Relacja zukowo.pl ze spotkania ws. zagospodarowania budynku dawnego przedszkola.

 

 

Na oficjalnej stronie magistratu zukowo.pl została opublikowana relacja ze spotkania, które odbyło się 21 października br. w Urzędzie Gminy Żukowo ws. zagospodarowania budynku dawnego przedszkola przy ulicy Wiejskiej w Chwaszczynie. Temat ten bardzo mocno był opisywany i komentowany na łamach naszego portalu.

Poniżej prezentujemy treść relacji:

 

Na spotkaniu obecni byli: burmistrz Gminy Żukowo Jerzy Żurawicz, Anna Barkowska, członek Rady Sołeckiej Jolanta Wiercińska, sekretarz Rady Sołeckiej Mirosław Nowak, prezes OSP Chwaszczyno Ludwik Secke, Joanna Gutowska z KGW Chwaszczyno, sołtys Chwaszczyna Gerard Barsowski oraz pracownicy Urzędu Gminy Żukowo: kierownik Referatu Urbanistyki i Nieruchomości Tomasz Szymkowiak i kierownik Zespołu Nieruchomości Gospodarki Nieruchomościami Joanna Bajor.

Anna Barkowska wnioskowała o utworzenie świetlicy z pismem popartym 104 podpisami mieszkańców. Jednak sprawa niestety nie jest tak prosta jak mogła by się wydawać. Budynek jest obecnie w złym stanie. Konieczna jest wymiana okien, całej instalacji elektrycznej, zmiana systemu ogrzewania, ponieważ dotąd konieczne było palenie w piecach kaflowych, konieczne jest również ocieplenie budynku oraz inne poważne prace remontowe takie jak: usunięcie wilgoci, odmalowanie ścian czy wymiana podłóg. Jest to koszt ok. pół miliona złotych.

 

Z drugiej strony Gmina Żukowo jest w trakcie realizacji projektu rozbudowy obiektu Ochotniczej Straży Pożarnej, w którym również mógłby powstać Wiejski Dom Kultury, miejsce spotkań Koła Gospodyń Wiejskich, Rady Sołeckiej, mieszkańców. Jest to projekt, o którym Rada Sołecka, mieszkańcy i przedstawiciele straży pożarnej wnioskują od dawna, a gmina zabezpieczyła już wstępnie środki na jego realizację. Jednak, jak zauważył burmistrz, sołectwo ma teraz zwiększone środki i samo może decydować na co wydaje te pieniądze.

 

– Budżet nie jest z gumy, po drugie mało sensowne jest tworzenie dwóch obiektów o podobnym przeznaczeniu – tłumaczył Ludwik Secke. – Tym bardziej, że projekt rozbudowy strażnicy jest już gotowy.

 

Pomysł z utworzeniem świetlicy w starym budynku przedszkola jest o tyle skomplikowany, że nie ma ani projektu, ani budżetu na ten cel. W tej chwili budynek jest w stanie bardzo złym i w żaden sposób nie nadaje się na świetlicę. Brak parkingu, wymaganego zapewnienia bezpieczeństwa (do świetlicy miałyby uczęszczać dzieci), systemu p/poż. (wewnątrz są zdewastowane drewniane schody wymagające remontu), nie mówiąc o kosztownym dostosowaniu wnętrza dla dzieci – specjalne sanitariaty itd.

 

Czy budynek można wyremontować ze środków Unii Europejskiej? Na remont budynków można pozyskiwać pieniądze z funduszu na rewitalizację, z tym że budynek musi należeć do klasy zabytkowej. W tym wypadku budynek nie spełnia tych wymogów. Z kolei środki RPO są planowane przez Urząd Marszałkowski, a plan rozdysponowania tych środków ogłasza Marszałek Województwa Pomorskiego. Jednak aby uzyskać dotację, należy mieć przygotowany projekt poparty wnikliwymi badaniami zapotrzebowania oraz prognozami użytkowania.

 

– Jest to skomplikowany i pracochłonny proces, który maga czasu, a przecież ten budynek za pół roku będzie w jeszcze gorszym stanie, jeśli w ogóle tyle wytrwa – zauważył prezes OSP.

 

Głos także zabrała pani z KGW – Joanna Gutowska, która zdecydowanie opowiedziała się za przeznaczeniem środków na rozbudowę OSP w Chwaszczynie.

 

– My w tej chwili nie mamy gdzie się spotykać, nie jest łatwo. Czekamy na tę rozbudowę od dawna, a projekt już jest!

 

Jolanta Wiercińska ją poparła. I dodała, że warto działać razem, żeby coś uzyskać, dlatego trzeba uzyskać konsensus w tej sprawie i podjąć najbardziej rozsądną decyzję.

 

– A decyzja o kontynuacji prac mających na celu realizację projektu rozbudowy strażnicy jest rozsądna – powiedział Mirosław Nowak. – Skupmy się na tym, co realne, bo nic nie osiągniemy.

 

Ostatecznie zebrani postanowili przeanalizować wszystkie pomysły i propozycje związane z budynkiem po przedszkolu i podjąć decyzję na spotkaniu, którego termin ustanowią w najbliższym czasie.

 

 

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.