Żukowo wśród najdynamiczniejszych Gmin w Polsce

Gmina Żukowo zajęła czwarte miejsce w Rankingu Samorządów Najdynamiczniej Rozwijających Przedsiębiorczość w latach 2003 – 2015 w kategorii Gmina Miejsko-Wiejska.

Uroczyste ogłoszenie wyników rankingu i wręczenie dyplomów odbyło się 14 listopada 2016 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie podczas konferencji „Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Jednostek Samorządu Terytorialnego”.

Gmina Żukowo znalazła się w ścisłej czołówce, udowadniając, że należy do grona najszybciej rozwijających się samorządów w Polsce. Wśród gmin miejsko-wiejskich pod względem dynamiki rozwoju firm wyprzedziły nas jedynie trzy gminy: Konstancin-Jeziorna zajmując trzecie miejsce, Ożarów Mazowiecki z drugą pozycją oraz Dziwnów, który uplasował się na podium. Piąte miejsce w rankingu w kategorii gmin miejsko-wiejskich przypadło poznańskiemu Kórnikowi.

gmina wiejsko miejska2

fot. zukowo.pl

Ranking przygotowywany pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, powstaje w oparciu o 16 wskaźników, obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny oraz ochronę środowiska. Opracowywany jest na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego i obejmuje swym zakresem wszystkie jednostki samorządowe w Polsce, w podziale na gminy miejskie, miejsko-wiejskie, wiejskie oraz miasta na prawach powiatu.

Podczas konferencji odbył się również panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli gmin pn. „Wielokadencyjność władzy wykonawczej w jednostkach samorządu terytorialnego czynnikiem stymulującym czy ograniczającym rozwój”.

W konferencji „Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Jednostek Samorządu Terytorialnego” udział wzięli: poseł Andrzej Maciejewski, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, prof. dr hab. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. Zbigniew Król, dziekan Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej oraz Krzysztof Przybył, prezes zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

gmina wiejsko miejska3

fot. zukowo.pl

Organizatorami konferencji byli: Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP, Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej oraz Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Relacje z konferencji można obejrzeć tutaj (prezentacja gmin miejsko-wiejskich od 11:03:50, Żukowo – 11:04:23).

pdfPrezentacja dynamiki rozwoju firm373.82 KB

pdfPunktacja ANAGMIS 2016474.38 KB

 

Beata Bujnowska-Kowalska
Informacja prasowa
Gmina Żukowo

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.