70 lat minęło… Kamienny jubileusz sakramentu małżeństwa Państwa Jadwigi i Alojzego Grothów z Tuchomia

 

W piątek 15 września małżonkowie Jadwiga i Alojzy Grothowie z Tuchomia świętowali 70 lat pożycia małżeńskiego. Najstarsi w gminie Żukowo małżonkowie cieszyli się swoim jubileuszem w gronie najbliższych w Dworku „Oleńka” w Tuchomiu. Dziękczynną Eucharystię odprawił ks. proboszcz Piotr Gruba.

Państwo Jadwiga i Alojzy Grothowie urodzili się na początku dwudziestolecia międzywojennego. Pani Jadwiga (z d. Żywicka, ur. 5 października 1924 r.) i Pan Alojzy (ur. 14 lutego 1921 r.) pobrali się 16 września 1947 r. w kościele w Chwaszczynie. Ślubu udzielał o. Jan Olszewski, pijar. To właśnie zakonnicy z Bolszewa w okresie powojennym do roku 1949 opiekowali się chwaszczyńską parafią.

groth rocznica slubu 1

Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich Jubilatów / fot. nadesłane 

Pani Jadwiga urodziła pięcioro dzieci, w tym dwóch synów. Dwie córki niestety już nie żyją. Państwo Grothowie doczekali się 9 wnuków i 12 prawnuków.

groth rocznica slubu 9

Uczestnicy rodzinnej uroczystości po Mszy Świętej sprawowanej w Dworku Oleńka w Tuchomiu / fot. nadesłane

Przez całe swoje życie Jubilaci prowadzili gospodarstwo rolne, które przekazali synowi Stanisławowi (obecnie Radny Rady Miejskiej w Żukowie). Ten wraz z żoną Marią opiekują się najstarszymi członkami rodu.

groth rocznica slubu 11

Jubilaci z synem Stanisławem, synową Marią i Burmistrzem Gminy Żukowo Wojciechem Kankowskim / fot. nadesłane

Państwo Jadwiga i Alojzy Grothowie otrzymali szczególny prezent od najważniejszych przedstawicieli Kościoła katolickiego za wytrwanie w wierze i przykład dla wielu pokoleń. Uroczyste błogosławieństwo i podziękowania złożyli papież Franciszek, ks. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź i kapłani parafii w Chwaszczynie. Życzenia osobiście składał Burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski.

groth rocznica slubu 15

Apostolskie błogosławieństwo papieża Franciszka dla Jubilatów / fot. nadesłane

Rodzinny wieczór umilił także chór „Strzelenka” z Tuchomia. Śpiewacy wykonali dla Jubilatów kilka utworów polskich i kaszubskich i wraz z Radą Sołecką z Tuchomia i Kołem Gospodyń Wiejskich życzyli wiele zdrowia i dobrego samopoczucia.

groth rocznica slubu 14

Chór Strzelenka z Tuchomia śpiewa dla najstarszych stażem małżeńskim mieszkańców gminy Żukowo / fot. nadesłane

Jako redakcja Chwaszczyno.pl mieliśmy to szczęście rozmawiać z Jubilatami dwa lata temu. Państwo Jadwiga i Alojzy Grothowie udzielili nam obszernego, historycznego wywiadu. Zapraszamy do przypomnienia sobie opowieści dostojnych Jubilatów.

WYWIAD Z PAŃSTWEM JADWIGĄ I ALOJZYM GROTH Z TUCHOMIA

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.