Relacja ze spotkania z okazji 10-tych urodzin akcji „Masz głos, masz wybór”

{module do-reklamy-intertekst|none}


Zainicjowana przez Fundację Batorego akcja Masz Głos, Masz Wybór już od dziesięciu lat przekonuje obywateli i władze samorządowe do dialogu i współpracy. Z tej okazji, w 23 listopada 2012 r. w warszawskiej siedzibie Fundacji Batorego odbyły się huczne urodziny.


Zaproszenie na tę uroczystość otrzymali również członkowie Rady Sołeckiej z Chwaszczyna – Jola Wiercińska oraz Mirosław Nowak. Z całej Polski przyjechało blisko setki społeczników, działaczy samorządowych i sołtysów, by dzielić się doświadczeniem zebranym w pracy na rzecz swoich lokalnych wspólnot. A przede wszystkim, by świętować, to co udało im się do tej pory osiągnąć. Sukces Masz Głos, Masz Wybór mierzy się dziesiątkami kolejnych organizacji i grup nieformalnych przystępującymi co roku do akcji. A także tysiącami, małych zwycięstw, w rezultacie których ustawowy zapis, że mieszkańcy gminy tworzą wspólnotę samorządową nabiera rzeczywistego wymiaru. Galę w Batorym zaszczycił profesor Jerzy Stępień, jeden z ojców polskiej samorządności.


Zanim jednak zaczęliśmy świętować odbyły się warsztaty szkoleniowe na temat: ,,Jakie są przyczyny słabej aktywności mieszkańców i jak można im przeciwdziałać. Moje sołectwo w 2020 r.- projektowanie zmiany w oparciu o posiadany potencjał „. Udało nam się „wziąć na warsztat” Chwaszczyno i wspólnie z całą grupą kreśliliśmy wizję naszej miejscowości za 8 lat. Kolejnym bardzo ciekawym tematem było przedstawienie przez pracowników GOK w Mykanowie projektu pn: ,,EDEN-od animacji do partycypacji mieszkańców sołectw” jako przykładu aktywizowania mieszkańców sołectw. W drugim dniu wzięliśmy udział w szkoleniu pn. ,,Gospodarka finansowa sołectw” oraz ,,Fundusz sołecki- jak przekonać nieprzekonanych?”. Prowadzącymi zajęcia byli fachowcy ze Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich – Darek Kraszewski oraz Karol Mojkowski.


Wróciliśmy pełni wrażeń z kolejną porcją wiedzy potrzebnej do skutecznego działania z lokalną społecznością.


Jola Wiercińska
Rada Sołecka Chwaszczyno


masz-glos-2


masz-glos-3


masz-glos-4{module dol-artykulu|none}

Skomentuj

Użytkownicy serwisu publikują swoje komentarze wyłącznie na własną odpowiedzialność. Portal Chwaszczyno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść umieszczoną na łamach serwisu przez użytkowników. Drogi czytelniku szanuj innych opinie. Bądź odpowiedzialny za własne słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.