Sztërë Kòtë jest płyta

{module do-reklamy-intertekst|none}

 

Specjalnie dla czytelników naszego portalu kaszubska kolęda Czej snôżô Panna od zespołu Sztërë Kòtë

 

Ukazał się już debiutancki album Sztërëch Kòtów. Na srebrnym krążku znalazło się 11 różnorodnych utworów, które łączy twórcze czerpanie z kaszubskich tradycji muzycznych i atrakcyjne ich przetwarzanie.

 

Sztere-Kote-jest-nowa-plyta

Przypomnijmy: Sztërë Kòtë (Cztery Koty) grają od początku 2012 roku. Muzykę na podstawie kaszubskich motywów napisała basistka Alicja Szczypta, która razem z perkusistą Mieczysławem Pawlakiem zaprosiła do współpracy wokalistkę Annę Zajączkowską i pozostałych muzyków. Cezary Pełka, pochodzący z radomszczyzny gitarzysta, muzykę ludową „wyssał z mlekiem matki”, bo jego d

 

ziadkiem jest legendarny harmonista ludowy Marian Pełka. Dominik Liadis, akordeonista, znany jest na trójmiejskiej i rumskiej scenie rockowej jako współzałożyciel grupy Rum. Grający na trąbce Daniel Krzemiński na Kaszuby przyjechał spod Olsztyna, a dotąd grał głównie muzykę klasyczną.


 

 

Ideą projektu Sztërë Kòtë było ubranie tradycyjnych kaszubskich melodii w nowatorską, współcześnie atrakcyjną formę, stylistykę i estetykę. Dlatego utwory, które znalazły się na płycie nawiązują do różnych popularnych obecnie gatunków, m.in. ballady rockowej, grooviącej muzyki tanecznej, reggae, jazzu.

 

Sztërë Kòtë grały w tym roku m.in. w Strefie Kibica Euro 2012,

 

Zjeździe Kaszubów w Sopocie, Festiwalu Country i Folk w Swornychgaciach i in.

Utwór Dzéwczëcé wróżbë był przez przez 13 kolejnych tygodni notowany na Liście Przebojów Radia Kaszëbë, gdzie osiągnął 4 miejsce w notowaniach

 

Schowany „na deser” został utwór nawiązujący do brzmień jazzowych, w którym gościnnie na saksofonie zagrała Anna Maria Pękalska (pad dap, Illharmonix)

W okresie przedświątecznym pomorskie rozgłośnie radiowe planują emisję kolędy „Czej snôżô panna”, która na płycie się nie znalazła, ale jest wyrazem szacunku grupy wobec kaszubszczyzny i tradycji bożonarodzeniowych.

Więcej info o projekcie:

www.facebook.com/szterekote

www.myspace.com/szterekote

 

Wojciech Albecki


{module Autor-Wojciech-Albecki|none}


{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.