Absolutorium dla Burmistrza Gminy Żukowo.

 

Żukowscy radni większością głosów udzielili burmistrzowi Jerzemu Żurawiczowi absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Głosowanie było poprzedzone burzliwą dyskusją i wymianą zdań między radnymi popierającego burmistrza, a radnymi opozycyjnymi. Ci ostatni zgłaszali zastrzeżenia, wskazując na niektóre wydatki gminy i sposób realizacji inwestycji.

 

Burmistrz Żukowa Jerzy Żurawicz przedstawił sprawozdanie z wykonania ubiegłorocznego budżetu. Realizacja planu zakończyła się pozyskaniem blisko 103 milionów złotych i jest to kwota o ponad 5 milionów wyższa od dochodu pozyskanego w 2012 roku. Wpływy w 47% stanowią podatki, drugie miejsce zajmuje subwencja oświatowa – 31%, następnie dotacje na zadania zlecone oraz dotacje na zadania własne (w tym 3 miliony z budżetu państwa na budowę szkoły w Baninie i ponad 2 miliony z UE na inne zadania inwestycyjne – kanalizacje w Baninie, Miszewku, rozbudowę szkoły w Niestępowie, parki, rewitalizację Starego Centrum Żukowa, place zabaw).

 

Na inwestycje zrealizowano wydatki w wysokości 20 788 795,82 złotych, co stanowi 84,4% planu. Niemal 16% wydatków poniesiono na zadania dofinansowane ze środków UE. W tym: budowę kanalizacji sanitarnej i wodociągu w Borkowie i Chwaszczynie, rozbudowę SP w Glinczu, budowę systemu kanalizacji deszczowej w północnej części Żukowa, rewitalizację Starego Centrum Żukowa, krainę Bożków Kaszubskich w Chwaszczynie, uporządkowanie i zagospodarowanie centrów wsi w Chwaszczynie, Baninie, Glinczu i Sulminie. Inwestycje bez środków unijnych pochłonęły 17,5 miliona złotych. Inwestycje oświatowe to wydatek prawie 9 milionów, drogi gminne prawie 5 milionów złotych i sieci wodociągowo – kanalizacyjne 2,5 miliona.

 

Bardzo dużą część wydatków gminy pochłania oświata. Zadłużenie samorządu na koniec ubiegłego roku wyniosło 35% budżetu, co stanowi nieznaczny wzrost w stosunku do poprzedniego roku.

 

Problemem gminy są zaległości podatkowe z tytułu podatku od nieruchomości, a także podatku od środków transportowych. Gminna komisja rewizyjna zauważyła, że zaległości podatkowe zwiększyły się o 11,4%, ale stwierdzili, że burmistrz i tak zasługuje na udzielenie absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu.

 

W sumie wydatki przekroczyły 108 mln zł i udało się je zrealizować w 93% w stosunku do planu.

 

Radni opozycyjni krytykowali burmistrza za sposób realizacji budowy szkoły w Baninie. Burmistrz bronił „swojego” projektu, argumentując to tym, że badania geologiczne wykazały liczne nieprawidłowości w projekcie jego poprzednika. W nowym projekcie w szkole zastosowano oszczędny system grzewczy, dzięki któremu mają być niższe rachunki. Radny Albin Bychowski ubolewał nad tym, że przy tak dużej liczbie uczniów szkoły w Baninie na sali sportowej nie będzie widowni.

 

W tegorocznym planie Banino zajmuje poważną pozycję. Według założeń, wszystkie inwestycje w Baninie pochłoną 15,5 miliona. To daje 38% wydatków z całego budżetu na wszystkie sołectwa.

 

Burmistrz usłyszał też sporo krytyki za działalność Ośrodka Kultury i Sportu. Radny Jacek Miąskowski oświadczył, że wstrzyma się od głosu podczas głosowania nad absolutorium, ponieważ według niego absurdalne jest przeznaczanie większych środków na reklamę i promocję niż na działalność kulturalną. Wtórował mu Wojciech Kankowski, który zaproponował wygospodarowanie pomieszczeń na działalność OKiSu, zamiast dzierżawy prywatnego, drogiego obiektu. Burmistrz stwierdził, że w pomieszczeniach biurowych nie da się prowadzić działalności kulturalnej, a na budowę nowego budynku gminy nie stać.

 

Radni opozycji zwrócili również uwagę na wydatki gminy na reklamę w mediach lokalnych. Jak zauważył radny Wojciech Kankowski, kwoty przeznaczane na niektóre tytuły są pokaźne. Pieniądze często trafiają do gazet, które nie docierają do szerokiego grona odbiorców.

 

Ostatecznie radni większością głosów udzielili burmistrzowi absolutorium. Za poparciem sprawozdania finansowego burmistrza głosowało 13 radnych. Przeciwna była opozycja, w liczbie 5 radnych. Jeden radny wstrzymał się od głosu.

 

opracowanie na podstawie:
zukowo.pl/Sylwia Kubryńska
expresskaszubski.pl/Wojciech Drewka
kartuzy.info/Lingina Templin

zdjęcie: expresskaszubski.pl/Wojciech Drewka

 

 

{module Autor-Karol-Krefta|none}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.