Tuchomka zlikwidowana i włączona do Tuchomia

 
Mapa Tuchomia z 1935 roku – mapa pochodzi z zbiorów Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego.

{module do-reklamy-intertekst|none}

 

W dniu 26 listopada odbyło się zebranie wiejskie w Tuchomiu. Celem zebrania było zebranie przeprowadzenie konsultacji społecznych dotyczących części wsi Tuchom nazywanej przez mieszkańców Tuchomek, a figurującej w spisie nazw miejscowości prowadzonych przez MAiC jako Tuchomka. Mieszkańcy w głosowaniu opowiedzieli się za zlikwidowaniem Tuchomka.

 

Mieszkańcy postawili dwa wnioski formalne. Jeden z mieszkańców Tuchomka postawił wniosek, aby wyodrębnić miejscowość Tuchomek z Tuchomia, jednakże pozostawić ją w ramach jednego sołectwa. Z kolei jeden z mieszkańców Tuchomia postawił wniosek, aby nazwa Tuchomek pozostała do celów historycznych – domyślnie zapewne chodzi, o to, aby nadal widniała na mapach, jako część wsi Tuchom, ale położona nad jeziorem Tuchomskim.

 

Sekretarz gminy Brygida Markowska zapewniła mieszkańców, że odbędą się kolejne konsultacje społeczne w sprawie „Tuchomka”. Obecnie nazwa ta nie istnieje.

 

Nasza redakcja dotarła do archiwalnych map na których Tuchomek widnieje jako „Tuchomko” wcześniej jako „Klein Tuchom”, czyli „Mały Tuchom”. Pierwsza z map jest z roku 1935 natomiast druga z 1900. Część Tuchomia znajdująca się po prawej stronie jadąc w kierunku Żukowa DK 20 pomiędzy jeziorem a DK 20 nosi nazwę „Mogiły” z niemieckiego „Hünengräber” w tłumaczeniu dosłownym „megalit”, czyli duży głaz.

 

Wojciech Albecki

 

 

kl-tuchom-gr-tuchom-Hunengraber
Źródło: Mapa Tuchomia w 1900 roku – mapa pochodzi z zbiorów Griefswaldzkiej Biblioteki Cyfrowej (Niemcy).

 

 

 tuchomek-zlikwidowany-konsultacje-w-tuchomiu-11-2013-6

 

tuchomek-zlikwidowany-konsultacje-w-tuchomiu-11-2013-5

 

tuchomek-zlikwidowany-konsultacje-w-tuchomiu-11-2013-4

 

tuchomek-zlikwidowany-konsultacje-w-tuchomiu-11-2013-3

 

tuchomek-zlikwidowany-konsultacje-w-tuchomiu-11-2013-2

 

tuchomek-zlikwidowany-konsultacje-w-tuchomiu-11-2013-1

 

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.