Starania Rady Sołeckiej i Ochotniczej Straży Pożarnej o remont pomnika w centrum Chwaszczyna


{module do-reklamy-intertekst|none}

Od ponad 40 – dziestu lat w centrum naszej wsi stoi pomnik poświęcony ,,Pamięci Polaków z Gromady Chwaszczyno poległych i pomordowanych przez hitlerowców w latach 1939-1945″. Niestety, przez lata był on pozbawiony opieki, co skutkowało znacznymi zniszczeniami monumentu.

 


W zwiazku z powyższym Rada Sołecka wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną podjęła starania o pozyskanie funduszy na renowację zniszczonego pomnika. Za pośrednictwem posła Stanisława Lamczyka wystapiliśmy z prośbą do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Bogdana Zdrojewskiego o pomoc finansową w celu realizacji renowacji pomnika.

 

W odpowiedzi uzyskaliśmy informację, iż pomnik nie jest wpisany w rejestr zabytków co skutkuje niemożliwością wsparcia z funduszy ministerialnych. Zasugerowano, aby zwrócić się z wnioskiem do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, organu właściwego w sprawach upamiętnień.Będąc w trakcie pisania stosownego wniosku, otrzymaliśmy jako Rada Sołecka informację od Pana Marcina Grzywacz – Leszkowskiego, pracownika biura posła, że nasz wniosek z rekomendacją Stanisława Lamczyka został przekazany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

 

Inicjatorzy przedsięwzięcia Rada Sołecka oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Chwaszczynie ma nadzieję na pozytywne rozpatrzenie wniosku przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

 

O dalszych losach naszego wniosku będziemy na bieżąco informować lokalną społeczność.


tekst: Mirosław Nowak

foto: Chwaszczyno.pl


{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.