W Chwaszczynie powstało nowe przejście dla pieszych

 


{module do-reklamy-intertekst|none}

Na wysokości masztu RTV od tygodnia trwają prace, które mają poprawić bezpieczeństwo pieszych oraz zwiększyć komfort jazdy kierowcom. Generalnie kierowcom podoba się poprawa oznakowania i widoczności w okolicy skrzyżowania ulicy Rewerenda i DK 20 podoba się przechodniom i kierowcom, choć są również głosy niezadowolenia.

 


Od około tygodnia na odcinku wzdłuż DK 20 przebiegającym od stacji paliw w Chwaszczynie do zajezdni ZKM w Gdyni Kaczych Bukach trwają prace. Obecnie roboty toczą się w głównej mierze na skrzyżowaniu DK 20 i ulicy Reweredna (droga w kierunku masztu RTV i Koloni). W ubiegłym tygodniu na całym odcinku od granicy miasta do zajezdni ZKM Gdynia wykonano równanie poboczy. W ciągu wielu lat wzdłuż drogi zebrały się znaczne masy piasku, które tworzyły muldy i różnego rodzaju wzniesienia ponad wysokość jezdni. Utrudniało to przejazd rowerzystom, a tym bardziej pieszym – którzy „skakali” z szosy na piasek i na odwrót, gdy tylko ulica była pusta.


Nadmiar ziemi został przy pomocy koparki zepchnięty do rowu tworząc niewielkie pobocze, które umożliwi pieszym chodzenie poboczem, a nie jezdnią. Stanie się tak dopiero za pewien czas, gdyż obecnie świeży grunt jest nasiąknięty wodą i w zasadzie to co ma być poboczem, jest pasem błota. Gdy rośliny znajdą sobie odpowiednie miejsca umocnią część pobocza, a spływająca woda z jezdni utworzy swoje własne ujścia, którymi będzie uchodzić do rowów. Więc w zasadzie stan pobocza unormuje się gdy przestanie padać lub dopiero w przyszłym roku na dobre.

 

Przed kilkoma dniami wykonano również przejście dla pieszych do przystanku autobusowego zlokalizowanego przy maszcie RTV kierunku Gdyni. W najbliższym czasie zostanie ono odpowiednio oznakowane za pomocą znaków pionowych, a dojście do niego od strony Rewerendy zostanie utwardzone – co już się dzieje.


Najprawdopodobniej w tym roku zostanie przy wymienionym przystanku zamontowana wiata przystankowa. Jak wyjaśnił nam Jacek Fopke:

instalacja przystanku po prawej stronie DK20 w pobliżu skrzyżowania z ulica Rewerendy leży w gestii ZKM w Gdyni, gdyż jest to teren należący do miasta. Jeśli się uda wiata stanie już w tym roku, a jeśli nie to na początku przyszłego.

 

Od strony Chwaszczyna, jak i dla jadących od strony Gdyni pojawiło się ograniczenie prędkości do 50 km/h dotyczące obrębu skrzyżowania ulicy Rewerenda i Gdyńska/Chwaszczyńska. Będąc na miejscu rozmawialiśmy z kilkoma kierowcami, którzy chwalili ograniczenie z powodu trudności związanych z wyjazdem z ulicy Rewerenda i dostaniem się na DK 20. Ale jednocześnie zaznaczali, że:


znak ten nie będzie przestrzegany przez wielu. Więc jeśli nie będzie przestrzegany to będzie okazja dla misiaków, aby zarobili sobie – tylko, że ustawienie się w tym miejscu z suszarką będzie grozić poważnym wypadkiem dla zatrzymanych do kontroli. Przecież pojazdy jadące od Gdyni nie widzą co się dzieje tu na górce – mówił nam jeden z napotkanych kierowców.

 

Wojciech Albecki

 

{gallery}2012/2012-07/przejscie-kolo-anteny{/gallery}

 

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

 

{module dol-artykulu|none}font-size: 10pt;

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.