W niedzielę czerwcowa Msza Święta Kaszubska

W niedzielę 19 czerwca o godz. 15:00 w chwaszczyńskiej parafii odbędzie się kolejna w tym roku Msza Święta Kaszubska. Czytania, psalm i modlitwę wiernych przygotuje rodzina Fopke.

Tak jak na każdej Mszy Świętej Kaszubskiej wybrane części liturgii będą również czytanie w języku kaszubskim. Wszystkich sympatyków regionalnego języka zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 

O Mszach Świętych z elementami języka kaszubskiego

Msze Święte Kaszubskie w parafii pw. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie odbywają się od 2004 roku. Pomysłodawcą kaszubskich Mszy Świętych jest Tomasz Fopke, były prezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Chwaszczynie, obecnie członek zarządu. Przez lata zgromadziło się ponad stuosobowe grono wiernych zaangażowanych w organizację takich Mszy Świętych. Dzięki nim i potrzebie grupowego ćwiczenia śpiewu kaszubskich pieśni religijnych, powstały nowe zespoły muzyczne: „Kaszubki” z Chwaszczyna i chór „Strzelenka” z Tuchomia.

Co miesiąc inna grupa przygotowuje oprawę liturgiczną: czytania, modlitwę wiernych, śpiewy międzylekcyjne i pieśni. Obok „Kaszubek” i „Strzelenki” w Mszach Świętych czynny udział biorą: Gminna Orkiestra Dęta GOK Żukowo, młodzież i dzieci szkolne uczące się języka kaszubskiego, panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Chwaszczyna i Tuchomia, rodzina Fopke oraz zrzeszeńcy, którzy koordynują kolejne roczne cykle Mszy Świętych.

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.