W niedzielę 15 grudnia br. o godz. 15:00 odbyła się ostatnia już w tym roku Msza Święta Kaszubska, którą celebrował ks. wikariusz Mateusz Koszałka. Eucharystię uświetnił chór męski „Harmonia” z Wejherowa, który zaśpiewał pieśni polskie i kaszubskie, zarówno a’cappella, jak i z towarzyszeniem organowym.
Msza Święta tradycyjnie rozpoczęła się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Oba czytania, psalm i modlitwę powszechną w języku kaszubskim przygotowali chórzyści z „Harmonii”, a Ewangelię w tym języku odczytał ks. wikariusz. Wierni na Eucharystii korzystali z modlitewników kaszubskich, w których zawarte są fragmenty tekstów liturgicznych.
Po Mszy Świętej panie z zespołu „Kaszubki” zaprosiły harmonistów na kawę, herbatę i ciasto. Poczęstunek odbywał się w bardzo miłej i śpiewnej atmosferze, którą uzupełniały opowieści prezesa chóru o przygodach, podróżach i osiągnięciach „Harmonii”.
Kilka słów o Chórze Męskim „Harmonia” przy Wejherowskim Centrum Kultury.
Chór powstał 29 grudnia 1920 roku i od tej chwili działa w Wejherowie. Jest ważnym ogniwem życia kulturalnego miasta i Ziemi Wejherowskiej. Od 1966 r. bierze udział w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie, którego był jednym ze współorganizatorów. W 1987r. i 2001r. „Harmonia” śpiewała podczas mszy świętych odprawianych przez Ojca Świętego w Gdyni, Gdańsku i Sopocie. Od 2002r. tworzy Radę Chórów Kaszubskich oraz Zjednoczony Chór, który koncertuje w wielu miejscowościach Kaszub. Współpracuje z Akademią Muzyczną w Gdańsku i Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia im. F. Chopina w Wejherowie. Pięciokrotnie absolwenci Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej dyrygowali chórem podczas swoich końcowych egzaminów.
Na przestrzeni kilkudziesięciu lat zespół wielokrotnie zdobywał czołowe miejsca na festiwalach i przeglądach m. in.: Wędrowną Kaszubską Lirę, nagrodę Złocistego Żagla i Złoty Laur. Za swe dokonania artystyczne został wyróżniony m. in. odznaką „1000 – lecia Państwa Polskiego”, Nagrodą Remusa (najwyższe lokalne wyróżnienie w dziedzinie kultury), otrzymał medal „Zasłużonym dla miasta Wejherowa” i medal Jakuba Wejhera oraz Statuetkę Jakuba Wejhera. Zarząd Główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr przyznał zespołowi medal „Za zasługi dla społecznego ruchu muzycznego” oraz „Złotą Odznakę z Laurem” (najwyższe odznaczenie w amatorskim ruchu śpiewaczym). W listopadzie 2005r. chór został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Za zasługi dla kultury – Gloria Artis”, a 20 września 2011 roku Srebrnym. Chór posiada sztandar ufundowany przez społeczeństwo Ziemi Wejherowskiej w dowód uznania dla wkładu w życie kulturalne miasta i regionu.
Chór męski „Harmonia” liczy obecnie 37 śpiewaków. Zespoliła ich wspólna pasja i umiłowanie pieśni. Śpiewają nie dla zaszczytów i korzyści, ale z wewnętrznej potrzeby. Wśród chórzystów są ludzie o różnym wykształceniu i zawodach. Nie szczędzą swojego wolnego czasu i dwa razy w tygodniu spotykają się na próbach śpiewu w Wejherowskim Centrum Kultury, pod którego auspicjami zespół działa.
Obecnie zespołem dyryguje absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku – Marcin Grzywacz. Prezesem Chóru Męskiego „Harmonia” jest Ryszard Nalepka, vice prezesem Edmund Kloka, a prezesem honorowym Brunon Gajewski.
O Mszach Świętych z elementami języka kaszubskiego.
Msze Święte Kaszubskie w parafii pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie odbywają się od 2004 roku. Tegoroczna grudniowa Eucharystia była 120-stą odprawianą w chwaszczyńskim kościele. Pomysłodawcą kaszubskich Mszy Świętych jest Tomasz Fopke, były prezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Chwaszczynie, obecnie członek zarządu. Przez lata zgromadziło się ponad stuosobowe grono wiernych zaangażowanych w organizację takich Mszy Świętych. Dzięki nim i potrzebie grupowego ćwiczenia śpiewu kaszubskich pieśni religijnych, powstały nowe zespoły muzyczne: „Kaszubki” z Chwaszczyna i chór „Strzelenka” z Tuchomia. Co miesiąc inna grupa przygotowuje oprawę liturgiczną: czytania, modlitwę wiernych, śpiewy międzylekcyjne i pieśni. Obok „Kaszubek” i „Strzelenki” w Mszach Świętych czynny udział biorą: Zespół Wokalno – Instrumentalny „Stolem”, Gminna Orkiestra Dęta GOK Żukowo, młodzież i dzieci szkolne uczące się języka kaszubskiego, strażacy przy OSP Chwaszczyno, panie z kół gospodyń wiejskich z Chwaszczyna i Tuchomia oraz zrzeszeńcy, którzy koordynują kolejne roczne cykle Mszy Świętych.
Kolejną, styczniową Mszę Świętą Kaszubską, przygotuje chór „Strzelenka” z Tuchomia, który zaprezentuje kolędy polskie i kaszubskie. Chór „Strzelenka” w przyszłym roku w styczniu będzie obchodził 5-lecie istnienia. Wkrótce więcej informacji.
Źródło:
www.chorharmonia.pl.tl