Sztërë Kòtë nominowane do Wirtualnych Gęśli

{module do-reklamy-intertekst|none}


Płyta „Pòla, lasë ë mòrze” znanego z kaszubskich scen projektu Sztërë Kòtë została w tym roku nominowana do nagrody Wirtualne Gęśle. Jest to ogólnopolskie wyróżnienie od dziesięciu lat przyznawane na festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Do tej pory nagroda nie przypadła w udziale żadnej kaszubskiej formacji, a niemal co roku jest zgłaszany kandydat z naszego regionu. Tak więc kaszubska muzyka idzie po prestiżową nagrodę.


Wirtualne Gęśle powstały z niezgody na powszechne narzekactwo – podkreślają organizatorzy. – Mieliśmy dosyć ciągłego krytykowania i roztrząsania słuszności werdyktu jurorów Folkowego Fonogramu Roku i postanowiliśmy, że każdy z nas – fanów i słuchaczy – będzie mógł wyrazić swą własną opinię – dodają. W ten sposób przyznawane przez słuchaczy Gęśle idą w parze z przyznawanym przez jurorów Folkowym Fonogramem Roku. Obie nagrody wręczane są podczas festiwalu Nowa Tradycja w połowie maja w Warszawie.


Do nagrody za rok 2011 nominowana była płyta „Kaszëbë joł” Damroki, w plebiscycie rok wcześniej walczył kaszubski chór Sensus Musicus, a nominowanym za rok 2007 był Olo Walicki z płytą „Kaszëbë”. W ubiegłym roku zwycięzcą został zespół RUTA, umiejętnie łączący ludowe pieśni buntu i niedoli z brzmieniami punk-rockowymi, dwa lata temu otrzymał ją Beltaine, a pierwszą nagrodzoną – za rok 2003 – była Czeremszyna. W tym roku jedyną kaszubską nominacją jest „Pòla, lasë ë mòrze”, która ukazała się na początku grudnia 2012.


Mamy nadzieję, że nasza płyta godnie będzie reprezentować kaszubską kulturę i tradycję, a przez to dorzucimy swoją skromną cegiełkę do budowania nowej i atrakcyjnej pomorszczyzny – mówi Mieczysław Pawlak, perkusista. – Sama mam wielką nadzieję, że formuła fusion, którą przyjęliśmy, polegająca na łączeniu muzyki ludowej nie z jedną, ale z różnymi współczesnymi stylistykami, spodoba się słuchaczom nie tylko na Kaszubach, ale i w całej Polsce – dodaje basistka i kompozytorka, Alicja Szczypta.


Plebiscyt internautów na najlepszą folkową płytę roku 2012 rozpoczął się w poniedziałek 4 marca 2013 w samo południe, a zakończy w sobotę 27 kwietnia o północy. Głos swój oddać można tutaj: http://www.gesle.folk.pl/?&;akcja=pokaz&rok=2013


Więcej informacji o projekcie Sztërë Kòtë www.facebook.com/szterekote

 

Wojciech Albecki

 

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

 

{module dol-artykulu|none}


Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.