120. Msza Święta Kaszubska. Parafia Chwaszczyno.

 

W niedzielę 15 grudnia br. o godz. 15:00 odbyła się ostatnia już w tym roku Msza Święta Kaszubska, którą celebrował ks. wikariusz Mateusz Koszałka. Eucharystię uświetnił chór męski „Harmonia” z Wejherowa, który zaśpiewał pieśni polskie i kaszubskie, zarówno a’cappella, jak i z towarzyszeniem organowym.

 

Msza Święta tradycyjnie rozpoczęła się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Oba czytania, psalm i modlitwę powszechną w języku kaszubskim przygotowali chórzyści z „Harmonii”, a Ewangelię w tym języku odczytał ks. wikariusz. Wierni na Eucharystii korzystali z modlitewników kaszubskich, w których zawarte są fragmenty tekstów liturgicznych.

 

Po Mszy Świętej panie z zespołu „Kaszubki” zaprosiły harmonistów na kawę, herbatę i ciasto. Poczęstunek odbywał się w bardzo miłej i śpiewnej atmosferze, którą uzupełniały opowieści prezesa chóru o przygodach, podróżach i osiągnięciach „Harmonii”.

 

Kilka słów o Chórze Męskim „Harmonia” przy Wejherowskim Centrum Kultury.

 

Chór powstał 29 grudnia 1920 roku i od tej chwili działa w Wejherowie. Jest ważnym ogniwem życia kulturalnego miasta i Ziemi Wejherowskiej. Od 1966 r. bierze udział w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie, którego był jednym ze współorganizatorów. W 1987r. i 2001r. „Harmonia” śpiewała podczas mszy świętych odprawianych przez Ojca Świętego w Gdyni, Gdańsku i Sopocie. Od 2002r. tworzy Radę Chórów Kaszubskich oraz Zjednoczony Chór, który koncertuje w wielu miejscowościach Kaszub.  Współpracuje z Akademią Muzyczną w Gdańsku i Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia im. F. Chopina w Wejherowie. Pięciokrotnie absolwenci Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej dyrygowali chórem podczas swoich końcowych egzaminów.

 

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat zespół wielokrotnie zdobywał czołowe miejsca na festiwalach i przeglądach m. in.: Wędrowną Kaszubską Lirę, nagrodę Złocistego Żagla i Złoty Laur. Za swe dokonania artystyczne został wyróżniony m. in. odznaką „1000 – lecia Państwa Polskiego”, Nagrodą Remusa (najwyższe lokalne wyróżnienie w dziedzinie kultury), otrzymał medal „Zasłużonym dla miasta Wejherowa” i medal Jakuba Wejhera oraz Statuetkę Jakuba Wejhera. Zarząd Główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr przyznał zespołowi medal „Za zasługi dla społecznego ruchu muzycznego” oraz „Złotą Odznakę z Laurem” (najwyższe odznaczenie w amatorskim ruchu śpiewaczym). W listopadzie 2005r. chór został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Za zasługi dla kultury – Gloria Artis”, a  20 września 2011 roku Srebrnym. Chór posiada sztandar ufundowany przez społeczeństwo Ziemi Wejherowskiej w dowód uznania dla wkładu w życie kulturalne miasta i regionu.

 

Chór męski „Harmonia” liczy obecnie 37 śpiewaków. Zespoliła ich wspólna pasja i umiłowanie pieśni. Śpiewają nie dla zaszczytów i korzyści, ale z wewnętrznej potrzeby. Wśród chórzystów są ludzie o różnym wykształceniu i zawodach. Nie szczędzą swojego wolnego czasu i dwa razy w tygodniu spotykają się na próbach śpiewu w Wejherowskim Centrum Kultury, pod którego auspicjami zespół działa.

Obecnie zespołem dyryguje absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku – Marcin Grzywacz. Prezesem Chóru Męskiego „Harmonia” jest Ryszard Nalepka, vice prezesem Edmund Kloka, a prezesem honorowym Brunon Gajewski.

 

O Mszach Świętych z elementami języka kaszubskiego.

 

Msze Święte Kaszubskie w parafii pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie odbywają się od 2004 roku. Tegoroczna grudniowa Eucharystia była 120-stą odprawianą w chwaszczyńskim kościele. Pomysłodawcą kaszubskich Mszy Świętych jest Tomasz Fopke, były prezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Chwaszczynie, obecnie członek zarządu. Przez lata zgromadziło się ponad stuosobowe grono wiernych zaangażowanych w organizację takich Mszy Świętych. Dzięki nim i potrzebie grupowego ćwiczenia śpiewu kaszubskich pieśni religijnych, powstały nowe zespoły muzyczne: „Kaszubki” z Chwaszczyna i chór „Strzelenka” z Tuchomia. Co miesiąc inna grupa przygotowuje oprawę liturgiczną: czytania, modlitwę wiernych, śpiewy międzylekcyjne i pieśni. Obok „Kaszubek” i „Strzelenki” w Mszach Świętych czynny udział biorą: Zespół Wokalno – Instrumentalny „Stolem”, Gminna Orkiestra Dęta GOK Żukowo, młodzież i dzieci szkolne uczące się języka kaszubskiego, strażacy przy OSP Chwaszczyno, panie z kół gospodyń wiejskich z Chwaszczyna i Tuchomia oraz zrzeszeńcy, którzy koordynują kolejne roczne cykle Mszy Świętych.

 

Kolejną, styczniową Mszę Świętą Kaszubską, przygotuje chór „Strzelenka” z Tuchomia, który zaprezentuje kolędy polskie i kaszubskie. Chór „Strzelenka” w przyszłym roku w styczniu będzie obchodził 5-lecie istnienia. Wkrótce więcej informacji.

 

Źródło:

www.chorharmonia.pl.tl

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.