Żwirem po oczach…

 

 

o tym jak można porażkę przekuć w sukces (wszak ten ma zawsze wielu ojców).

 

Szanowni Państwo,

 

wszystko wskazuje na to, że na działce 245/7 zlokalizowanej na terenie naszej Gminy, pomiędzy Tuchomiem a Chwaszczynem pozostanie las z czego się bardzo cieszymy. Inaczej mówiąc las nie zostanie wycięty, a w pobliżu naszych domostw nie powstanie żwirownia. Wczoraj Radni jednogłośnie uchylili uchwałę z 30.01.2015. o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki na której rośnie las, a na wniosek firmy miała powstać kopalnia kruszywa. Sen wariata się nie spełnił. Można powiedzieć, że wszystko pozostanie po staremu, a malkontenci niech lepiej zamilkną, bo przecież mają to, co chcieli. Potwierdza się mądrość płynąca z przypowieści o ciasnym mieszkaniu. Co zrobić, żeby je powiększyć? Wprowadzić do niego kozę, pomieszkać w ciasnocie, potem ją wyprowadzić i już można cieszyć się z tego jaki mamy olbrzymi salon. Ale czy problem został rozwiązany?

 

Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy Tuchomia i Chwaszczyna pomimo prób sugerowania bezcelowości protestów nie dali się zbić z tropu, a jednomyślność i konsekwencja w działaniu świadczą o tym, że nie jest nam obojętne w jakiej rzeczywistości przyjdzie nam żyć, oraz co robią dla nas nasi przedstawiciele – radni.

 

Może więc warto w skrócie przypomnieć, co wydarzyło się po drodze, jak wyglądało zaplecze i kuchnia w zmieszaniu z uchwałą Rady Gminy ze stycznia? Czy musiało to tak wyglądać?

 

Jak się okazało z wycieku informacji, o planowanej żwirowni w miejscu lasu nikt nie wiedział, ciekawe czy było to zaplanowanym działaniem, czy raczej wynikało z lenistwa, ignorancji, a może arogancji, bo zważając na kontekst niczego wykluczyć się nie da. Nikt przecież nie chciał słuchać radnego z Tuchomia Pana Stanisława Groth, że przed podjęciem decyzji należy zapytać o zdanie mieszkańców, że przecież ich wola jest najważniejsza, a nie interes firmy. Najdziwniejsze jednak jest to, że głosowanie w tej sprawie jak się okazało, oparte było na podstawie fałszywych przesłanek, gdyż protokół o którym wzmiankuje podczas V Sesji z 30.01.2015. Przewodniczący Komisji Komunalnej w ogóle nie istnieje. W piśmie wyjaśniającym z 19 maja dot. wniosku jednej z mieszkanek Tuchomia o udostępnienie informacji publicznej zawarta została informacja nast. treści:

 

(…) Urząd Gminy w Żukowie nie posiada protokołu zawierającego opinię mieszkańców Tuchomia dot. wyrażenia zgody na inwestycję w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części wsi Tuchom w rejonie ul. Gdyńskiej oraz fragmentu wsi Chwaszczyno, w rejonie ul. Leśnej (…). Bez komentarza.

 

Oliwy do ognia dolewało ustawiczne przypominanie, iż wysoce prawdopodobne jest wydanie zarządzenia zastępczego przez Wojewodę w tej sprawie, co sugerowało raczej, iż właściwym kierunkiem działania byłoby zmierzanie do kompromisu oznaczającego wynegocjowanie wielkości tzw. pasa ochronnego. Pomijam zamieszanie, ze statusem połączonego Zebrania-Spotkania Wiejskiego Chwaszczyna i Tuchomia, insynuowanie, że Komitet Stop Żwirowni wprowadza w błąd mieszkańców itd. Nie wspomnę również o setkach ulotek (sporządzały i kolportowały je z pewnością krasnoludki mieszkające w lesie) roznoszonych po to, żeby informacja dotarła do jak największej liczby osób (które w konsekwencji były obecne na Zebraniu i Spotkaniu Wiejskim), pominę także to, że próbowano nas instruować co do ich treści, szydzono z niedzielnych spacerków po lesie itd. Nie odniosę się także do działań Pani Sołtys Chwaszczyna, bo zrobił to wczoraj perfekcyjnie na posiedzeniu X Sesji Rady Miejskiej Żukowa jeden z naszych panów radnych, odczytując pismo sporządzone w tej sprawie, a ja nie potrafię zrobić tego lepiej.

 

Jak się okazuje, (co było nietrudne do przewidzenia) sukces ma wielu ojców, a ponieważ wg Demokryta mowa jest tylko cieniem czynu, mamy poczucie dobrze spełnionego obowiązku wobec naszych dzieci i mieszkańców Naszej Gminy. Dość słów, reszta niech pozostanie milczeniem, wszak to jest złotem.

 

 Piotr Klauze                                                       

 

Komitet Obywatelski

 Stop Żwirowni

 

fot. Longina Templin/kartuzy.info

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.