Zasady wspólnego utwardzania chwaszczyńskich dróg w 2017 r.

Zachęcam mieszkańców do włączenia się do wspólnego utwardzania chwaszczyńskich dróg. Termin składania przez mieszkańców deklaracji uczestnictwa w projekcie upływa 28.02 br.

Od kilku lat w Chwaszczynie realizowane są wspólne – mieszkańców, przedsiębiorców i gminy – inwestycje w zakresie utwardzania dróg gminnych. Takie „inicjatywy infrastrukturalne” w zakresie utwardzania dróg płytami YOMB, zrealizowano m.in. na ul. Kaszubska Droga, Rewerenda, Wąska, Derdowskiego, ks. Sarnowskiego, ks. Kuppera, Ceynowy, Polnej, Szafirowej, Abrahama, Kawelskiej, Spokojnej i Sobiesława I. Przedsiębiorcy również wsparli asfaltowanie ul. Polnej i Nałkowskiej.

Podczas spotkania mieszkańców, które odbyło się 1 lutego 2017 r. w Chwaszczynie Burmistrz Wojciech Kankowski podtrzymał dotychczasowe zasady wspierania takich inicjatyw. Zgodnie z nimi na tych drogach, gdzie mieszkańcy lub przedsiębiorcy chcą przekazać płyty lub środki na ich zakup, Gmina nie tylko ułoży na własny koszt te płyty, ale również premiować będzie te inicjatywy dodatkową pulą płyt. Czy będzie to 30 %, 40% czy więcej dodatkowych płyt zależeć będzie m.in. od rangi drogi (ilość korzystających), dotychczasowego zaangażowania mieszkańców w utwardzanie danej ulicy, rozstrzygnięć przetargu czy oszczędności z „akcji zima”. Istnieje również dodatkowa możliwość polegająca na tym, że mieszkańcy, przedsiębiorcy zadeklarują samo ułożenie płyt (zgodnie z wymogami technicznymi), wówczas Gmina przekaże płyty. Koszt zakupu płyty jest porównywalny z jej ułożeniem. To dobra propozycja dla tych, którzy chcieliby zamiast pieniędzy ofiarować swoją pracę i użyczyć sprzętu.

jomb kaszubska droga

fot. Układanie płyt na ul. Kaszubska Droga w 2011 r.

Aby zadbać o odpowiednią efektywność takiej inicjatywy (np. koszt transportu maszyn i organizacji pracy w odniesieniu do długości utwardzonego odcinka) minimalna wartość wkładu mieszkańców konkretnej ulicy to 200 płyt (średni koszt zakupu 1 atestowanej płyty to ok. 35 zł brutto). Konkretnych darowizn można dokonać dopiero po ustaleniu z Burmistrzem zakresu prac. Ta propozycja pozostawia Burmistrzowi możliwość realizacji innych modernizacji drogowych na terenie Chwaszczyna. Warto pamiętać, że inwestycje te mogą być realizowane wyłącznie na drogach gminnych, a układać można jedynie płyty drogowe (zbrojone) z odpowiednim atestem.

W chwili obecnej Urząd Gminy w Żukowie przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na zakup i układanie płyt YOMB w 2017 r. Mieszkańcy mogą darować same płyty lub dokonać darowizny pieniężnej bezpośrednio na konto Urzędu. Przekazując środki pieniężne powierzamy jednocześnie specjalistom pracującym w Urzędzie Gminy zakup odpowiednich płyt, kwestie transportu i odpowiedniego rozładunku oraz zabezpieczenia na poboczu dróg.

Mając na uwadze powyższe zachęcamy grupy mieszkańców Chwaszczyna z danej ulicy i przedsiębiorców do rozważenia takiej możliwości wsparcia utwardzania naszych dróg. W celu skoordynowania całej akcji i prowadzenia dalszych ustaleń z Burmistrzem bardzo prosimy o zgłoszenie woli przekazania środków z danej ulicy lub płyt do 28 lutego br. na adres. soltys@rada.chwaszczyno.pl Dla lepszej komunikacji prosimy o wskazanie osoby, która będzie reprezentować dana grupę mieszkańców.

Informujemy również, że w 2017 r. z środków budżetu Gminy Żukowo wybudowana zostania z kostki ul. Mickiewicza oraz Sienkiewicza, a ok. 200 m. ul. Tuchomskiej zostanie wyasfaltowane.

Jeśli macie Państwo wątpliwości, pytania bardzo prosimy o kontakt.

 

Jolanta Wiercińska – Sołtys Chwaszczyna
Jacek Fopke – Radny Gminy Żukowo
Mirosław Nowak – Radny Gminy Żukowo

info: radasolecka.pl

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.