Wszystko, co warto wiedzieć o szkoleniach BHP dla pracowników i pracodawców

Szkolenie BHP jest obecnie obowiązkowym punktem przy przyjmowaniu pracowników. Nic w tym dziwnego skoro pełnią one wiele różnych funkcji. Najważniejsze jest jednak to, że aktualnie można zaliczać tego typu szkolenia w różny sposób. Tym samym nie zawsze konieczna jest obecność twarzą w twarz z osobą, która przeprowadza takowe szkolenie. Często wystarczy po prostu znaleźć odpowiednią firmę, która będzie posiadała indywidualną ofertę, dzięki temu zyska się zdecydowanie najwięcej. Inną sprawą jest również to, że także pracodawcy powinni przechodzić szkolenia BHP, o czym nie można zapominać.

Konieczność szkolenia pracowników z zakresu BHP

Już od dłuższego czasu każdy pracownik musi przejść obowiązkowe szkolenie BHP. I co najważniejsze to nie on musi tego dopilnować. W całości ten obowiązek ciąży na pracodawcy. Dlatego też koniecznie trzeba tego dopilnować. W końcu obecnie polskie prawo przewiduje spore konsekwencje związane z niedopilnowaniem tego obowiązku.

Jak egzekwowane jest brak szkolenia BHP dla nowego pracownika?

  • Przede wszystkim pracodawca może otrzymać grzywnę finansową. I to nie taką małą, bo aż 30 tysięcy zł. Oczywiście zdarzają się również niższe grzywny, jednak trzeba być przygotowanym nawet na tak wysoki wydatek.
  • Bywają również sytuację, kiedy pracodawca podlega postępowaniu sądownemu. Wtedy też ciąży na nim odpowiedzialność karna. Ma to miejsce przede wszystkim w sytuacji, kiedy pracownik nie otrzymał odpowiedniego instruktaża związanego z bezpieczeństwem i higieną pracy, a w trakcie wykonywania obowiązków uległ wypadkowi. W skrajnych sytuacjach może dojść do sytuacji, kiedy firma będzie musiała zostać zamknięta.

Dla kogo organizowane są kursy BHP?

Obecnie firmy, które organizują szkolenia BHP działają w pełni kompleksowo. Tym samym ich wykłady skierowane są do naprawdę różnorodnych grup pracowniczych. Przykładem może być tutaj firma gpsbhp.eu/oferta/szkolenia-bhp/, która organizuje szkolenia dla pracowników biurowych, administracyjnych, ale też dla osób pracujących fizycznie. Dzięki temu korzystając z oferty jednej firmy można zamówić szkolenia dla kilku osób, które zajmują zupełnie inne stanowiska pracy. Jest to bardzo ważne i wygodne jednocześnie. Poza tym istnieje możliwość przeprowadzenia jednego ogólnego szkolenia dla wszystkich tych osób na raz, a później odrębnego typowo związanego z konkretnym stanowiskiem pracy.

Jak często organizować szkolenia BHP?

Warto zdawać sobie sprawę, że szkolenia BHP powinny być przeprowadzane więcej, niż raz. Wiele stanowisk wymaga tego, aby organizować je okresowo. Warto to robić, nie tylko dlatego, aby nie podlegać karze. Tutaj chodzi przede wszystkim o zdrowie i życie pracowników. Zasada mówi tak, że jeśli dane miejsce pracy związane jest z dużym ryzykiem, to koniecznie trzeba raz na kilkanaście miesięcy organizować szkolenia związane z bezpieczeństwem. Znajomość przepisów jest niezwykle ważna dla każdego odpowiedzialnego i szanującego swoje zdrowie pracownika.{jcomments off}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.