19 marca 2011 r. sobota – Dzień Jedności Kaszubów

 

W tym roku, jak zawsze 19 marca w Gdańsku – stolicy Kaszub – odbędzie się Dzień Jedności Kaszubów

 

 

 

 

 

Program obchodów jest następujący:

14:00 – oficjalne rozpoczęcie obchodów Dnia Jedności Kaszubów pod pomnikiem Świętopełka II Wielkiego w Gdańsku.
Skwer na rogu ulic Szeroka/Grobla II

14:30 – uroczysty przemarsz uczestników ulicami Starego Miasta Gdańska do Dworu Artusa

15:00 – dalsza cześć uroczystości połączona z koncertem zespołu muzyki dawnej CAPPELLA GEDANENSIS w Dworze Artusa (wstęp wolny)

19 Marca odbędzie się również Finał XXIV Konkursu Wiedzy o Pomorzu organizowany prze Klub Studencki Pomorania. Finaliści konkursu będą się zmagać również w budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Sali Herbowej. Uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom odbędzie się podczas uroczystości w Dworze Artusa.

Dzień Jedności Kaszubów jest świętem obchodzonym na pamiątkę pierwszego zapisu słowa „Kaszuby” w źródłach historycznych, co miało miejsce dokładnie 773 lat temu!
Pierwszy raz nazwa określająca plemię kaszubskie wystąpiła 19 marca 1238 r. w bulli wydanej przez papieża Grzegorza IX, w której książę Bogusław I jest tytułowany księciem Kaszub.
Dzień Jedności Kaszubów ma przypominać ponad półmilionowej społeczności kaszubskiej jej własną historię, uświadomić tradycję i zintegrować ją wewnętrznie. Tradycja ta, czego sobie na codzień zazwyczaj nie uświadamiamy, sięga bowiem połowy VI w. po Chrystusie, kiedy to słowiańscy przodkowie Kaszubów zasiedlili południowy brzeg Morza Bałtyckiego.
W tym roku Dzień Jedności Kaszubów przypada na okres szczególny. Jest to rok w którym odbędzie się Narodowy Spis Powszechny w którym Kaszubi będą mieli możliwość zadeklarowania swojej przynależności do małej ojczyzny oraz posługiwania się językiem kaszubskim.
Kaszubi są bodaj najlepiej zorganizowaną społecznością regionalną w Polsce. Swoim przywiązaniem do ojczystej kultury i języka zdobywają sobie uznanie nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.

dzien-jednosc-kaszubow-plakat

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.