Spotkanie w sprawie budowy ulicy Sienkiewicza. Czy drzewa przed dwoma posesjami zablokują inwestycję?

 

W budżecie gminy Żukowo na rok 2017 zostały zarezerwowane pieniądze na budowę ulicy Sienkiewicza w Chwaszczynie w technologii kostki brukowej wraz z kanalizacją deszczową. W tym celu na wniosek mieszkańca tejże drogi Pana Janusza Płockiego w lipcu odbyło się spotkanie mieszkańców ulicy Sienkiewicza z sołtysem Jolantą Wiercińską i przedstawicielem gminy Panem Wiesławem Pałką.

Na spotkaniu mieszkańcy mieli możliwość wglądu w ostateczny plan budowy ulicy Sienkiewicza i wniesienia ewentualnych poprawek. W pierwotnej wersji droga miała mieć chodnik po stronie lewej (patrząc od wjazdu od ulicy Mickiewicza) i miejsca parkingowe po stronie prawej. Decyzją mieszkańców zamieniono strony, tj. chodnik będzie zbudowany po prawej stronie (patrząc od wjazdu od ulicy Mickiewicza), a miejsca parkingowe znajdą się po przeciwnej stronie.

Mieszkańcy zwrócili uwagę na to, że ulica Sienkiewicza jest bardzo szeroka (miejscami ma 15 m), stąd zadali pytanie przedstawicielowi gminy, dlaczego nie można zbudować chodnika i miejsc parkingowych po obu stronach drogi. Pan Wiesław Pałka odpowiedział, że nie jest to możliwe ze względu na ograniczone środki finansowe przeznaczone na budowę ulicy oraz inżynieryjne rozwiązania związane z odpowiednim profilem drogi.

Odpowiedź przedstawiciela gminy nie usatysfakcjonowała mieszkańców, którzy chcieli wykorzystać „potencjał” ulicy. Zwrócili oni uwagę na fakt, że obowiązuje tutaj strefa zamieszkania, w wyniku której parkowanie możliwe będzie jedynie w miejscach do tego wyznaczonych, a więc po jednej stronie ulicy. W wyniku dalszych rozmów udało się wynegocjować dodatkowo pas parkingowy z płyt ażurowych meba, który będzie przebiegał przy chodniku (po lewej stronie chodnika, patrząc od wjazdu od ulicy Mickiewicza).

sienkiewicza

Ulica Sienkiewicza po mniej intensywnych opadach, aniżeli na zdjęciu tytułowym, które spodowowały podtapianie posesji. 

Dość burzliwą dyskusję wywołała kwestia drzew i zieleni zasadzonych w pasie drogowym ulicy Sienkiewicza. Jedna z mieszkanek, która sama kilkanaście lat temu posadziła przed posesją kilka drzew, złożyła stosowne wnioski o nieusuwanie tych roślin. Mieszkańcy w wyniku głosowania podjęli decyzję (1 głos przeciw), że chcą, aby cała flora wzdłuż jezdni została wycięta. Już po spotkaniu do Urzędu Gminy w Żukowie zadzwoniła jeszcze jedna mieszkanka ulicy Sienkiewicza (nieobecna na konsultacjach), że również nie zgadza się na wycinkę roślinności rosnącej przed jej posesją. Na nic zdał się argument mieszkańców wobec sprzeciwu wycinki drzew, że rosnąca tam flora została posadzona przez mieszkańców (tych, którzy są przeciwni wycince) BEZPRAWNIE w pasie drogowym ulicy. Miejmy nadzieję, że działania w kwestii „ochrony” tych drzew nie zablokują całej inwestycji, a gmina poczyni stosowne kroki prawne, aby usunąć roślinność posadzoną przez mieszkańców bez pozwolenia.

Pod dyskusję poddano także ułożenie progów zwalniających. Jako, że nie wypracowano jednoznacznej decyzji w tej kwestii, rozstrzygnięcie to będzie tematem innego spotkania.

Pan Wiesław Pałka zaznaczył, że kolor kostki brukowej będzie odpowiadał technologii wykonania ulicy Mickiewicza. Przed rozpoczęciem budowy ulicy Sienkiewicza zostanie wymieniona także instalacja sieci wodociągowej.

 

fot. tytułowe:
Justyna Dempc / FB

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.