Rodzaje kołowrotków. Który model wybrać?

Każda z metod połowu wymaga użycia innego rodzaju kołowrotka. Co zrobić, by wybrać model odpowiedni do swoich wędkarskich upodobań?

  1. Kołowrotki spinningowe
  2. Kołowrotki karpiowe
  3. Kołowrotki muchowe
  4. Multiplikatory

 

Szybkość zwijania, użyte materiały, ilość łożysk i jakość wykonania – to wszystko należy wziąć pod uwagę, by wybrać odpowiedni kołowrotek. Zanim jednak zaczniesz analizować te parametry, musisz odpowiedzieć na pytanie o to, do czego służyć będzie kupowane urządzenie. Na rynku dostępne są bowiem różne rodzaje kołowrotków, z których każdy przeznaczony jest do połowów innymi metodami i w innych warunkach. By uniknąć problemów związanych z nietrafionym wyborem, warto poznać najważniejsze z nich.

Kołowrotki spinningowe

Ich najważniejsze cechy to możliwie jak najniższa masa oraz wyważenie, ułatwiające wielokrotne zarzucanie zestawu i przemieszczanie się wzdłuż linii brzegowej. Kołowrotki spinningowe muszą działać niezawodnie i płynnie, by nie przeszkadzać wędkarzowi w miarowym zwijaniu żyłki z przynętą. Ma to szczególne znaczenie w przypadku połowów dużych drapieżników. Jeśli zamierzasz łowić stosunkowo niewielkie ryby, wystarczy kołowrotek uniwersalny (duży wybór znajdziesz na https://wedkarz.pro/kolowrotki/uniwersalne).

Kołowrotki karpiowe

W przeciwieństwie do kołowrotków spinningowych, modele przeznaczone do połowów karpiowych charakteryzują się dość dużą masą. Za ich pomocą łowi się nie tylko karpie, ale też karasie, płotki czy amury. Szczególnie te ostatnie ryby, ze względu na dużą wagę, wymagają użycia niezawodnego i solidnego sprzętu. Jeżeli zatem planujesz ich połów, wyposaż się w kołowrotek wyposażony w przekładnię ślimakową, zapewniającą jego wytrzymałość nawet przy dużym obciążeniu. Kupisz go na https://wedkarz.pro/kolowrotki/gruntowe.

Kołowrotki muchowe

Połowy metodą muchową odbywają w rzekach o górskiej specyfice, a ich celem są takie gatunki jak sielawa, pstrąg czy łosoś. Ryby te żerują bezpośrednio pod powierzchnią wody, polując na siadające na tafli owady, imitowane przez przynęty. Wędkarstwo muchowe wymaga użycia kołowrotków z ruchomą szpulą, umożliwiających wykonywanie specyficznych ruchów przy zarzucaniu i zwijaniu żyłki zakończonej sztuczną muchą.

Multiplikatory

Multiplikatory (dostępne na stronie https://wedkarz.pro/kolowrotki/multiplikatory) to najbardziej zaawansowany rodzaj kołowrotków z ruchomą szpulą. Wyposażone są w elektroniczny lub magnetyczny hamulec, który jest niezbędny do osiągnięcia wymaganej prędkości zestawu przy zarzucaniu. Najlepsze urządzenia oferują takie funkcje jak mierzenie długości wysuniętej żyłki. Multiplikatory przeznaczone są dla najbardziej doświadczonych wędkarzy, łowiących na morzu lub spinningujących w akwenach, w których występują największe ryby.

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.