Uwaga na oszustów! Policjanci ostrzegają.

 

Kartuscy policjanci apelują do wszystkich, zwłaszcza do starszych osób o ostrożność w kontaktach z osobami obcymi. Oszuści podają się nie tylko za członków rodziny, ale również za policjantów lub funkcjonariuszy CBŚ.

 

Co jakiś czas informujemy i przestrzegamy o przestępcach, którzy wzbogacają się, wykorzystując dobroć i łatwowierność osób starszych. W większości przypadków to seniorzy padają ofiarą oszustw na tzw. „wnuczka”.

 

W wyniku akcji medialnej, która ostrzegała przed takimi przestępstwami i radziła jak nie dać się oszukać, świadomość społeczeństwa wzrosła. W związku z tym, w ostatnim okresie pojawiły się inne sytuacje. Oszuści chcąc uwiarygodnić swoją wersję, najpierw dzwonią, mówiąc, że ktoś z rodziny potrzebuje pieniędzy, bo ma problemy z prawem, a następnie podając się za funkcjonariusza np. Policji czy CBŚ, potwierdzają tę wersję, aby uwiarygodnić fakt problemów rzekomego wnuczka i skłonić osobę do przekazania pieniędzy.

 

Pamiętajmy, że policjant zawsze się przedstawia i nie informuje telefonicznie nikogo o prowadzonych sprawach, a jeżeli chce porozmawiać z osobą, robi to osobiście.

 

Niestety łatwowierność, a czasem brak doświadczenia w niektórych sytuacjach mogą zostać wykorzystane przez oszustów i złodziei.

 

Dlatego zapamiętaj:

– nie opowiadaj o swoim stanie posiadania, unikaj rozgłosu na temat swoich dochodów,
– nie wpuszczaj do domu obcych, jeśli ich wizyta nie ma rzetelnego uzasadnienia,
– nigdy nie zostawiaj otwartych drzwi do mieszkania, nawet gdy wychodzisz tylko na chwilę z domu,
– jeżeli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji czy np. CBŚ możesz to sprawdzić dzwoniąc pod numer 997.

 

Źródło:
Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach

 

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.