Relacja ze spotkania z Wojciechem Kankowskim w Chwaszczynie

 

 

W dniu 27 listopada w ZSPiPG w Chwaszczynie odbyło się spotkanie dla mieszkańców Chwaszczyna i Tuchomia z kandydatem na burmistrza Wojciechem Kankowskim. Zebranie trwało niemalże dwie godziny, podczas których mieszkańcy licznie zadawali pytania. Kandydat na burmistrza w głównej mierze odnosił się do kwestii związanych z inwestycjami w Chwaszczynie.

 

Spotkanie otworzył radny, a zarazem pełnomocnik komitetu Kaszubskie Zrzeszenie Wyborcze (KZW – przyp. red.) Albin Bychowski. Oprócz radnego Bychowskiego na zebraniu byli obecni nowo wybrani radni z KZW Andrzej Karczewski z Łapina, Bogumiła Ropel z Rębiechowa, Grzegorz Tokarski z Niestępowa, Witold Szmidtke z Pępowa, Jacek Fopke z Chwaszczyna oraz radny niezależny z Chwaszczyna Mirosław Nowak.

 

Wojciech Kankowski przedstawił plany wobec Chwaszczyna, zaznaczył, że jeśli zostanie wybrany to nie będzie usuwał gotowych już projektów z tego powodu, że realizował je poprzednik. Wszystkie rozpoczęte projekty będą realizowane i wykonane. Najważniejszymi zadaniami, jakie kandydat na burmistrza obiecał zrealizować w Chwaszczynie są:

 

  budowa kanalizacji ulic Leśna, Podleśna, Wąska, Słoneczna

  budowa ulic Mickiewicza, Żeromskiego i przyległych zgodnie z projektem

  wykonanie projektu budowlanego budowy chodnika na odcinku Chwaszczyno -Tuchom wzdłuż DK 20

  wykonanie kanalizacji, która została zdjęta w tym roku z budżetu (rejon ulic: Żeromskiego, Jana Pawła II, Asnyka, Leśmiana, Słowackiego) celem niezmarnowania przyznanego nań dofinansowania

  usprawnienie komunikacji lokalnej łączącej Chwaszczyno z stacją PKM

  rozbudowa remizy OSP

 

W dalszej części mieszkańcy mieli możliwość zadawania pytań:

 

  • – Budowa ulicy Mickiewicza, Żeromskiego i przyległych.
  • – Plany zagospodarowania przestrzennego
  • – Zmiana godzin sesji RM na popołudniowe lub w dni wolne
  • – Projekt chodnika wzdłuż DK 20 na odcinku z Chwaszczyna do Tuchomia
  • – Obniżenie uposażenia burmistrza i diet radnych
  • – Czy będzie jakieś kryterium decydujące o podziale środków na inwestycje

 

Kandydat na burmistrza mówił o tym, że projekt ten zrealizuje, jeśli będzie możliwość to postara się uzyskać nań dofinansowanie zewnętrze. Budowa tychże ulic na pewno nie będzie do zrealizowania w jednym roku z uwagi na koszt i rozległość zadań, ale na pewno zostanie wykonana w tej kadencji.

 

Wojciech Kankowski stwierdził, że najważniejszym jest, aby wykonać plany w centrach wsi i stopniowo realizować plany dalszych części miejscowości, aby nie powstawały konflikty, że pomiędzy domy jednorodzinne nie wciskano duże obiekty np. handlowe.

 

Kandydat na burmistrza mówił, że jest to do załatwienia. Do tej pory był kłopot z obsługą sesji, gdyż musieli być obecni gminni prawnicy oraz kancelaria w czasie sesji. Kankowski nie widzi przeszkód, aby te osoby związane z obsługą sesji pracowały dłużej i dzięki temu sesje mogłyby odbywać się po południu i być bardziej dostępne dla mieszkańców.

 

Wojciech Kankowski stwierdził, że burmistrz Albin Bychowski współpracował z GDDKiA i wykonał w Chwaszczynie projekt budowlany zatoczki autobusowej przy Biedronce i nikt go nie zamknął do więzienia za to, ani nie musiał płacić kary. Kandydat dodał, że koszt wykonania projektu (około 50.000 zł – przyp. red.) jest niewielkim zadaniem, więc w przyszłym roku (2015 – przyp. red.) znajdzie się w budżecie.

 

Kandydat na burmistrza stwierdził, że wynagrodzenie burmistrza i diety radnych zostaną solidarnie obniżone o 10 %, a zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczone zostaną na fundusz stypendialny dla dzieci osiągających pierwsze miejsca w konkursach, olimpiadach, zawodach co najmniej rangi powiatowej. Stypendium będzie całoroczne i niezależne od dochodu rodziny ucznia i wynosić będzie 160-180 zł m-c.

 

Wojciech Kankowski odpowiadając na to pytanie stwierdził, że o podziale środków na duże inwestycje takie jak budowa kanalizacji, ulic, oświetlenia powinno decydować kryterium ludnościowe. Bo to mieszkańcy płacą podatki i powinno mieć to przełożenie na inwestycje w danym sołectwie.

 

Wojciech Albecki

 

{gallery}2014/2014-11/kankowski{/gallery}

 

 

{module Autor-Wojciech-Albecki|none}

 

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.