Udane XII Mistrzostwa Polski Ministrantów w Piłce Nożnej Halowej w Częstochowie

Ministranci Liturgicznej Służby Ołtarza z Chwaszczyna majówkę spędzili bardzo aktywnie. Właśnie wrócili z XII Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej, gdzie w duchu sportowej rywalizacji dzielnie walczyli w turnieju, skąd wracają z podniesionymi głowami. Wprawdzie nie udało im się zdobyć miejsca na podium, to jednak zaprezentowali się z bardzo dobrej strony, o czym świadczy ich wyjście z grupy i udział w fazie gier play-off (drabinkowej).

Do Częstochowy z chwaszczyńskiej parafii pojechały dwie kategorie wiekowe Liturgicznej Służby Ołtarza: „ministrant” i „lektor starszy”. Zarówno ministranci jak i lektorzy starsi wygrali rozgrywki na poziomie archidiecezjalnym (I miejsce w klasyfikacji generalnej po czterech turniejach). Zwycięstwo dało im bezpośrednią kwalifikację do turnieju ogólnopolskiego.

mistrzostwa lso 1

fot. Plakat informacyjny XII Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar KnC w Częstochowie / Janusz Płocki

Na XII Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar KnC w Częstochowie w dniach 1-2 maja piłkarze z parafii w Chwaszczynie wybrali się już w niedzielę, aby uczestniczyć w wieczornym Apelu Jasnogórskim w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

mistrzostwa lso DSC 9219

fot. Ministranci i lektorzy starsi z opiekunami przy wejściu do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze

Zmagania sportowe odbywały się na 12 halach sportowych w Częstochowie i okolicach. W turnieju wzięło udział ponad 150 drużyn we wszystkich trzech kategoriach wiekowych (ok. 50 drużyn na kategorię), czyli łącznie ponad 1800 zawodników!

W kategorii „ministranci” parafię Chwaszczyno reprezentowali: Jakub, Krzysztof, Hubert, Łukasz, Cyprian, Mikołaj, Łukasz, Michał, Łukasz.

mistrzostwa lso DSC 8772

fot. Ministranci wraz z opiekunami w nowych, parafialnych trykotach

„Lektorzy starsi” do Częstochowy pojechali w składzie: Dawid, Łukasz, Marek, Tomasz, Grzegorz, Wojciech, Paweł.

mistrzostwa lso DSC 8777

fot. Lektorzy starsi wraz z opiekunami w nowych, parafialnych trykotach

Każdy dzień zmagań rozpoczynał się Mszą Świętą w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie, gdzie gromadzili się wszyscy zawodnicy uczestniczący w ogólnopolskim turnieju.

mistrzostwa lso 2

fot. Ministranci parafii Chwaszczyno podczas Mszy Świętej w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie / Janusz Płocki

1 maja odbywały się mecze w grupach. Cotygodniowe treningi przyniosły wymierne korzyści. Ministranci rozegrali 3 mecze w fazie grupowej (1 przegrana, 2 wygrane) i z drugiego miejsca awansowali do fazy play-off. Lektorzy starsi natomiast trafili do grupy, gdzie musieli rozegrać 4 spotkania. Piłkarze w cuglach wygrali wszystkie mecze i zwyciężyli grupę z dorobkiem 12 bramek strzelonych i 1 straconej.

mistrzostwa lso DSC 8853

fot. Zmagania w grupie lektorów starszych

Wieczorem piłkarze udali się na Galę Sportową, gdzie oglądali „freestyle football” oraz mecz pokazowy księży i opiekunów Polski północnej z Polską południową. W drużynie z północy wystąpił ks. Łukasz, chwaszczyński wikariusz. Dzień ten zwieńczono modlitwą przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

mistrzostwa lso DSC 9053

fot. Ks. Łukasz podczas meczu pokazowego opiekunów Polski północnej z Polską południową

2 maja ministranci i lektorzy starsi udali się do częstochowskich obiektów sportowych, gdzie rozgrywali mecze w systemie drabinkowym. Ministranci zagrali na hali przy Politechnice Częstochowskiej, gdzie w 1/8 finału trafili na parafię pw. św. Mikołaja Biskupa w Majdanie Sieniawskim (woj. podkarpackie, Archidiecezja Przemyska). Niestety tym razem piłkarze z chwaszczyńskiej parafii przegrali mecz 0:3 i zakończyli rozgrywki w turnieju.

