5 lat koła haftu w Chwaszczynie.


W poniedziałek, 17 grudnia w sali remizy strażackiej w Chwaszczynie Panie z Kółka Hafciarskiego świętowały 5-lecie swojej działalności. Z tej okazji były życzenia i gratulacje od władz, współpracujących stowarzyszeń i tradycyjna już mała wystawa prac hafciarek. Przy suto zastawionym stole obecni wspominali i snuli plany na przyszłość.


Obecne kółko kontynuuje tradycje działającego z sukcesami w Chwaszczynie przy klubie GS w latach 1958-1979 koła, prowadzonego przez Małgorzatę Trella – mówi Salomea Rzeszewicz – instruktor kółka.  Wspomina o tym m.in. red. Izabela Trojanowska na kartach swojego Bedekera Kaszubskiego – dodaje.


Reaktywacja działalności hafciarskiej miała miejsce w roku 2008. Wcześniej miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich wraz z oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego wystąpiły do Burmistrza Gminy Żukowo o wsparcie finansowe. Władze gminy nie odmówiły i współpracę kontynuują. Pomieszczenie na prowadzenie kursu udostępniła Ochotnicza Straż Pożarna.


W 2008 roku łącznie uczęszczało 13 Pań w wieku od 12 lat do 72. W 2009 jest już 25 Pań dojeżdżających z okolicznych i dalszych miejscowości?- czytamy w kronice koła.


Obecnie jest nas 17 hafciarek – liczy Anna Barsowska, opiekun koła z ramienia Koła Gospodyń Wiejskich.  Przeważa szkoła żukowska, ale zdarzają się też hafty złote czepcowe czy prace ze szkoły borowiackiej.


Przez pięć lat dzieła hafciarek z chwaszczyńskiego koła oglądano i podziwiano na licznych wystawach, m.in. w Chwaszczynie, Przodkowie, Żukowie, Gdyni, Gdańsku, Wejherowie, na Podkarpaciu, w Niemczech i we Francji. Wyróżniono ich prace również na prestiżowym w środowisku Konkursie Haftu Kaszubskiego w Lini.


W 2013 roku spotykamy się 17 stycznia. Serdecznie zapraszam Panie – zachęca opiekun koła. Mile i rodzinnie spędzamy wspólnie czas.


Udział w zajęciach jest bezpłatny.


Można zgłaszać się do p. Anny Barsowskiej- 602-537-205.


Tomasz Fopke

Prezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Chwaszczynie


5-lat-kola-haftu-chwaszczyno1


5-lat-kola-haftu-chwaszczyno2

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.