Relacja z zebrania wiejskiego w Chwaszczynie

 


 {module do-reklamy-intertekst|none}

W dniu 21 marca odbyło się zebranie sprawozdawcze Rady Sołeckiej za rok 2012. W zebraniu przez pewien czas uczestniczyło niespełna 80 osób (na liście obecności wpisały się zaledwie 53 osoby), co stanowiło około 2,4 % ogółu zameldowanych na pobyt stały mieszkańców sołectwa Chwaszczyno. Chaotyczny sposób zebrania zniechęcił wiele osób, które już po nieco ponad godzinie wyszły z sali.

 


W zebraniu obok Rady Sołeckiej uczestniczyli burmistrz gminy Żukowo Jerzy Żurawicz, przewodniczący RM w Żukowie Adam Okrój, radny powiatu kartuskiego Piotr Fikus, radny RM w Żukowie Tadeusz Szmydtke.


Zabrakło pozostałych radnych RM w Żukowie, którzy otrzymali głosy od mieszkańców Chwaszczyna: Albina Bychowskiego, Zbigniewa Lidzbarskiego, Witolda Szmidtke, Stanisława Groth, Jacka Miąskowskiego, Ryszarda Ustowskiego oraz Stanisława Młyńskiego. Wymienieni nieobecni radni RM w Żukowie dostali od mieszkańców Chwaszczyna łącznie 202 głosy, czyli 202 osoby zaufały im, że będą dbać o interesy Chwaszczyna.


Ponadto obecni byli urzędnicy Grzegorz Rek kierownik Zespołu Komunalnego i Gospodarki Odpadami, Wiesław Pałka Kierownik Zespołu Inwestycji.

 

Zebranie rozpoczęło się od przedstawienia kwestii związanych z gospodarką odpadami, którą od 1 lipca przejmuje gmina. Sprawę tę starał się wyjaśnić Grzegorz Rek (szerzej o tej kwestii w naszej relacji wideo oraz w relacji z zebrania wiejskiego w Tuchomiu – przyp. red.).


Następnie sekretarz Rady Sołeckiej przedstawił sprawozdanie z działalności Rady Sołeckiej oraz sprawozdanie finansowe (dostępne w osobny artykule jako prezentacja – przyp. red.). Poznać można było również plany na 2013 rok działalności Rady Sołeckiej.


W dalszym porządku przegłosowano kwestię wprowadzenia dwujęzycznej nazwy miejscowości w języku kaszubskim, za którym opowiedziała się zdecydowana większość obecnych przy 2 głosach przeciwnych i 6 wstrzymujących się. (Pisaliśmy o tym w artykule „Czy Chwaszczyno zmieni nazwę?” – przyp. red.).

chwaszczeno

Kolejną częścią zebrania była możliwość zadawania pytań do nowego dzielnicowego st. sierż. Radosława Winczewskiego z komendy w Żukowie, który zastąpił mł. asp. Andrzeja Dampca.

 

Brak dalszego przestrzegania porządku zebrania oraz brak osoby prowadzącej, która udzielałaby głosu spowodował niesłychany chaos, już o 19:30 na zebraniu połowa z wystawionych przez obsługę szkoły 80 krzeseł świeciła pustkami. Początkowo zebranie było prowadzone dość sprawnie, jednakże porządek ten skończył się w trakcie „pytań do pana milicjanta” – jak to określił jeden z mieszkańców Chwaszczyna.


Każdy kto miał większy tembr głosu przekrzykiwał osobę, która usiłowała zadać pytanie burmistrzowi lub sołtysowi. Często działo się tak, że jednocześnie 3 lub 4 osoby usiłowały zadać pytanie przekrzykując się wzajemnie. W ten sposób można było poznać szereg problemów trapiących mieszkańców Chwaszczyna w zaledwie kilkanaście minut wykrzykiwano różne sprawy począwszy od jakości wody, problemów z odśnieżaniem poprzez kwestie związane z utwardzaniem dróg, a skończywszy na kwestiach przejęcia gospodarowania odpadami przez gminę.


Widać zwoływane raz do roku zebranie to zbyt mało, aby rozwiązać problemy trapiące 3300 mieszkańców Chwaszczyna. Problemów byłoby zapewne mniej, gdyby mieszkańcy mieli możliwość udziału choćby w posiedzeniu Rady Sołeckiej, jednakże nikt oprócz Rady Sołeckiej tak naprawdę nie wie kiedy się odbywają.

 

Wojciech Albecki

Petycja chodnik Chwaszczyno-Tuchom-1

Petycja chodnik Chwaszczyno-Tuchom-2


{gallery}2013/2013-03/zebranie-chwaszczyno2{/gallery}


Więcej do obejrzenia w galerii zdjęć

 

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

 

 

 

{module dol-artykulu|none}


Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.