mistrzostwa lso DSC 9102

fot. Rywalizacja ministrantów w 1/8 finału

Lektorzy starsi zaczęli rozgrywki od 1/16 finału. Wygrywając spotkania z parafią pw. św. Andrzeja Boboli w Małęczynie (woj. mazowieckie, Diecezja Radomska) i parafią pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Centawie (woj. opolskie, Diecezja Opolska) trafili do 1/4 finału, gdzie zmierzyli się z parafią pw. Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu (woj. mazowieckie, Diecezja Radomska).

mistrzostwa lso DSC 9145

fot. Walka z parafią z Radomia o awans do 1/2 finału

To bardzo wyrównane spotkanie zakończyło się remisem 1:1, więc o awansie do dalszego etapu rozgrywek miały rozstrzygnąć rzuty karne. W nich minimalnie lepsi okazali się radomianie i to oni zagrali w półfinale. Jak się potem okazało, lektorzy starsi z parafii pw. Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu zdobyli puchar KnC XII Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej. Piłkarze z chwaszczyńskiej parafii przegrali zatem z nowymi mistrzami.

mistrzostwa lso DSC 9194

fot. Rzuty karne o awans do półfinału mistrzostw

Ostatecznie drużyny ministrantów i lektorów starszych uplasowały się na następujących miejscach:

• ministranci – 17. miejsce (na ok. 50 drużyn)
• lektorzy starsi – 5. miejsce (na ok. 50 drużyn)

mistrzostwa lso DSC 9197

fot. Lektorzy starsi wraz z opiekunami podczas serii rzutów karnych

Obie drużyny godnie reprezentowały Archidiecezję Gdańską i parafię w Chwaszczynie, o czym świadczą powyższe wyniki i bardzo dobrze rozegrane spotkania. Występy piłkarzy z chwaszczyńskiej parafii są efektem regularnej, cotygodniowej gry i treningów, kilku sparingów i czterech turniejów poprzedzających udział w mistrzostwach. Trenerem ministrantów jest Janusz Płocki, wiceprezes Klubu Sportowego Chwaszczyno, pod którego okiem młodzi piłkarze szlifowali swoje umiejętności.

mistrzostwa lso DSC 8957

fot. Ministranci oglądają poczynania lektorów starszych

Poza parafią z Chwaszczyna Archidiecezję Gdańską reprezentowały także inne parafie, które zajęły następujące miejsca – w kategorii „ministranci”: parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gościcinie 37. miejsce, parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Gdańsku 46. miejsce; a w kategorii „lektor starszy”: parafia pw. św. Wojciecha w Kielnie 35. miejsce, parafia pw. św. Ojca Pio w Gdańsku 41. miejsce.

 
Fragment programu TVP Katowice, w którym ks. Łukasz udziela wywiadu

Ministranci i lektorzy starsi zagrali na turnieju w nowych strojach, które zasponsorowały firmy z Chwaszczyna i Tuchomia. Również portale Chwaszczyno.pl jak i Tassel.pl miały w tym swój skromny udział.

stroje stroj parafia chwaszczyno

fot. Nowe stroje piłkarskie Liturgicznej Służby Ołtarza w parafii w Chwaszczynie

Sponsorzy strojów Liturgicznej Służby Ołtarza w parafii w Chwaszczynie:
• Przedsiębiorstwo Usługowe BRACIA Przemysław Formella,
• Usługi Transportowe TRANS WENTK Jacek Wentk,
• Portal Regionalny CHWASZCZYNO.PL,
• Mobilne strony internetowe TASSEL.PL.

stroje DSC 9261

fot. Sponsorzy strojów Liturgicznej Służby Ołtarza w parafii w Chwaszczynie

Wyjazd do Częstochowy nie byłby możliwy, gdyby nie hojność i uprzejmość firmy ANRO TRADE Toyota Chwaszczyno Rumia. Właściciele firmy Państwo Teresa i Roman Walder użyczyli na trasę dwa samochody, dzięki którym cała chwaszczyńska drużyna bezpiecznie dotarła na miejsce i wygodnie poruszała się po Częstochowie.

mistrzostwa lso DSC 8989

fot. Ministranci i lektorzy starsi z opiekunami przy samochodach udostępnionych na wyjazd na mistrzostwa

Wszystkim piłkarzom-ministrantom serdecznie gratulujemy osiąganych wyników i życzymy powodzenia w dalszej, przyszłorocznej rywalizacji sportowej.

mistrzostwa lso DSC 9133

fot. W duchu sportowej rywalizacji, bez względu na wynik, piłkarze zawsze dziękowali sobie nawzajem za udział w meczu

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia!

 {gallery}mistrzostwa-polski-lso-czestochowa{/gallery}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.