przedłużonym terminie do 20 lutego 2013 roku. Do wszystkich osób, które poprawnie oddały swój głos do urny w Żukowie zostanie wystosowane pismo informujące o jego anulowaniu i możliwości ponownego wyrażenia swojej opinii poprzez wypełnienie ankiety i zdeponowanie jej w urnie znajdującej się w siedzibie GDDKiA.

Dodatkowo, wychodząc naprzeciw wszystkim uprawnionym do głosowania, a zwłaszcza osobom które już zagłosowały a ich ankiety zostały odrzucone, informujemy że zostają wyznaczone dodatkowe dni, w których ankiety będzie można składać poza godzinami otwarcia urzędu (tj. 7:30 a 15:30):

– 07.02.2013r. (czwartek) do godziny 20:00

– 12.02.2013r. (wtorek) do godziny 20:00

– 15.02.2013r. (piątek)do godziny 20:00

– 20.02.2013r. (środa) do godziny 20:00

 

źródło: www.dziennikbaltycki.pl, http://www.metropolitalna.pl/

{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.