X Sesja Rady Miejskiej w Żukowie – relacja

 

W dniu 26 maja 2015, odbyła się oczekiwana X Sesja Rady Miejskiej w Żukowie. Jednym z punktów obrad było: Podjęcie uchwały w sprawie uchylenia uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowani a przestrzennego dla części wsi Tuchom w rejonie ul. Gdyńskiej oraz fragmentu wsi Chwaszczyno w rejonie ul. Leśnej.

 

Po odczytaniu treści uchwały przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Witolda Szmidtke, głos zabrał radny Mirosław Nowak, który odczytał list przesłany przez Sołtys Chwaszczyna Jolantę Wiercińską. Z jego dokładną treścią będzie się można zapoznać zapewne wkrótce, gdyż przebieg sesji był zwyczajowo rejestrowany.

 

Głosowanie nad wspomnianą uchwałą poprzedzone zostało również pytaniem radnego Jerzego Formeli, skierowanym do Burmistrza Gminy Żukowo pana Wojciecha Kankowskiego. Dotyczyło ono ewentualnych kosztów, które Gmina Żukowo mogłaby ponieść w skutek uchylenia, podjętej wcześniej, niechcianej uchwały. Wyjaśnienia Pana Burmistrza osobiście uważam za niewyczerpujące, aczkolwiek wydaje się, iż argument w postaci jednoznacznego rezultatu negocjacji społecznych jest wystarczający aby uchronić gminę przed ewentualnymi roszczeniami. A propos, czyż nie warto podjąć ryzyka a nawet ponieść niechciane koszty aby naprawić błąd i uchronić mieszkańców gminy przed jego konsekwencjami?

 

Tuż przed głosowaniem, na krótką chwilę głos został przekazany przewodniczącemu Komisji Komunalnej panu Pawłowi Koreniowi. Tym razem opinia Komisji Komunalnej nie była zaskoczeniem dla obecnych na obradach mieszkańców zainteresowanych sołectw. Tym samym radni mogli przejść do głosowania. Uchwała została przyjęta jednogłośnie. Ten fakt może być szczególnym powodem do zadowolenia mieszkańców Tuchomia i Chwaszczyna oraz innych obywateli, gdyż udowadnia, że My mieszkańcy, możemy mieć wpływ na decyzje podejmowane przez włodarzy a dotyczące bezpośrednio naszych spraw.

 

Tym samym chciałbym podziękować wszystkim osobom zaangażowanym dotychczas w nagłośnienie i doprowadzenie tej bulwersującej opinię publiczną sprawy do stanu obecnego. Niestety, jak już wcześniej wspominałem w swoich wypowiedziach, uchylenie uchwały nr V/32/2015 nie zamyka sprawy. Powróciliśmy do stanu prawnego z dnia przed 30 Stycznia 2015 roku. Toteż koniecznie jest podjęcie tak przez Radę Miejską Gminy Żukowo jak i przez Rady Sołeckie Chwaszczyna i Tuchomia inicjatywy, do której zostały zobowiązane przez uchwały Zebrań Wiejskich Chwaszczyna i Tuchomia a mianowicie przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania dla rozpatrywanego terenu, który to zabezpieczyłby te obszary przed zakusami przedsiębiorstw wydobywczych. Pozostaje, także do rozwiązania kwestia wniosku dotyczącego terenu w obrębie Barniewic. Głęboko wierzę, że w tej kwestii Panie i Panowie Radni znajdą właściwą drogę.

 

W tym miejscu zmuszony jestem zaapelować do mieszkańców Gminy Żukowo. Bez względu na dotychczasowe negocjacje, uchwalone czy też uchylone uchwały, tylko trzymając się razem, działając wspólnie, jednomyślnie i podejmując adekwatne do zaistniałej sytuacji działania, możemy osiągnąć zamierzony cel. A jest nim uwolnienie się od zagrożenia i perspektywy życia w warunkach, których nie życzylibyśmy nikomu, nawet naszym adwersarzom.

 

mrs

 

fot. Longina Templin/kartuzy.info

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.