XIII Dzień Jedności Kaszubów – akordeony grają w Bojanie, baśkarze w Szemudzie

W tym roku gospodarzem Dnia Jedności Kaszubów będzie Bojano w gminie Szemud. Kaszubskie święto odbędzie się 20 marca i tradycyjnie będzie połączone z kolejną próbą pobicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie. Przypomnijmy, że ostatni rekord ustanowiono w Sulęczynie. Akordeoniści wykonają wspólnie trzy utwory, w tym Hymn Kaszubski.

Obchodom Dnia Jedności Kaszubów tradycyjnie towarzyszy turniej gry w Baśkę. Baśkarze będą także próbowali pobić własny rekord, który wynosi 232 zawodników i został ustanowiony w Sierakowicach. W ubiegłym roku w Sulęczynie była podobna ilość zawodników. Corocznie liczba grających w Baśkę jest większa i organizatorzy liczą na kolejny rekord. Organizatorzy przygotowali 2 telewizory, jako nagrody główne dla najlepszych baśkarzy w kategorii open. W turnieju zawodnicy rozegrają 4 rundy sportowe. Zawodnicy będą rywalizować w kategorii indywidualnej pań i panów oraz drużynowej i par.

Turniej Baśki, ze względu na duże zainteresowanie baśkarzy, został przeniesiony z Remizy w Bojanie do Hali Sportowej w Szemudzie. Zmiana miejsca turnieju została podyktowana ograniczeniami lokalowymi oraz liczbą spodziewanych baśkarzy. Organizatorzy Dnia Jedności Kaszubów przygotują specjalny autobus, który pojedzie z baśkarzami z Bojana do Szemuda około godz. 12:45 Turniej odbędzie się o godz. 13:15. Zapisy na turniej będą prowadzone od godz. 11:30.

Turniej Baśki podczas Dnia Jedności Kaszubów będzie próbą generalną przed Mistrzostwami Polski, które także odbędą się w Bojanie 12 czerwca. Organizatorzy ufundowali dodatkowy telewizor w ramach niedogodności związanych ze zmianą miejsca w turnieju Baśki w Dniu Jedności Kaszubów. Dodatkowo dla uczestników turnieju przygotowano 40 pucharów oraz 50 nagród rzeczowych. Wszyscy uczestnicy turnieju Baśki otrzymają pamiątkowy button.

 

Patronat honorowy:
Kazimierz Plocke – Poseł RP
Ryszard Kalkowski – Wójt Gminy Szemud
Łukasz Grzędzicki – Prezes ZG Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego

Na XIII Dzień Jedności Kaszubów do Bojana zapraszają:
Wójt Gminy Szemud,
Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie,
Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie
Federacja Kaszëbë Baszka – Lës

 

Dzień Jedności Kaszubów organizowany jest od trzynastu lat na pamiątkę pojawienia się pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach. W bulli papieża Grzegorza IX z dnia 19 marca 1238 roku Książę Szczeciński został zatytułowany „księciem Kaszub”.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do Bojana oraz Szemuda na święto Kaszubów. W programie przewidziano występy zespołów folklorystycznych oraz stoiska twórców ludowych.

dzien jednosci kaszubow2

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.