Wielkie wsparcie do nauki kaszubskiego

Promocja najnowszych podręczników do nauki języka kaszubskiego i historii regionu była jednym z większych i ważniejszych wydarzeń w ostatnim czasie na Kaszubach. Właśnie edukacja – zwłaszcza nauka języka kaszubskiego – decydować będzie, czy w niedalekiej już przyszłości będzie się rozwijał regionalizm kaszubski i czy w ogóle będzie można mówić o tożsamości kaszubskiej, czy po prostu świadomość przynależności do wspólnoty tego regionu z ponadtysiącletnią historią i przebogatą tradycją zaniknie na zawsze.

Główne promowane 3 lutego dzieło jest autorstwa Elżbiety Pryczkowskiej i Jadwigi Hewelt. Nieprzypadkowo wydawca podręczników, czyli Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, wybrał Gimnazjum nr 2 w Żukowie. Tam właśnie, w oparciu o doświadczenia w pracy z uczniami, powstały główne rozwiązania edukacyjne przyjęte w nowym podręczniku „W jantarowi krôjnie”.
– Pragnęłyśmy pokazać kaszubszczyznę w nowym i jednocześnie prawdziwym wymiarze. Stąd tyle gwiazd filmu, sportu, muzyki i innych ujęliśmy w nim. A wszyscy oni są Kaszubami dumnymi ze swych korzeni. Często podkreślają na arenie całego kraju swoją kaszubską tożsamość – mówiła podczas promocji oraz na antenie Telewizji Gdańsk po wieczornym wydaniu Panoramy, Elżbieta Pryczkowska.
Potwierdziły to też ciepłe słowa jednej z recenzentek Wandy Lech-Kiedrowskiej, która wśród wielu walorów książki wyróżniła wyeksponowany w niej aspekt wartości rodziny na Kaszubach. Najlepszym opisem tych wszystkich słów był występ młodych uzdolnionych wokalistek Marceliny Szroeder, Weroniki Pryczkowskiej i Marty Okrój, które pięknie wykonały kilka współczesnych kaszubskich piosenek. Z dużym wdziękiem i polotem poprowadziły też w języku kaszubskim ten wzniosły element wydarzenia. Z kolei całą promocję spięła konferansjerką Lucyna Radzimińska odpowiedzialna za koordynację wydawniczą nowych dzieł. Dzięki jej zabiegom przybyli kuratorowie oświaty Halina Uchman i Józef Bodio wraz z szefową pomorskiego kuratorium Elżbietą Wasilenko na czele.
– Proces nauczania kaszubskiego w szkołach się stale rozwija. Aktualnie liczba uczniów sięga 20 tysięcy. Te nowe podręczniki są najlepszym świadectwem dobrego kierunku działań w tym obszarze – konstatowała pomorska kurator.
Jedną z wiodących gmin w tym zakresie na Kaszubach jest właśnie Żukowo. We wszystkich szkołach odbywają się lekcje kaszubskiego.
– To bardzo pozytywnie wpływa na ugruntowywanie tożsamości kaszubskiej gminy, ale także wydatnie wspiera nasz oświatowy budżet – podkreślał burmistrz gminy Żukowo, Wojciech Kankowski, obecny na uroczystości wraz z przewodniczącym rady Witoldem Szmidtke, który jednocześnie piastuje funkcję prezesa Oddziału ZKP w Baninie. Włodarze gminy oraz dyrektor Gimnazjum nr 2 Mirosława Żołna z dużym zaangażowaniem wsparli organizację tego wydarzenia.
Pewnie podobnie wygląda rzecz z nauką kaszubskiego w wielu innych gminach regionu, skąd przybyło w sumie ponad dwustu nauczycieli. Wszyscy odebrali okazowe egzemplarze trzech książek. Nie ulega wątpliwości, że znakomicie ułatwią one pracę z dziećmi. Zwłaszcza poradnik „Kaszuby przez wieki” autorstwa Michała Kargula i Krzysztofa Kordy był książką pożądaną, gdyż do tej pory nauczyciele w ogóle nie mieli pomocy do nauki nowego przedmiotu pod nazwą „Własna historia i kultura”.
– Nie było to łatwe zadanie, gdyż nie mamy jeszcze podstawy programowej do tego przedmiotu. Musieliśmy sami często decydować, jakie tematy ująć w tej książce – mówił dr Michał Kargul.
Czas na pewno zweryfikuje trafność autorskich decyzji. Najważniejsze, że jest już dobry grunty dla dalszej pracy. Tak jak jest to już w przypadku „Z kaszëbsczim w szkòle” doświadczonych nauczycielek w gminy Kosakowo Lucyny Sorn i Aleksandry Pająk. Jest to już trzecia część ćwiczeń, a na promocji autorki zapowiedziały kolejne.
Nauczyciele języka czekać będą także na kolejne części „W jantarowi krôjnie”. Zapewne się pojawią, co zapowiada choćby zapis „Dzél I” na okładce nowego dzieła.
Jan Dosz

wsparcie nauki jezyka kaszubskiego 2

wsparcie nauki jezyka kaszubskiego 3

wsparcie nauki jezyka kaszubskiego 4

wsparcie nauki jezyka kaszubskiego 5

wsparcie nauki jezyka kaszubskiego 6

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.