Ruszyło nadawanie cyfrowego radia DAB+ z Chwaszczyna.

 

Od początku 2015 r. ruszyła emisja multipleksu DAB+ Polskiego Radia w kolejnych aglomeracjach. U nas cyfrowy sygnał radia nadawany jest z masztu w Chwaszczynie (kanał 10D, częstotliwość 215,072 Mhz).

 

U nas w skład multipleksu wchodzą ogólnopolskie programy Polskiego Radia – Jedynka, Dwójka, Trójka i Czwórka, Polskie Radio 24, Radio Rytm, Radio Dla Zagranicy i Radio Gdańsk. Nadajnik cyfrowy, który zamontowany jest w Chwaszczynie swoim zasięgiem obejmuje Trójmiasto oraz obszar w promieniu około 50 km.

 

Czym jest radio cyfrowe DAB+ ?

 

Radio cyfrowe jest zaawansowaną technologicznie odpowiedzią na stały wzrost oczekiwań wobec radiofonii FM. Przepełnienie częstotliwości tradycyjnego radia analogowego oraz rosnące wymagania względem przekazu radiowego, szczególnie w zakresie jakości sygnału, zadecydowały o rozwoju i popularyzacji nowej technologii radiofonii cyfrowej DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus).
DAB+ umożliwia emisję dźwięku cyfrowego, oferując szereg dodatkowych usług, jak przesyłanie opisów, obrazów, informacji o ruchu drogowym dla systemów nawigacji i in. Jest to optymalna platforma odbioru sygnału w pojazdach, nawet przy dużych prędkościach – bez uszczerbku dla jakości przekazu.

 

Zalety korzystania z technologii DAB+

 

-Łatwość odnajdywania stacji

Wyborów dokonuje się po nazwach stacji, a nie tylko częstotliwościach

 

-Większy wybór kanałów

Nowa technologia znacznie poszerza udostępnianą ofertę programową

 

-Łatwa obsługa

Nawigacja ogranicza się do jednego przycisku

 

-Czysty, bezszumowy dźwięk

Nie ulega zniekształceniom i zakłóceniom, także w ruchu

 

-Planowanie odsłuchu

Pozwala na zaprogramowanie odsłuchu lub nagrania audycji nawet tydzień przed ich emisją

 

-Usługi dodatkowe

Pozwala na przesyłanie tekstów, obrazków, pokazów slajdów

 

Jak można słuchać radia cyfrowego?

 

Radio cyfrowe można odbierać korzystając z odbiorników DAB+. Większość odbiorników cyfrowych umożliwia też odbiór tradycyjnych fal analogowych FM. Decydując się na odbiornik cyfrowy, słuchacz poszerza zestaw ulubionych stacji o dodatkowe kanały, oferujące programy dla każdego – dla najmłodszych słuchaczy, entuzjastów nauki, seniorów.

 

Radia cyfrowe na allegro: http://allegro.pl/listing/listing.php?bmatch=seng-v6-p-sm-isqm-2-e-1218&order=p&string=radio+cyfrowe+dab%2B

 

 Mapka zasięgu cyfrowego radia DAB+ (źródło radiogdańsk.pl)

  zasieg-cyfrowego-radia-chwaszczyno
Czerwone linie- zasięg wewnątrz budynków / Zielone linie- zasięg na zewnątrz budynków

 

 

źródło: dab.polskieradio.pl, radiogdansk.pl, allegro.pl

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.