W Baninie powstała nowa oczyszczalnia ścieków i biogazownia.

 


W miniony piątek 7 września w Baninie oddana została do użytku przyzakładowa oczyszczalnia ścieków w fabryce lodów Algida należącej do koncernu Unilever. Nowa oczyszczalnia zastąpiła starą, wysłużoną i nie nadążającą za rozwojem zakładu. Zadaniem nowej jest podczyszczanie ścieków, dzięki czemu trafią one do gminnej kanalizacji.

 

Koncern Unilever zainwestował ponad 2 mln euro w budowę podczyszczalni ścieków w Baninie. Nowa podczyszczalnia ma za zadanie przede wszystkim zredukować tzw. ChTZ, czyli chemiczne zapotrzebowanie tlenu. Pojęcie to używane jest do określania miary zanieczyszczeń w ściekach i wodzie. Najogólniej termin ChTZ oznacza ilość tlenu, jaką muszą pobrać ścieki, aby przejść poprzez proces utlenienia i osiągnąć możliwie najwyższy stopień utlenienia. Im mniejsza jest wartość ChTZ, tym ścieki są „czystsze”.

Oczyszczalnia pozwoli w głównej mierze zredukować ilość odpadów organicznych powstałych przy produkcji lodów. Podczyszczalnia zajmuje 400 m2 powierzchni, a jej wydajność sięga 240 m3 na dobę. Jest w stanie obniżyć o 97 % stopień ChTZ i składa się z dwóch frakcji chemicznej i biologicznej. Zastosowano w niej łącznie 5 etapów oczyszczania ścieków.

 

Innowacyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie w oczyszczalni systemów zbierania biometanu, czyli biogazu, który będzie zaspokajał potrzeby własne fabryki. Szacowana produkcja biogazu na dobę wynosić będzie 500-900 m3, docelowo w przyszłości nadmiar gazu byłby odsprzedawany.

Taka ilość gazu wystarczyłaby dla 25.000 miasta, a energia z niego wytworzona sięgałaby 6 MWh/d.

Podczyszczalnia składa się z hali technologicznej oraz 4 zbiorników o wysokości od 7 do 11 metrów.

 

Podczyszczalnia ścieków to nie jedyny krok Unilevera w ochronę środowiska. Już w tym roku ma być wdrożony projekt „zero landfill – zero odpadów przekazywanych na wysypiska”. W Baninie w Algidzie w 2011 roku zredukowano w stosunku do 2010 roku ilość odpadów kierowanych na wysypisko o 60 %. Zużycie wody spadło o 30 %, zmniejszyło się też zużycie energii.

 

Uroczystego otwarcia nowej podczyszczalni dokonali przedstawiciele władz lokalnych oraz zarządu Unilevera. Jak nowoczesna oczyszczalnia, to i jej otwarcie musiało być ekologiczne. Nie było co prawda przecinania wstęgi, ale jazda na rowerze. Ci, którzy wsiedli na rowery musieli wytworzyć tyle energii elektrycznej poprzez pedałowanie, aby możliwe było otwarcie nowej podczyszczalni.

 

Zakład produkcyjny w Baninie – Algida należący do koncernu Unilever produkuje rocznie ponad 49 mln l lodów, a dziennie ponad 1 mln szt. Jako ciekawostkę można dodać, że produkcja Big Milków wynosi 450 szt. na minutę, a lodów w litrowych pudełkach (familijnych) 100 l na minutę.

 

Wojciech Albecki{gallery}2012/2012-09/banino-algida{/gallery}

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

{module dol-artykulu|none}


Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.